Skromne, ciekawe, wyjątkowe... tak wyglądają groby polskich aktorek i aktorów na Powązkach
Warszawskie Powązki to najsłynniejsza nekropolia w Polsce. To tu pochowanych jest wiele osobistości ze świata filmu i teatru. Wśród szumu drzew można odwiedzić upamiętniające ich pomniki, czytać słowa, które na nich wyryto.
Cmentarz poświęcono w 1792 roku. Na starych Powązkach wieczny spoczynek znaleźli ludzie wybitni i zasłużeni dla polskiej kultury, ale nie tylko. Szacuje się, bo księgi cmentarza zostały zniszczone w zawierusze II wojny światowej, że na terenie Powązek pochowanych może być nawet 1 mln ludzi.
Ważną rolę dla ratowania pamiątek historii odgrywa działalność Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Co roku podczas 1 i 2 listopada odbywa się kwesta na rzecz nekropolii, z puszkami stoją na alejkach znani i lubiani.
Podczas wizyty na Cmentarzu Powązkowskim warto przejść się Aleją Zasłużonych oraz odwiedzić groby i kwatery takich ważnych osobistości, jak m.in. Hugo Kołłątaj, Czesław Niemen czy Władysław Reymont. Powązki zachwycają swoimi zabytkowymi pomnikami, nagrobkami i wyjątkową atmosferą, jaka panuje na jednym z największych i najstarszych cmentarzy w Polsce.
Prezentujemy wybrane pomniki na grobach znanych aktorek i aktorów na Powązkach
Barbara Kraftówna
Znana, charakterystyczna polska aktorka filmowa i teatralna. Świetne kreacje stworzyła u Kazimierza Kutza: jako Niura w "Nikt nie woła" (1960) i Barbarka "Upale" (1964) oraz w obrazach Wojciecha Jerzego Hasa: jako barmanka Zosia w "Złocie" (1961), Camilla de Tormez w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1964), Jadwiga w "Szyfrach" (1966), a przede wszystkim jako Felicja w "Jak być kochaną". Dużą popularność przyniosła jej rola Honoraty w bijącym rekordy popularności serialu TV "Czterej pancerni i pies" (1969-70) Konrada Nałęckiego oraz rola pani Makowieckiej w "Przygodach Pana Michała" (1969) Pawła Komorowskiego. Zmarła 23 stycznia 2022 roku w Skolimowie, miała 93 lata.
Stanisław Mikulski
Polski aktor, znany przede wszystkim jako odtwórca roli Hansa Klossa w serialu "Stawka większa niż życie". Dzięki roli Klossa Mikulski zdobył wielką popularność - przez kilka lat z rzędu był najpopularniejszym aktorem, nie tylko w Polsce. W 1972 roku, po wyemitowaniu "Stawki..." we wszystkich demoludach, Mikulski został okrzyknięty najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych. Zmarł 27 listopada 2014 roku, miał 85 lat. Na nagrobku aktora nie ma krzyża, umieszczono za to symbole kina i teatru: film i maskę.
Emilian Kamiński
Emilian Kamiński zmarł 27 grudnia 2022 roku. Miał 70 lat. Był aktorem, reżyserem, twórcą i dyrektorem Teatru Kamienica. Monumentalny nagrobek, który widoczny jest z kilkuset metrów, nawiązuje do największej pasji Kamińskiego, jaką był bez wątpienia teatr. Nagrobek aktora przypomina scenę z kurtyną i ustawionymi naprzeciwko niej siedzeniami dla widzów.
Andrzej Kopiczyński
Chociaż zagrał wiele ról teatralnych i filmowych, dla widzów wciąż pozostanie "Czterdziestolatkiem". Kreacja, jaką stworzył u boku Anny Seniuk w serialu Jerzego Gruzy, zapisała się w historii polskiej telewizji. Zmarł 19 października 2016 roku w wieku 82 lat. Początkowo miejsce pochówku aktora budziło niezdrowe emocje jego fanów, którzy twierdzili, że grób jest zaniedbany. "Był bardzo skromnym człowiekiem, kochał przyrodę, spokój, wieś i wszystko, co proste i naturalne. Gdyby sam miał wybierać miejsce pochówku, raczej byłoby to gdzieś pod drzewem i kamieniem niż w grobowcu" – mówiła jego córka. Ostatecznie postawiono pomnik, który przypomina przydrożną kapliczkę z figurą zatroskanego Jezusa.
Krzysztof Kolberger
Ceniony aktor teatralny i filmowy, także reżyser. Był interpretatorem poezji – Czesława Miłosza, Karola Wojtyły, Goethego, Iwaszkiewicza, Eliota, Norwida, Słowackiego i Mickiewicza. Zmarł 7 stycznia 2011 roku w wieku 60 lat po długiej walce z chorobą nowotworową. Krzysztof pokazał nam, że idąc w ciemnej dolinie można pięknie żyć (...) nie myśląc o tym, że żyjemy w cieniu śmierci. On nas nauczył nie jak umierać, ale jak żyć - mówił ks. Boniecki na pogrzebie aktora.
Paweł Królikowski
Zmarł 27 lutego 2020 roku po długiej chorobie. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Widzowie pokochali go za świetnie zgraną rolę Kusego w popularnym "Ranczu", że widzowie pokochali go. Grób artysty przez ponad rok od jego śmierci prezentował się wyjątkowo skromnie. Nie było ani pomnika, ani upamiętniającej tablicy. Tak długo trwały prace nad okazałym, choć wciąż minimalistyczny w stylu, nagrobku.
- Pierwotnie krzyż miał być ze szkła typu witraż o takiej samej kolorystyce. Jednak szkło byłoby za delikatne. We współpracy z zakładem kamieniarskim zdecydowaliśmy się na fluoryt - powiedziała autorka pomnika w rozmowie z "Super Expressem". Na nagrobku widnieje także autograf zmarłego aktora.
Wojciech Siemion
Aktor teatralny, filmowy i estradowy. Reżyser teatralny, założyciel i były dyrektor warszawskiego teatru Stara Prochownia, wieloletni wykładowca warszawskiej PWST. Szerokiej publiczności dał się zapamiętać z częstych występów w komediach Stanisława Barei. Zmarł w wieku 82 lat 24 kwietnia 2010 roku w wyniku obrażeń, jakich doznał podczas wypadku samochodowego.
Elżbieta Czyżewska
Jedna z najpopularniejszych aktorek polskich dekady lat 60., zwana "polską Marilyn Monroe" i "Cybulskim w spódnicy". Charyzmatyczna, niezwykle utalentowana i bardzo lubiana. W pierwszej kolejności kojarzona jest z komediowych występów u Stanisława Barei. W 1967 roku, Czyżewska, będąc u szczytu kariery, wyemigrowała wraz z mężem za ocean. Zmarła 17 czerwca 2010 roku w Nowym Jorku w wieku 72 lat, ale spoczęła na warszawskich Powązkach. Na nagrobku aktorki widnieje cytat z filmu "Wszystko na sprzedaż": "Niech mnie wszyscy kochają".
Andrzej Strzelecki
Działał nie tylko jako aktor, a także reżyser, satyryk, prezenter telewizyjny, a także rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Choć zagrał w wielu sztukach czy filmach, to Polacy kojarzą go głównie z roli doktora Koziełły w serialu "Klan". Zmarł 17 lipca 2020 r. w wieku 68 lat, miał raka płuc.
W rozmowie z "Faktem" wdowa po Strzeleckim, Joanna Pałucka, zdradziła, dlaczego postawiła mężowi taki pomnik. – Na pomniku jest wygrawerowane zdjęcie ze spektaklu "Cabaretro", w którym graliśmy. Andrzej reżyserował i występował, to taki utrwalony moment ze spektaklu z kurtyną – powiedziała Pałucka. Obok grobu znalazła się też piłeczka golfowa, symbolizująca ukochany sport artysty.
Danuta Szaflarska
Pracowała do później starości i była jedną z najstarszych czynnych zawodowo polskich aktorek i jedną z najbardziej lubianych artystek filmowych i teatralnych. Zwykła mawiać, że zakończenie kariery aktorskiej skróci jej życie. Co się potwierdziło. Zeszła ze sceny w listopadzie 2016 roku i odeszła kilka miesięcy później, 19 lutego 2017 roku w wieku 102 lat. Jej nagrobek jest bardzo prosty, ale ciekawy. Na płycie umieszczona jest rzeźba przedstawiająca trzy kaczki, nie ma krzyża. Kaczki zdobią grób nie bez powodu - symbolizują nagrody, które udało się zdobyć aktorce.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o "Napadzie" na Netfliksie, zastanawiamy się, dlaczego Laura Dern zagrała w koszmarnej "Planecie samotności" i zachwycamy się nowym serialem Max, "Franczyza". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: