Trwa ładowanie...

Syd Mead nie żyje. Stworzył uniwersum "Blade Runnera"

Zmarł Syd Mead, amerykański filmowiec. Głównie działał w gatunku science fiction. Na swoim koncie ma koncepty na takie produkcje jak "Blade Runner", "Obcy – ósmy pasażer Nostromo" i "Tron". Miał 86 lat.

Syd Mead nie żyje. Stworzył uniwersum "Blade Runnera"Źródło: Getty Images
ddqi4sf
ddqi4sf

Syd Mead urodził się 18 lipca 1933 r. Jego ojciec był baptystą. Często czytał mu opowiadania i komiksy utrzymane w klimacie science fiction, czym rozbudził pasję syna do tego gatunku. Mead najbardziej lubił rysować W szkole średniej czuł, że może namalować każdą postać.

Karierę projektanta w przemyśle filmowym zaczął w latach 60. Wcześniej pracował w Fordzie. W 1970 r. założył własną firmęfirmę. Jednym z jego pierwszych klientów była firma Philips Electronics/ Z biegiem czasu miał coraz więcej klientów z różnych branży, m.in. Sony, Bandai i Honda.

Syd Mead jest jednak najbardziej kojarzony jako projektant postaci i uniwersów filmowych, szczególnie w gatunku science fiction. Zaprojektował światy dla takich filmów jak "Star Trek", "Blade Runner", "Tron", "Obcy - ósmy pasażer Nostromo", "Mission Impossible 3" i "Blade Runner 2049". Na bazie projektu Meada George Lucas stworzył maszynę AT-AT do "Gwiezdnych wojen".

Zmarł 30 grudnia 2019 r. w swoim domu w Pasadenie w wieku 86 lat. W ostatnich latach walczył z chłoniakiem.

ddqi4sf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddqi4sf