Trwa ładowanie...
d3ocbiz

Pokaz polskich dokumentów nominowanych do Oscara

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pokaz polskich dokumentów nominowanych do Oscara
(East)
d3ocbiz

W piątek, 13 lutego, o godz. 18.30 Kino Pod Baranami zaprasza na specjalny pokaz *"Joanny" i "Naszej klątwy", dwóch poruszających filmów, nominowanych do tegorocznych Oscarów w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Wyróżnienie Akademii Filmowej jest ukoronowaniem licznych sukcesów, które oba dokumenty odnoszą na festiwalach na całym świecie. Filmy zostaną pokazane z angielskimi napisami.*

"Joanna"
Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości. Joanna jest nie jest klasycznym zapisem odchodzenia i żegnania się ze światem, to raczej kameralna i czuła opowieść o najprostszych uczuciach, o byciu tu i teraz, o relacjach, uważności, epikureizmie w cieniu choroby.

Reżyserka o filmie: Czułam, że robię ważny film o niezwykłej dziewczynie. Starałam się niczego nie przeoczyć, być uważna, skupiona na pracy, możliwie jak najbardziej dyskretna. Musiałam być blisko i jednocześnie nie mogłam burzyć intymności moich bohaterów. To było wielkie wyzwanie, tym bardziej, że nie znałyśmy się z Joanną wcześniej. Bardzo szanowałam jej prywatność. Realizowałam osobisty, intymny film, taki, jaki obiecałam Joannie w tej "jednej minucie" podczas naszego pierwszego spotkania. Tylko to się liczyło.

"Nasza klątwa"
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego synka Lea - Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą. Młodzi rodzice - wbrew wielu obawom i niepewnościom - starają się zapewnić swojemu dziecku normalne, wesołe dzieciństwo i dobrze przygotować do dorosłego życia.

Wybrana festiwale i nagrody

d3ocbiz

"Joanna"
DOK.Leipzig, Germany, 2013 (Prize of the Youth Jury)
10. East Silver Market, Jihlava 2013 (Silver Eye Award for Best Mid-Length Documentary)
36. Films de Femmes de Creteil, 2014 (Audience Award - Best International Short Film, Paris-Est Créteil University Jury Award)
Docudays UA International Human Rights Documentary Film Festival, Ukraine, 2014 (Docu/Short Special Mention, Audience Award)
11th European Medium-Length Film Meetings, 2014 (Audience Award) Docs Barcelona, 2014 (Special Mention)
17th Ismailia IFF for Documentary & Shorts, Egypt, 2014 (Best Short Documentary Film Prize (Golden Tablet)
Makedox, Macedonia, 2014 (Special Moral Approach Award)

Palm Springs ShortFest, USA, 2014 (Greater Palm Springs Convention & Visitors Bureau Grand Jury Award, Best Documentary Short)
Los Angeles Film Awards, USA, 2014 (Best Documentary Feature)
30th Warsaw Film Festival, Poland, 2014 (Audience Award)
Nagroda Grand Off dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
10. Planete + Doc Film Festival, Specjalne wyróżnienie Jury

"Nasza klątwa"
66th Locarno Film Festival, Switzerland, 2013 (konkurs)
IDFA - International Documentary Festival Amsterdam, The Netherlands, 2013 (Nomination for IDFA Award)
23rd Aspen Shorts Fest, USA, 2014 (Best Documentary Award)
Indielisboa, Portugal, 2014 (Audience Award)
Doc/Fest Sheffield, UK, 2014 (Student Doc Award, Audience Award)
Monterrey IFF, Mexico, 2014 (Best International Short Documentary)
22nd Raindance Film Fesival, UK, 2014 (Best Documentary Short)
Chagrin Documentary Film Festival, USA, 2014 (Best Student Film)
9th Sapporo International Short Film Festival and Market, Japan, 2014 (Best Documentary)
12th Bogota International Short Film Festival, Colombia, 2014 (Best International Short Documentary)

Bilety:
18 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)

d3ocbiz

Podziel się opinią

Share
d3ocbiz
d3ocbiz