TOP 10 - Filmy o przyjaźni

TOP 10 - Filmy o przyjaźni
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.01.2017 10:12

Filmy o przyjaźni są tymi produkcjami, od oglądania których robi się cieplej na sercu. Dzięki tego typu obrazom jesteśmy bowiem w stanie uwierzyć, że istnieje prawdziwe koleżeństwo oparte na zaufaniu, szczerości oraz wyjątkowej bliskości. W całej historii kina mieliśmy okazję poznać wiele niezwykłych filmów o przyjaźni. Większość z nich, mimo upływu lat, wciąż potrafi rozczulić widzów i zachwycić swoim niepowtarzalnym klimatem.

Już 6 stycznia do polskich kin wchodzi najnowsza produkcja Filipa Zylbera – „Po prostu przyjaźń”. Komedia romantyczna z gwiazdorską obsadą (m.in. Agnieszka Więdłocha, Magdalena Różczka, Maciej Zakościelny, Piotr Stramowski, Bartłomiej Topa i Marcin Perchuć) opowiada o zabawnych perypetiach kilku bohaterów, którzy mierzą się z problemami życiowymi. Bohaterami filmu są m.in. Alina i Marian, którzy nieoczekiwanie wygrywają pokaźną sumę pieniędzy na loterii, zaborcza i samotna bizneswoman Ivanka marząca o dziecku, kolekcjonerka guzików Jadźka oraz grupka przyjaciół wyruszająca na górską wycieczkę, która na zawsze odmieni ich życie.

Z okazji premiery komedii Filipa Zylbera przedstawiamy zestawienie TOP 10 – najlepszych filmów o przyjaźni. Oto wyjątkowe obrazy ukazujące prawdziwe piękno szczerego koleżeństwa i wzajemnego przywiązania.

1 / 10

"Homer i Eddie"

Obraz
© Materiały prasowe

Listę najlepszych filmów o przyjaźni otwiera nieco zapomniana produkcja Andrieja Konczałowskiego – „Homer i Eddie". Dramat ukazuje perypetie dwójki specyficznych bohaterów, którzy na każdym kroku spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony innych ludzi. Homer to niepełnosprawny umysłowo mężczyzna, który od dawna nie widział swojego ojca. Gdy dowiaduje się, że jego rodzic leży na łożu śmierci, postanawia go odwiedzić. Już na samym początku podróży zostaje jednak okradziony. Bez pieniędzy spędza noc na złomowisku. Rankiem z pomocą przychodzi mu niejaka Eddie. Kobieta cierpi na poważne zaburzenia psychiczne. Eddie szybko odnajduje w niej bratnią duszą. W rolach głównych Whoopi Goldberg i James Belushi.

2 / 10

"Moja dziewczyna"

Obraz
© East News

Moja dziewczyna” Howarda Zieffa to prawdziwy klasyk z gatunku kina familijnego. Obraz ten jest także jednym z najpiękniejszych filmów o przyjaźni. Akcja produkcji skupia się na jedenastoletniej Vadzie (Anna Chlumsky). Dziewczynkę wychowuje jedynie ojciec. Mężczyzna zaczyna się jednak spotykać z pewną atrakcyjną kobietą. Ta jednak nie przypada do gustu zazdrosnej bohaterce. Vada przy każdej okazji wymyka się z domu i spędza czas z najlepszym przyjacielem – nieśmiałym Thomasem (Macaulay Culkin).

3 / 10

"Doskonały świat"

Obraz
© Materiały prasowe

Czy przyjaźń między porywaczem a porwanym jest możliwa? „Doskonały świat” Clinta Eastwooda udowadnia, że tak. Film ukazuje historię zbiega z więzienia, który wraz ze swoim kompanem napada na przypadkowy dom. Bandyci porywają z niego siedmioletniego Phillipa. Chłopiec nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Wkrótce między zbiegami dochodzi do kłótni. Phillip kontynuuje ucieczkę tylko z jednym z bandytów. Między chłopcem a mężczyzną zaczyna się zawiązywać niezwykła nić porozumienia. W ślad za porywaczem i jego nowym kompanem wyrusza nieustraszony Szeryf Red Garnett. W rolach głównych Kevin Costner, T.J. Lowther i Clint Eastwood.

4 / 10

"Leon zawodowiec"

Obraz
© East News

Filmowa przyjaźń między dorosłym a dzieckiem pojawiała się nie tylko w „Doskonałym świcie”. Najsłynniejszą produkcją, w której można zaobserwować ten motyw, jest oczywiście „Leon zawodowiec” w reżyserii Luca Bessona. Tytułowy bohater to najlepszy morderca na zlecenie. Pewnego dnia w jego domu pojawia się dwunastoletnia Matylda. Dziewczynka cudem uszła z życiem podczas masakry, jaką jej rodzinie zafundowali skorumpowani funkcjonariusze policji. Leon przygarnia Matyldę pod swój dach i wkrótce zaczyna uczyć zabójczego fachu. W rolach głównych niepowtarzalni Jean Reno i Natalie Portman.

5 / 10

"Zapach kobiety"

Obraz
© East News

Zapach kobiety” Martina Bresta to wyjątkowy film o przyjaźni, opowiadający o niezwykłej przyjaźni dojrzałego mężczyzny oraz nieśmiałego studenta. Charlie jest uczniem prestiżowej szkoły. Chłopak postanawia dorobić do swojego skromnego budżetu i podejmuje się dorywczej pracy. Ta ma polegać na opiece nad niewidomym weteranie wojennym. Początkowo relacje między nim a emerytowanym oficerem nie układają się najlepiej. Z czasem jednak zgorzkniały Frank staje się dla Charliego najlepszym życiowym nauczycielem. Film ten jest remakiem włoskiego obrazu z 1974 roku o tym samym tytule. W rolach głównych Chris o’Donnell i nagrodzony Oscarem Al Pacino.

6 / 10

"Chłopiec w pasiastej piżamie"

Obraz
© Materiały prasowe

Chłopiec w pasiastej piżamie” pokazuje, że prawdziwa przyjaźń nie zna żadnych granic. Ekranizacja powieści Johna Boyne’a koncentruje się na postaci ośmioletniego syna oficera SS. Chłopiec ku swojemu niezadowoleniu przenosi się wraz z rodziną z Berlina na nieznaną sobie wieś. Nowe otoczenie przytłacza chłopca. W pobliżu nie ma bowiem nikogo, z kim mógłby się pobawić. Wkrótce bystry dzieciak odkrywa, że blisko jego domu znajduje się ogrodzony kolczastym drutem teren. Przy ogrodzeniu chłopiec poznaje Szmula – swojego rówieśnika więzionego w obozie koncentracyjnym. Między bohaterami nawiązuje się przyjaźń. W rolach głównych Asa Butterfield oraz Jack Scanlon.

7 / 10

"Wyprawa po życie"

Obraz
© Materiały prasowe

Kolejnym filmem o przyjaźni w naszym zestawianiu jest „Wyprawa po życie” Petera Hortona. Obraz przedstawia historię Erica – lokalnego outsidera i indywidualisty. Sąsiadem głównego bohatera zostaje 11-letni Dexter. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że chłopiec jest chory na AIDS. Początkowo bohaterowie nie pałają do siebie sympatią. Z czasem rodzi się między nimi przyjaźń. Nie podoba się to jednak matce Erica. Kobieta zabrania synowi spotykać się z Dexterem. W ramach buntu chłopcy uciekają c domu i wyruszają do Nowego Orleanu. Celem ich wyprawy jest znalezienie leku na AIDS. W rolach głównych występują Brad Renfro i Joseph Mazzello.

8 / 10

"Nietykalni"

Obraz
© East News

Kinowy przebój Oliviera Nakachego i Erica Toledano „Nietykalni” opowiada o niezwykłej relacji między sparaliżowanym milionerem a jego nieokrzesanym opiekunem. Driss (Omar Sy) jest młodym mężczyzną z przedmieść, który lubi korzystać z życia. Niedawno bohater wyszedł z więzienia i teraz stara się o prawo do zasiłku. Aby otrzymać pieniądze, musi przedstawić w urzędzie zaświadczenie o zatrudnieniu. Driss zostaje przyjęty jako pielęgniarz całkowicie sparaliżowanego Philippe’a (François Cluzet). Początkowo opieka nad niepełnosprawnym bogaczem przytłacza Drissa. Wkrótce jednak stają się jednak nierozłącznym duetem.

9 / 10

"Thelma i Louise"

Obraz
© East News

Thelma i Louise” to bez dwóch zdań jeden z najoryginalniejszych i najciekawszych filmów o przyjaźni. Ponadczasowe dzieło Ridleya Scotta opowiada o dwóch zaprzyjaźnionych kobietach, które wybierają się na weekend w góry. Obie panie nie wiodą zbyt szczęśliwego życia. Los nie oszczędza bohaterek, dlatego też postanawiają one zapomnieć podczas wypadu o problemach dnia codziennego. Wycieczka nabiera jednak nieoczekiwanego obrotu, gdy kobiety w samoobronie zabijają człowieka. Wydarzenie to sprawia, że panie wpadają na pomysł obrabowania banku. Wkrótce za Thelmą i Louise wyruszają funkcjonariusze policji. Doskonałe kino drogi, które trzeba po prostu znać. W rolach głównych Susan Sarandon oraz Greena Davis.

10 / 10

"Stań przy mnie"

Obraz
© East News

Na sam koniec zestawienia najlepszych filmów o przyjaźni przedstawiamy przepiękny i wzruszający obraz Roba Reinera – „Stań przy mnie”. Ekranizacja opowiadania Stephena Kinga ukazuje wyprawę kilku chłopców do miejsca, gdzie mają znajdować się zwłoki ich zaginionego rówieśnika. W trakcie podróży nastolatkowie zdradzają swoje skrywane sekrety. Film ten to cudowny hołd złożony beztroskim czasom dzieciństwa. W rolach głównych Wil Wheaton, River Phoenix, Corey Feldman i Jerry O’Connell.

leon zawodowieczapach kobietynietykalni
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)