Robert Zemeckis
Znany amerykański producent, reżyser i scenarzysta. Twórca głośnego „Forresta Gumpa”, „Powrotu do przyszłości” i „Beowolfa”.
Urodził się 14 maja 1951 roku w Chicago. Studia filmowe odbył na University of Southern California w Los Angeles. To tam właśnie spotkał i zaprzyjaźnił się z późniejszym współpracownikiem – współscenarzystą Bobem Galem. Na przekór powszechnej fascynacji kinem europejskim, jaka panowała wówczas wśród kolegów - studentów, Zemeckis i Gale postanowili postawić na typowo rozrywkowe kino amerykańskie, znajdując tym samym uznanie u samego Spielberga.
Uwagę mistrza przykuli dzięki Student Academy Award, jaką otrzymali za napisany wspólnie film krótkometrażowy „Fields of Honor” (1973). Będący pod wrażeniem pomysłowości „dwójki Bobów” Spielberg podpisał z nimi umowę na napisanie scenariusza, której owocem była nakręcona przez niego w 1979 roku komedia wojenna „1941”.
Rok wcześniej, w 1978 roku Zemeckis zadebiutował jako reżyser pełnometrażowej komedii „Chcę trzymać cię za rękę” wg scenariusza napisanego wspólnie z Galem.
Mimo, że ani ten film, ani kolejna komedia – „Używane samochody” (1980) z Kurtem Russellem nie osiągnęły sukcesu komercyjnego, potencjał młodych twórców zauważył Michael Douglas, produkując i występując (wraz z Kathleen Turner i Dannym DeVito) w napisanym przez nich przygodowym filmie fantasy „Miłość, szmaragd i krokodyl” (1984).
** Rok 1985 to ogromny sukces przygodowej komedii sci-fi „Powrót do przyszłości” z Michaelem J. Foxem w roli głównej. Film cieszył się wielkim powodzeniem, miał dalsze kontynuacje w latach 1989 i 1990 i zapewnił twórcom pewną pozycję w Hollywood. Panowie otrzymali wspólnie nominację do Oscara, Złotego Globu i BAFTA za Najlepszy Scenariusz oraz do samej BAFTA za Najlepszy Film.** W międzyczasie Zemeckis sam wyreżyserował głośną, częściowo animowaną komedię „Kto wrobił królika Rogera?” z Bobem Hoskinsem (1988, Saturn, nominacja do Césara, wyróżnienia krytyków za reżyserię), a w 1992 roku, już bez udziału Gale’a nakręcił czarną komedię fantasy „Ze śmiercią jej do twarzy” z udziałem gwiazd tej rangi, co Meryl Streep, Bruce Willis, Isabella Rossellini i Goldie Hawn. Film był debiutem producenckim twórcy.
** Największym sukcesem Zemeckisa tamtych był jednak niewątpliwie obsypany nagrodami (6 Oscarów) „Forrest Gump” (1994) z pamiętną kreacją Toma Hanksa. Film przyniósł twórcy Oscara i Złoty Glob za reżyserię oraz dwie nominacje do BAFTA. Wielokrotnie wybrany został Filmem Roku oraz uznany za jeden z najlepszych filmów dekady.**
Przedkładając jakość nad ilość, twórca raczej rzadko reżyseruje, jednak każde jego dzieło cieszy się – jeśli nawet nie sukcesem komercyjnym, to przynajmniej rozgłosem. Jego filmy powstałe po sukcesie „Forresta” policzyć można właściwie na palcach jednej ręki: w 1997 roku zrealizował dramat sci-fi „Kontakt” z Jodie Foster, w 2000 roku ponownie spotkał się z Hanksem na planie „Cast Away – Poza światem” oraz wyreżyserował thriller „Co kryje prawda” z Michelle Pfeiffer i Harrisonem Fordem, w 2004 nakręcił nominowany do BAFTA Children’s Award dla Najlepszego Filmu „Ekspres polarny”, z kolei w 2007 zasłynął jako twórca pokazywanego w formacie 3D „Beowolfa”.
Oprócz wszystkich wyreżyserowanych przez siebie filmów, zasłynął również jako producent horrorów: „Dom na przeklętym wzgórzu” (1999), „Rytuał” (2001), „Statek widmo” (2002), „Gothica” (2003), „Dom woskowych ciał” (2005), „Plaga” (2007) oraz jako producent wykonawczy komedii kryminalnej Ridleya Scotta „Naciągacze” (2003). W 2009 roku wyreżyserował komputerowy film “Opowieść wigilijna” z Jimem Carreyem w roli głównej.
** W 1995 roku otrzymał Specjalnego Saturna - George Pal Memorial Award od Amerykańskiej Akademii Filmów z Gatunku Horroru, Sci-fi i Fantasy.**