Trwa ładowanie...

''The Imitation Game'': Mocny kandydat do Oscarów 2015?

Share
''The Imitation Game'': Mocny kandydat do Oscarów 2015?Źródło: mat. dystrybutora
d5r50po

Wszystko wskazuje na to, że na horyzoncie pojawił się mocny kandydat do przyszłorocznych Oscarów. Wyświetlany właśnie na 41. Telluride Film Festival *„The Imitation Game” Mortena Tylduma ma wszystko, co potrzebne, aby zostać nominowanym w najważniejszych kategoriach. Takie prognozy potwierdzają pierwsze entuzjastyczne reakcje widzów.*

Scenariusz najnowszego filmu norweskiego reżysera (m.in. „Łowcy głów”) oparto o wątki z biografii Brytyjczyka Alana Turinga – genialnego matematyka, kryptologa i pioniera informatyki –* który odegrał kluczową rolę w złamaniu zabezpieczeń Enigmy,* maszyny używanej przez nazistów do szyfrowania tajnych wiadomości. Zaprojektował również pierwszy elektroniczny komputer i wynalazł tzw. test Turinga, za pomocą którego do dziś szacuje się zdolności maszyn do posługiwania się naturalnym językiem i logicznego, samodzielnego myślenia.

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:

W 1952 roku, w związku ze swoją orientacją homoseksualną, Alan Turing został oskarżony o „naruszenie moralności”. Naukowiec dostał wybór – więzienie albo terapia hormonalna. Turing wybrał drugą możliwość i poddał się tzw. kastracji chemicznej, polegającej na przyjmowaniu estrogenu. 7 czerwca 1954 roku popełnił samobójstwo. Na skutek wyroku skazującego ojciec informatyki został odsunięty od badań związanych z budową komputera. W 2013 roku został pośmiertnie ułaskawiony przez Elżbietę II.

W prześladowanego geniusza wcielił się obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów, Benedict Cumberbatch („Sherlock"). Film Tylduma wejdzie do amerykańskich kin 21 października tego roku. Data polskiej premiery na razie nie została oficjalnie potwierdzona.

W 2011 roku scenariusz „The Imitation Game” trafił na szczyt tzw. The Black list* – indeksu najlepszych niezrealizowanych hollywoodzkich filmów.* W styczniu 2014 roku The Weinstein Company nabyło prawa do jego nakręcenia za 7 mln dolarów.

d5r50po
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5r50po
d5r50po