Trwa ładowanie...
d26eghr

Piotr Szwedes

Najnowsze informacje
3.0
(47 głosów)
Oceń:
d26eghr

Popularny (szczególnie w latach 90-tych) polski aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z roli Tomka Garbriela w telenoweli „Złotopolscy”. Swego czasu dał też pamiętny występ u boku Jarosława Jakimowicza w słynnej produkcji „Młode Wilki” Jarosława Żamojdy.

Urodził się 5 sierpnia 1968r. w Lidzbarku Warmińskim. W 1992 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w tym samym roku otrzymując wyróżnienie jury i nagrodę Tonsilu na X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych za rolę Pana Martina w przedstawieniu Eugène Ionesco „Łysa śpiewaczka”. W czasie studiów w łódzkiej „filmówce” jeździł na wakacje do Norwegii, by zarabiać. Zresztą, odkąd pamięta, „nosiło” go z miejsca na miejsce. Zadebiutował na deskach Teatru Studyjnego’83 im. Juliana Tuwima w Łodzi w 1991 roku.

Później związany był z warszawskimi scenami teatrów: Studio (1991-92), Ochoty (1993-93, 1997-98, 2000), Na Woli (1995, 1998, 2000), Scena Prezentacje (1995), Komedia (2003-2006) i Syrena (2006-2007).

Jego debiutem ekranowym była epizodyczna rola w telewizyjnej ekranizacji „Damy kameliowej” w reżyserii Jerzego Antczaka (1994). Miał szczęście odnieść ogromny sukces właściwie u progu kariery, w 1995 roku otrzymując przełomową rolę maturzysty „Prymusa” w głośnej produkcji sensacyjnej „Młode Wilki” Jarosława Żamojdy. W tym samym roku pojawił się w epizodzie w komedii „Nic śmiesznego” Marka Koterskiego oraz w drugoplanowej roli Dominika w „Cwale” Krzysztofa Zanussiego. Z tym ostatnim spotkał się również rok później na planie filmu „Niepisane prawa”, powstałego w ramach telewizyjnego cyklu „Opowieści weekendowe”, grając kierowcę Krystyny Jandy (1996).

W połowie lat 90-tych, Szwedes wziął również udział w dwóch międzynarodowych produkcjach – niemieckim mini-serialu „Stella Stellaris” Roberta Sigla (1994) i polsko-francuskim filmie „Doktor Semmelweis” Rogera Andrieux (1995). Zanim rozpoczął swoją wieloletnią przygodę z telenowelą „Złotopolscy” (1997-2008), zagrał jeszcze obok Marka Kondrata i Kasi Kowalskiej w „Nocnym graffiti” Macieja Dutkiewicza (1996) i obok Zuzanny Paluch w „Prostytutkach” w reżyserii Eugeniusza Priwieziencewa (1997).

* Pierwszoplanowa kreacja Tomka Gabriela – syna Wieśka (Paweł Wawrzecki) i Marty (Ewa Ziętek) w „Złotopolskich” dodatkowo potwierdziła jego status gwiazdy, przynosząc mu jeszcze większą popularność, ale też nieco zaszufladkowała. Po 11 latach występów w tej samej roli trudno nie utożsamiać z nią aktora.*

W 1998 roku wziął udział w przygodowym serialu dla dzieci „Gwiezdny pirat”, w 1999 roku zagrał w wojennym filmie Jerzego Wójcika „Wrota Europy” z Agnieszką Sitek, Kingą Preis i Alicją Bachledą – Curuś, a w 2003 roku dołączył do obsady serialu „Na Wspólnej”, kreując postać Macieja Romani, syna Lucjana – śpiewaka i lokatora kamienicy na Wspólnej (w tej roli Bohdan Łazuka).

Szwedes ma na koncie doświadczenie jako konferansjer i prezenter telewizyjny. Prowadził program kulturalno-informacyjny „Jazda kulturalna” oraz programy rozrywkowe: „Załóż się”, „Ciao Darwin” i „We dwoje”. W 2003 roku pojawił się w teledysku K.A.S.Y. do piosenki „Zostań po koncercie”, a w 2007 roku wziął udział w I edycji „Jak oni śpiewają?”.

Jest inicjatorem charytatywnej imprezy, organizowanej w rodzinnym Lidzbarku pod hasłem „Gwiazdozbiór”. Użyczył swojego głosu jednemu z bohaterów w polskiej wersji filmu animowanego „Spotkanie z Jezusem”/„Miracle Maker” (1999).

Ma na swoim koncie wiele występów teatralnych i kabaretowy spektakl Monty Pythona.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26eghr
d26eghr
d26eghr