Trwa ładowanie...

Ruszył nabór filmów do konkursów 24. FKE CINERGIA

W dniach od 22 do 30 listopada w Łodzi odbędzie się po raz 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA. To najstarszy w Polsce festiwal dedykowany kinematografiom krajów europejskich.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ruszył nabór filmów do konkursów 24. FKE CINERGIAŹródło: www.cinergafestival.com
d4wz6fa

Dwa konkursy odbywające się w czasie tego wydarzenia dedykowane są debiutom i filmom drugim. Właśnie ruszył nabór filmów.

W konkursie polskim o nagrodę główną rywalizują na równych prawach pełnometrażowe filmy fabularne z dokumentami i animacjami. Fundatorem nagrody głównej w konkursie polskim jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Konkurs europejski to corocznie tytuły szczególnie wartościowe dla kina na naszym kontynencie i znakomity przegląd twórców startujących w tym zawodzie.

Kino europejskie to kino wciąż zaskakujące i nieodkryte. To kino, które poszukuje, stawia pytania, uwiera - bardziej niż reprezentujący nas politycy czy dziennikarze. Kino mówi głosem artystów, aktywistów, filozofów, marzycieli, bystrych obserwatorów i rzemieślników bez kompleksów. Siłą filmowej Europy są koprodukcje, ale i lokalność. Małe kameralne produkcje często wygrywają z wysokobudżetowymi projektami.

d4wz6fa

Ale dzisiaj kierunek filmowej Europy wyznaczają przede wszystkim młodzi. Podróżują bez przeszkód, maja dostęp do narzędzi filmowych, oglądają te same seriale na Netfliksie. Współtworzą ten krajobraz często nawet o tym nie wiedząc. Wszyscy są bliżej a jednak potrafią i chcą mówić bardzo autonomicznym i niezależnym głosem. Mam nadzieje ze ta różnorodność - a jednocześnie pewna wspólna kulturowa tożsamość - znajdą odbicie w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich - mówi Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna 24. FKE CINERGIA.

Polskie debiuty i filmy drugie to dziś dla mnie najważniejszy głos w polskim kinie. Od kilku lat wiodące i odważne spojrzenie na otaczającą twórców rzeczywistość. I dotyczy to tak samo twórców fabuł, jak i dokumentalistów i animatorów. Bardzo wypatruję takiego polskiego kina, która porwie widzów. Siła takiego kina bardzo często tkwi w emocjach, a te potrafią być przecież różne – mówi Krzysztof Spór, dyrektor programowy 24. FKE CINERGIA.

Laureatami konkursów na CINERGII w ostatnich latach były m.in.:"Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego, "Serce miłości” Łukasza Rondudy, "Bliskość” Kantemira Bałagowa, "Over the Limit” Marty Prus i "Winni” Gustava Mollera.

d4wz6fa

Trwa już nabór filmów do konkursów w edycji tegorocznej festiwalu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Organizatorzy 24. Forum Kina Europejskiego zapraszają twórców do udziału w konkursach POLSKICH I EUROPEJSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH. Zgłoszenia do obu przyjmowane będą do 1 października 2019 roku. Regulamin konkursów znaleźć można na oficjalnej stronie festiwalu mieszczącej się pod adresem www.cinergiafestival.pl

Forum Kina Europejskiego powstało w Łodzi w 1992 roku, a dziś za jego organizację odpowiada Stowarzyszenie Łódź Filmowa. Producentem festiwalu jest Sławomir Fijałkowski, ceniony w środowisku producent, menadżer, animator kultury, właściciel Kina Charlie w Łodzi. Hasłem przewodnim 24. Forum Kina Europejskiego będzie w tym roku "Gdzie jest bohater?”. Takich w filmach debiutujących twórców, zapewne nie będzie brakowało.

d4wz6fa

24.Forum Kina Europejskiego odbędzie się w Łodzi w dniach 22-30 listopada 2019 roku. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowanie - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Fundatorem nagrody w Konkursie Polskim jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

#widzimysiewkinie
www.cinergiafestival.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4wz6fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4wz6fa