Trwa ładowanie...

''Płynące wieżowce'': Mateusz Banasiuk nagrodzony we Francji!

''Płynące wieżowce'': Mateusz Banasiuk nagrodzony we Francji!Źródło: mat. promocyjne
d1f3qv1
d1f3qv1

Mateusz Banasiuk został nagrodzony za najlepszą rolę męską na festiwalu "A l’Est, du Nouveau" we Francji. Artystę doceniona za kreację w filmie "Płynące wieżowce" (przeczytają naszą recenzję)
. To już drugi po Film Forum Zadar festiwal, z którego aktor wraca ze statuetką za rolę Kuby.

Mateusz Banasiuk to aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Syn aktora Stanisława Banasiuka. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2011). Gra na perkusji, jest mistrzem Polski aktorów w pływaniu (2013). W 2012 otrzymał prestiżową nagrodę Feliks Warszawski za rolę Romka w sztuce "Zaklęte rewiry" Henryka Worcella.

Mateusz Banasiuk podczas Mistrzostwa Polski Aktorów w Pływaniu (fot. AKPA)

d1f3qv1

"Płynące wieżowce" są współczesną, uniwersalną historią o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz akceptacji siebie i innych. Film niesie z sobą bardzo mocnym ładunku emocjonalny. Porusza temat, który przełamuje tabu i budzi kontrowersje... Na warszawskim osiedlu mieszkają razem Ewa z synem Kubą i jego dziewczyną Sylwią. Ewa nie jest zachwycona dziewczyną, co daje jej odczuć na każdym kroku. Dla chłopaka odskocznią od domowego konfliktu i codziennej rutyny jest sport. Kuba trenuje pływanie, jest jednym z najlepszych zawodników w studenckiej sekcji pływackiej AWF-u. Na imprezie Kuba i Sylwia poznają Michała, który nie ukrywa swojej homoseksualnej orientacji. Wzajemne zauroczenie chłopaków wkrótce przeradza się w uczucie. Kuba nie potrafi jednak wybrać między tym, co czuje do Michała, a głębokim przywiązaniem i miłością, którymi darzy Sylwię.

Zwiastun filmu "Płynące wieżowce":

Dziewiąta edycja "A l'Est, du Nouveau" - jedynego festiwalu filmowego we Francji poświęconego produkcjom z Europy Środkowo-Wschodniej – odbyła się w tym roku w Mont-Saint-Aignan i Rouen. Festiwal rozpoczął się polskim akcentem: pokazem filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy.

Wśród innych wydarzeń specjalnych znalazła się m.in. retrospektywa filmów Istvana Szabo, który był jednym z gości festiwalu i poprowadził master class. Wykład mistrzowski wygłosił również reżyser Stan Neumann, który znalazł się w tegorocznym jury.

d1f3qv1

Pozostali nagrodzeni:

- Grand Prix: Metabolism, reż. Corneliu Porumboiu

- Najlepsza rola męska: Mateusz Banasiuk „Płynące wieżowce

- Najlepsza rola żeńska: Arina Adju „I'm Going to Change my Name”

- Nagroda specjalna Jury: Sofia's Last Ambulance, reż. Ilian Metev

- Nagroda Jury studenckiego: Circles, reż. Srdan Golubovic

- Nagroda specjalna Jury studenckiego: Serge Avedikian, Paradjanov

"Płynące wieżowce" od 11 kwietnia są dostępne na płytach dvd i blu-ray. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wywiadami z twórcami filmu.

Mateusz Banasiuk w teatrze Ateneum (fot. AKPA)

d1f3qv1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f3qv1