Steve Jobs
Miejsce urodzenia: | San Francisco, Kalifornia, USA |
Steve Jobs to amerykański magnat biznesu i inwestor. Był współzałożycielem (wraz ze Stevem Wozniakiem) i byłym prezesem korporacji Apple Inc. Uznawany za pioniera rewolucji mikrokomputerowej w latach 1970-1980. Poprzez swoje osiągnięcia zapisał się na kartach historii elektroniki i ówczesnej komputeryzacji. Pod koniec 2011 roku Steve Jobs zmarł z powodu nawrotu leczonego wcześniej nowotworu trzustki. Zarówno przed, jak i po śmierci biznesmena, powstało wiele dokumentów oraz filmów biograficznych opisujących jego sukcesy i upamiętniających jego życie.
Steve Jobs – życiorys
Steve Jobs, urodzony jako Steven Paul Jobs, przyszedł na świat 24 lutego 1955 roku w San Francisco w stanie Kalifornia. Jego ojcem był Abdulfattah Jandali, który studiował w Bejrucie i później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznał matkę Jobsa – Joanne Schieble. Kobieta zaszła w ciążę w wieku 23 lat i para zgodnie uznała, że to zbyt młody wiek, aby zostać rodzicami. W lutym 1955 roku na świat przyszedł Steve, a rodzice oddali go do adopcji z zastrzeżeniem, iż pragną, aby ich syna adoptowała ułożona, katolicka i bogata rodzina. Pomimo perturbacji i problemów z adopcją, nowymi rodzicami zostali Paul i Clara Jobs z Mountain View w Kalifornii.
Steve Jobs w 1972 roku ukończył szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii i przez jeden semestr studiował prawo w Reed College w Portland w stanie Oregon. Dwa lata później powrócił do Kalifornii i chodził na spotkania klubu komputerowego Homebrew Computer Club razem ze Stevem Wozniakiem. W niedługim czasie rozpoczął pracę w firmie Atari, gdzie projektował gry komputerowe. W 1976 roku wraz ze Wozniakiem założył własną firmę Apple, która miała się zajmować sprzedażą komputerów domowych.
Steve Jobs – kariera
Steve Jobs po założeniu wraz ze Stevem Wozniakiem firmy Apple rozpoczął produkcję komputerowych domowych, które miały zrewolucjonizować rynek informatyczny. Firma odniosła duży sukces i stała się jednym z największych przedsiębiorstw produkujących komputery, a każdy kolejny model był hitem sprzedażowym. W 1983 roku Steve Jobs namówił Johna Sculleya, jednego z kierowników przedsiębiorstwa Pepsi Co., aby ten został prezesem Apple. Niespełna dwa lata później z powodu konfliktów ze Sculleyem, Jobs opuścił Apple i założył nową firmę NeXT. Steve Jobs poza inwestowaniem w systemy informatyczne i elektronikę komputerową ma na swoim koncie również inwestycje w inne marki takie jak choćby Pixar czy The Walt Disney Company.
W 1996 roku Jobs wrócił do Apple i przejął kierownictwo firmą, aby zaradzić na jej aktualną kiepską sytuację finansową. Wprowadził na rynek nowy model komputera iMac, który był strzałem w dziesiątkę. Pod jego kierownictwem marka Apple weszła również na rynek muzyczny, wraz z odtwarzaczem iPod i sklepem muzycznym iTunes Store, oraz w świat telefonów z urządzeniem iPhone. W 2010 roku wprowadził również na rynek tablet iPad. Steve Jobs jeszcze w 2004 roku poddał się operacji usunięcia nowotworu trzustki, a pięć lat później przeszedł pomyślnie zabieg przeszczepu wątroby. Niestety w 2011 roku Jobs zmarł z powodu nawrotu wcześniej leczonego nowotworu trzustki.
Steve Jobs – filmy, dokumenty
Steve Jobs dzięki swojej ciężkiej pracy i osiągnięciom w dziedzinie informatyki oraz komputeryzacji zapisał się na kartach historii. Na temat jego historii oraz osiągnięć powstało szereg biografii oraz książek naukowych. W przypadku wydań wizualnych Steve Jobs był bohaterem licznych dokumentów wydanych zarówno jeszcze za jego życia, jak i po śmierci. Wśród najważniejszych wyróżnić można takie dokumenty jak "The Machine That Changed the World", "Triumph of the Nerds", "iGenius: Jak Steve Jobs zmienił świat" czy "Steve Jobs: One Last Thing", w których był głównym bohaterem, dzieląc niekiedy ten zaszczyt wraz z takimi osobistościami jak Bill Gates czy Steve Ballmer.
Steve Jobs dzięki swoim osiągnięciom stał się również bohaterem kilku filmów biograficznych, które powstały po jego śmierci. Jednym z nich jest paradokumentalny, fabularyzowany film pełnometrażowy "Jobs", który miał swoją premierę w 2013 roku i opowiadał o życiu i karierze założyciela Apple Inc. W rolę Steve'a Jobsa wcielił się aktor Ashton Kutcher, a w produkcji wystąpili też między innymi J.K. Simmons, Dermot Mulroney czy Lesley Ann Warren. Dwa lata później miał swoją premierę film biograficzny "Steve Jobs" w reżyserii Danny'ego Boyle'a, którego scenariusz został oparty na biografii książkowej autorstwa Waltera Isaacsona.
Steve Jobs – życie prywatne
Steve Jobs urodził się w San Francisco jako Steven Paul Jobs. Biologicznymi rodzicami Jobsa byli Abdulfattah Jandali i Joanne Schieble, którzy oddali go do adopcji zaraz po urodzeniu. Adopcyjnymi rodzicami inwestora byli Paul i Clara Jobs, którzy pochodzą z Mountain View w Kalifornii. Biologiczną siostrą Steve'a Jobsa była pisarka Mona Simpson. Jobs ożenił się w 1991 r. z Laurene Powell, z którą miał syna i dwie córki. Miał również córkę Lisę, z poprzedniego związku. W 2004 roku Steve Jobs poddał się operacji usunięcia nowotworu trzustki, a pięć lat później przeszedł operację przeszczepu wątroby. W 2011 roku z powodu nawrotu leczonego wcześniej nowotworu Jobs zmarł.
Komentarze