Piątek znaczy premiery - czas na 8 nowych filmów!

Tym razem czeka nas 6 premier i 2 odświeżone produkcje. Będziecie mogli zobaczyć Nicole Kidman w roli księżnej Monako, rewolucyjnych marynarzy Sergieja Eisensteina oraz pierwszy od 50 lat pełnometrażowy film dyplomowy ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Chętni wyruszą z Xavierem Dolanem na pielgrzymkę przez wypaczoną prawdę przesiąkniętą oszustwami i bestialstwem. Pojawi się Franz Maurer Władysława Pasikowskiego, opowieść o przerażającym eksperymencie paranormalnym z oksfordzkiego uniwersytetu oraz historia porządnych ludzi z Norwegii, którzy biorą sprawy w swoje ręce. Jest jednak jedno pytanie – czy któryś z tych filmów wygra z najnowszą Godzillą?

"Grace księżna Monako" opowiada historię życia Grace Kelly (w tej roli Nicole Kidman) - wielkiej gwiazdy Hollywood, która rezygnuje z kariery dla miłości i korony. Życie gwiazdy filmowej, zawrotna kariera uwieńczona Oscarem i wielka sława to tylko początek baśniowego życia Grace Kelly, skromnej dziewczyny z Filadelfii. Kiedy ma już niemal wszystko poznaje Księcia Monako Rainera. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Grace decyduje się porzucić Hollywood dla jednej, najważniejszej roli w swoim życiu – zostaje Księżną. Od tej pory plan zdjęciowy zastępują jej europejskie salony. U boku ukochanego od nowa musi zbudować swój świat, w nieznanym kraju, wśród koronowanych głów. Wydaje się, że nic nie jest w stanie przerwać tego pięknego snu. Jednak gdy zbliża się francuska inwazja na Monako w 1960 roku, Grace staje przed zupełnie nowym wyzwaniem. Jej rola w nadchodzącym dramacie okaże się kreacją jej życia.

Piątek znaczy premiery - czas na 8 nowych filmów!
Źródło zdjęć: © mat. promocyjne

16.05.2014 10:04

Jaskółka to debiut Bartosza Warwasa, a zarazem pierwszy od 50 lat pełnometrażowy film dyplomowy PWSiT w Łodzi. Akcja „Jaskółki" rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych. W Wielkanoc 2000 roku, piętnaście lat po ucieczce z domu, Agnieszka Jaskółka wraz z córką Niną powraca do rodzinnego miasta, żeby pojednać się z ojcem. Podróż ta okaże się podróżą w czasie, w trakcie której Agnieszka na nowo przeżyje wydarzenia sprzed trzydziestu lat: dorastania w świecie, w którym wódka leje się strumieniami, nocne lekcje gry na pianinie pod dyktando pijanego ojca stają się rutyną, a sukienka komunijna warta jest mniej niż album Beatlesów. W świecie, w którym powszechny podziw i szacunek zapewniają kolorowy telewizor i zagraniczne auto. Wraz z wspomnieniami rzeczywistości PRL-u lat siedemdziesiątych, z całym jej kolorytem, do bohaterki powracają również inne wydarzenia. 21 czerwca 1973
roku Stan Borys wykonywał w trakcie festiwalu w Opolu „Jaskółkę uwięzioną", a przed telewizorami śledziła to wydarzenie cała Polska. Nie inaczej było w mieszkaniu Jaskółków. Tego wieczoru wydarzyło się jednak coś więcej - coś, co odcisnęło nieuświadomione piętno na życiu ówczesnej 9-letniej dziewczynki.

Zwiastun nr 2:

Do kin wracają kontrowersyjne, obsypane nagrodami kultowe „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Film po rekonstrukcji cyfrowej będzie można zobaczyć na ekranach kin studyjnych. „Psy” to postkomunistyczne kino moralnego niepokoju, gdzie połączenie schematów amerykańskiego filmu policyjnego z polskimi realiami (komisje weryfikacyjne, palenie esbeckich teczek, rosnąca w polityczną siłę rola Kościoła) stworzyło ekranowe lustro, w którym odbiły się problemy wczesnej fazy rodzimej transformacji. „Czasy się zmieniają, a pan nadal jest w komisjach”.

Psy (1992) - rekonstrukcja obrazu.

"Tom" to osadzony w wiejskim krajobrazie Quebecu thriller psychologiczny ukazujący powiększającą się przepaść między miastem i wsią oraz charakter ludności zamieszkującej tereny wiejskie. Scenariusz do filmu powstał na podstawie sztuki teatralnej „Tom at the farm” Michela Marca Boucharda. Bohaterem filmu jest Tom - młody copywriter, który wyrusza w podróż na pogrzeb kochanka. Na miejscu odkrywa, że nikt nie wie nic ani o nim, ani o tym, co go łączyło ze zmarłym, którego brat wkrótce ustala zasady dziwnej gry i wciąga w nią Toma. By uchronić dobre imię rodziny i pogrążoną w żałobie matkę, Tom przyjmuje rolę rozjemcy w domu, którego niejasna przeszłość rzuca jeszcze większy cień na jego „przygodę” na farmie.

Pancernik Potiomkin” Sergieja Eisensteina nie znika z listy najlepszych filmów wszechczasów cyklicznie przygotowywanej przez prestiżowy brytyjski magazyn filmowy „Sight & Sound”. Ten radziecki niemy film z przepiękną muzyką to druga część filmowej trylogii. Historię buntu i walki w ZSRR inauguruje „Strajk” z 1924 roku i zamyka „Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem” (1928). Na pancerniku jest rok 1905. Dwadzieścia lat później Sergiej Eisenstein dba o to, by widzowie filmu znów znaleźli się w centrum rewolucyjnych wydarzeń. Pokazuje im z bliska słynny bunt na pokładzie okrętu wojennego "Kniaź Potiomkin Tawriczeskij" i masakrę, którą pokładowa rebelia wywołała w odeskim porcie. Eisenstein obserwuje społeczeństwo tuż przed rewolucją. Czuje, że nadchodzi moment, w którym przeleje się szala goryczy. Patrzy na uciskanych i wypatruje wśród nich tych, którzy są już gotowi walczyć.

Uśpieni” (oryg. „The Quiet Ones”) to nowy horror twórców „Kobiety w czerni”, który opowiada o przerażającym eksperymencie paranormalnym, który miał miejsce naprawdę. „Nikt tu nie wierzy w duchy” – to jedna z pierwszych kwestii, które padają w zwiastunie filmu „Uśpieni” (znanego do tej pory pod oryginalnym tytułem „The Quiet Ones”). Najnowszy horror twórców „Kobiety w czerni” opowiada o przerażającym eksperymencie paranormalnym , który wydarzył się naprawdę w 1974 roku na Uniwersytecie w Oksfordzie. Pewien profesor zaprosił swoich studentów do udziału w próbie stworzenia ducha – poltergeista. W rolach głównych zobaczymy Sama Claflina - gwiazdę „Igrzysk śmierci: W pierścieniu ognia” oraz Jareda Harrisa, którego fani nowego „Sherlocka Holmesa” pamiętają jako profesora Jamesa Moriarty’ego.

''Obywatel roku'' to skandynawskie kino w najlepszej formie – humor jak z Fargo braci Coen, akcja rodem z bestsellerowych kryminałów i wszechobecna norweska biel. W roli głównej Stellan Skarsgaard, gwiazda Nimfomanki i trylogii Millenium. Filmu przedstawia perypetie Nilsa, którego syn staje się przypadkową ofiarą w porachunkach przestępczego półświatka. Nils decyduje się na własne, amatorskie śledztwo, ponieważ porządek musi być!

Na sam koniec została zapierająca dech w piersiach reaktywacja historii kultowej Godzilli — postaci zrodzonej w wytwórni Toho! Jest to tworzony z rozmachem film przygodowy, który pokazuje walkę najsławniejszego na świecie potwora przeciwko złym stworzeniom, które czerpią siłę z arogancji ludzkości wobec nauki i zagrażają światu.

Zbliżenie na potwora - fragment:

Twórcy filmu o produkcji:

Zapraszamy do kin!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)