Piątek znaczy premiery - przed nami 8 filmów!
Tym razem czas na wściekłość i szybkość znakomitych samochodów, opowieść o tym jak trudno w demokratycznym kraju wywalczyć prawa obywatelskie, oraz niepoprawna miłość w Szwajcarii lat 50. XX wieku. Pojawi się komedia absurdu Sergia Caballero, jeden z najlepszych francuskich filmów minionego roku, a także animacja opowiadająca o dziwnych przybyszach z innej planety! Na koniec trudne więzy rodzinne i wyzwanie, które ma je odbudować oraz ekranizacja popularnej norweskiej książki o przygodach Sveina. Szczegóły poniżej!
''Selma'' to jeden z najgłośniejszych amerykańskich filmów roku, nagrodzony Złotym Globem i Oscarem (za najlepszą piosenkę – John Legend, feat. Common „Glory”) i nominowany do blisko osiemdziesięciu prestiżowych nagród. „Selma” to oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia laureata pokojowej Nagrody Nobla – Martina Luthera Kinga. Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth). Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowego demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu.
10.04.2015 10:06
Tej prędkości, tej wściekłości nigdy dość! Dominic Toretto, Brian O’Conner, Letty Ortiz wracają w filmie "Szybcy i wściekli 7"! Za każdym razem twórcy filmu starają się przebić efekty poprzedniej części, tak będzie i tym razem – zwłaszcza że motywem przewodnim filmu będzie zemsta. Tyle że ta nie będzie słodka, a wyrafinowana, brutalna i skuteczna – Ian Shaw planuje pomścić śmierć brata – Owena. W filmie po raz ostatni zobaczymy Paula Walkera. Seria „Szybcy i wściekli” jest niespotykanym dotąd w kinematografii fenomenem i zasłużyła na miano filmów kultowych. Dotąd „Szybcy i wściekli” zarobili na świecie ponad 2,3 miliarda dolarów.
Film "W kręgu" przenosi nas do Zurychu połowy lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn „W kręgu”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy wród osób związanych z magazynem „W kręgu” dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.
"Dystans" to komedia absurdu Sergia Caballero, muzyka i artysty konceptualnego, reżysera Finisterrae, dyrektora poświęconego muzyce elektronicznej i multimediom festiwalu Sónar. Przetrzymywany w opuszczonej syberyjskiej elektrowni artysta zleca karłom-telepatom kradzież tytułowego przedmiotu. Odrealnione miejsce i postaci (m.in. beczka układająca haiku) tworzą dziwny, surrealistyczny świat. Dystans to zarazem heist movie, parodia Stalkera Tarkowskiego i melancholijna oda do poszukiwaczy lepszego życia.
“Z jednej krwi” to pokazywany na festiwalu w Cannes i nagrodzony w Turynie, jeden z najlepiej ocenionych przez światową krytykę francuskich filmów 2014 roku. 18-letni Jason Dorkel należy do żyjącej na uboczu, francuskiej społeczności wędrowców. Zbliża się dzień jego chrztu, gdy po wieloletniej odsiadce wychodzi z więzienia Fred – jego starszy brat – wywracając świat Jasona do góry nogami. Razem bracia Dorkel wyruszają na wyprawę, by dokonać ostatniego skoku, którego stawką będzie drogocenny ładunek. „Z jednej krwi” to nowocześnie opowiedziana, wciągająca i trzymająca w napięciu opowieść, błyskotliwie łącząca konwencję thrillera z poetyką filmu dokumentalnego.
Film "Dom" opowiada o Och, uroczym odmieńcu z innej planety, który ląduje na Ziemi uciekając przed własnym ludem. Och to Buw, sympatyczny przybysz z innej planety, której mieszkańcy zmieniają kolor w zależności od nastroju, w jakim się znajdują. Pewnego dnia Buwy postanawiają znaleźć sobie nowy dom. Lądują na Ziemi z zamiarem podbicia jej i przenoszą wszystkich ludzi w inne miejsce. Och dostaje mieszkanie i zaprasza inne Buwy na parapetówkę. Niechcący wysyła zaproszenie do wszystkich we wszechświecie, w tym do największego wroga Buwów, niesamowitego Gorga. Zdradza mu tym samym miejsce pobytu swoje i swoich towarzyszy. Jak można się domyślać, Buwy nie są zadowolone z takiego obrotu spraw i Och musi uciekać przed ich gniewem.
"Svein i szczur" to ekranizacja niezwykle popularnej norweskiej książki o przygodach Sveina i jego szczura o imieniu Halvorsen. Pełna akcji i przygód opowieść o tym, że warto liczyć na pomoc przyjaciół i wspólnie z nimi stawiać czoła kłopotom, problemom czy uprzedzeniom, nawet wtedy gdy dotyczą tylko… szczura. Siedmioletni Svein i szczur Halvorsen są nierozłączni. Chłopiec chce, by jego pupil wziął udział w organizowanym co roku konkursie dla zwierząt domowych. Jednak nie wszyscy są przekonani do tego pomysłu.
Julien, bohater "Ze wszystkich sił", jak wszystkie nastolatki, marzy o przygodach i mocnych wrażeniach, które dla osoby niepełnosprawnej są trudne do realizacji. By osiągnąć swój cel, osiemnastolatek namawia swego ojca do wspólnego startu w triatlonie IRONMAN w Nicei. Jedna z najtrudniejszych konkurencji sportowych na nowo zbliża rodzinę rozpadającą się pod ciężarem kalectwa syna. Wspierani przez najbliższych oraz grono przyjaciół ojciec i syn podejmują niewiarygodnie trudne wyzwanie.
ZAPRASZAMY DO KIN!