Rozdano filmowe nagrody festiwalu "Prowincjonalia 2009"
Film "Jeszcze nie wieczór" w reżyserii Jacka Bławuta zdobył główną nagrodę XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2009", który zakończył się w nocy z soboty na niedzielę we Wrześni w woj. wielkopolskim - poinformował organizator festiwalu Rafał Górecki.
O wyborze najlepszego filmu tegorocznej edycji festiwalu zadecydowała publiczność, która w plebiscycie przyznaje większość nagród podczas tej imprezy. Są nimi drewniane statuetki Jańcia Wodnika, duchowego patrona "Prowincjonaliów", magicznej postaci wiejskiego filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego. Film Bławuta opowiada o wybitnych postaciach polskiego kina z Domu Aktora w Skolimowie, którzy wystawiają "Fausta".
Cztery nagrody - najwięcej spośród wszystkich obrazów - otrzymał film pt. "Cztery noce z Anną", w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał odtwórca głównej roli w tym filmie Artur Steranko. Film otrzymał też nagrody za zdjęcia (Adam Sikora)
, muzykę (Michał Lorenc)
oraz nagrodę dziennikarzy obsługujących festiwal.
Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Jadwiga Jankowska Cieślak za film "Rysa" Michała Rosy. Jańcia Wodnika za najlepszy krótkometrażowy film fabularny, widzowie przyznali Jarosławowi Sztanderze za film "Luksus". W kategorii filmu dokumentalnego zwyciężył obraz "Mama, tata, bóg i szatan" w reżyserii Pawła Jóźwiaka Rodana. Bohater tego filmu, reżyser, opowiada o swoich rodzicach i jego kontaktach z nimi. Paweł Jóźwiak Rodan został uznany za "największe odkrycie tegorocznego festiwalu".
Nagrodę specjalną organizatorów festiwalu otrzymał autobiograficzny film nieżyjącego reżysera Witolda Leszczyńskiego, zatytułowany "Stary człowiek i pies".
Nagrodę honorową Jańcia Wodnika odebrał podczas uroczystości zakończenia festiwalu **.
- Kłosowski to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego kina - wybitny aktor okresu szkoły polskiej, grał w wielu filmach tamtego okresu - powiedział uzasadniając nagrodę organizator festiwalu, Rafał Górecki.
Festiwal "Prowincjonalia 2009", który w założeniu promuje wartościowe produkcje filmowe głównie o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej, stawiający na kino oryginalne i artystyczne, trwał cztery dni.
W tym roku pokazano ponad 50 filmów polskich i zagranicznych. Te ostatnie w ramach cyklu "Prowincje świata", którego tematem przewodnim były " Dzieci ulicy", a ozdobą - nagrodzony Oskarami film "Slumdog milioner z ulicy" Dannego Boyle`a. W ramach cyklu "Porozmawiajmy o przyszłości" prezentowano filmy z nurtu kina niezależnego i etiudy studenckie.