Trwa ładowanie...

TOP 5: Komedie przygodowe

Komedie przygodowe udowadniają, że połączenie dwóch osobnych gatunków filmowych może doprowadzić do powstania nowego i niezwykle atrakcyjnego typu kina. Tego rodzaju produkcje mają przede wszystkim na celu zapewnić widzom wiele frajdy oraz niezapomnianych przeżyć. Nic tak bowiem nie jest w stanie zabawić kinomana, jak pełna zwrotów akcji przygoda doprawiona rozbrajającym humorem.

Share
TOP 5: Komedie przygodoweŹródło: mat. prasowe
d99spy7

Czasy świetności komedii przygodowych przypadły na lata 80. i 90. Nie oznacza to jednak, że obrazy o takim charakterze całkowicie przestały podobać się widzom. Raz na jakiś czas w kinach można znaleźć tytuły, które jednocześnie dostarczają wiele adrenaliny oraz rozbawiają nas do rozpuku. Fanów gatunku z pewnością zainteresuje najnowszy film Arthura Benzaquena – „Nowe przygody Aladyna”, który 26 sierpnia wejdzie na polskie ekrany. Z okazji premiery produkcji postanowiliśmy przypomnieć pięć najciekawszych i najchętniej oglądanych filmów łączących spektakularne pościgi, ucieczki i wyprawy z ponadczasowymi żartami. Oto zestawienie najlepszych komedii przygodowych w historii kina!

"Goonies"
Przegląd najlepszych komedii przygodowych wszech czasów rozpoczynamy od kultowego „Goonies” Richarda Donnera z 1985 roku. Nie ma chyba osoby, która oglądając ten film w dzieciństwie, nie chciała przeżyć podobnych perypetii, co jego bohaterowie. Obraz ten do dziś zachwyca swoją świeżością, świetnie napisanymi postaciami oraz błyskotliwym humorem. W rolach głównych produkcji wystąpili Sean Astin, Josh Brolin, Jeff Cohen oraz Corey Feldman. Warto dodać, że widzowie, którzy tęsknią za klimatem „Gonnies”, mogą poczuć go teraz w zupełnie nowej odsłonie. Wszystko za sprawą serialu „Stranger Things” uznanego jednogłośnie za największy hit tego lata. Obraz ten w wielu względach bardzo mocno opiera się na dziele Donnera i stanowi dla niego swojego rodzaju hołd.
Bracia Mikey i Brand znajdują na strychu starą mapkę, która wskazuje drogę do ukrytego skarbu. Ten przed laty należał do okrutnego pirata – Jednookiego Willy’ego. Chłopcy postanawiają odnaleźć złoto. Wraz z czwórką swoich znajomych bohaterowie wkraczają do tajemniczego tunelu znajdującego się w nieczynnej restauracji.

"Asteriks i Kleopatra"
Skoro mowa o najlepszych komediach przygodowych w historii, nie sposób nie wspomnieć o świetnej animacji René Goscinnego i Alberta Uderzo – „Asterix i Kleopatra” z 1968 roku. Ta belgijsko-francuska produkcja jest w zasadzie wzorem idealnego wplecenia wątków humorystycznych do przepełnionej akcją fabuły. Oparty na komiksie film przedstawia historię dwóch sympatycznych Galów, którzy pomagają Kleopatrze wybudować wspaniały pałac. Słynna władczyni Egiptu ma dość Juliusza Cezara i jego przechwałek dotyczących Rzymu. Postanawia ona udowodnić, że w jej państwie również znajdują się imponujące budynki. Nadworny architekt Kleopatry – Nubernabis – dostaje zadanie wybudowanie w ciągu najbliższych trzech miesięcy wspaniałego pałacu. Jeśli mu się to nie uda, zostanie on pożarty przez wygłodniałe krokodyle. Nubernabis zgłasza się po pomoc do Panoramiksa – autora legendarnego napoju mocy. Druid wyrusza do Egiptu wraz z dzielnym Asteriksem oraz jego nieco nieokrzesanym kompanem Obeliksem.

"Shrek"
„Shrek” Andrew Adamsona i Vicky Jenson wyniósł komedię przygodową na zupełnie nowy poziom. Nie chodzi tylko o to, że produkcja ta w rewelacyjny sposób wykorzystała zyskującą wówczas na popularności technikę animacji komputerowej. Obraz ten przede wszystkim zapewnił widzom taką dawkę humoru i adrenaliny, jaką wcześniej był w stanie jednocześnie zaoferować żaden inny film! „Shrek” był prawdziwą familijną jazdą po bandzie! Nic zatem dziwnego, że na jego koncie znalazło się wiele prestiżowych nagród, w tym także statuetka Oscara.
Tytułowy Shrek jest groźnym ogrem zamieszkującym samotnie pobliskie bagna. Pewnego dnia na jego posesję przybywają różnorodne magiczne stworzenia, które zostały wypędzone z królestwa niejakiego Lorda Farquaada. Shrek postanawia porozmawiać z władcą, by ten przywrócił mu upragniony spokój. Farquaad godzi się pomóc ogrowi, jeśli jednak ten przyprowadzi do niego piękną księżniczkę Fionę, mieszkającą w zamku strzeżonym przez smoka. Zielony bohater wyrusza na akcję ratunkową wraz z gadatliwym osłem. Dwójce bohaterów udaje się uwolnić księżniczkę. Nikt nie wie, że skrywa ona pewną smutną i mroczną tajemnicę.

"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły"
Pierwsza część kasowych „Piratów z Karaibów” zachwyciła widzów na całym świecie m.in. za sprawą intrygującej fabuły oraz pasjonujących pojedynków. Dzieło Gore’a Verbinskiego przywróciło do życia niemal umarły typ kina opowiadający o dzielnych władcach mórz i oceanów. Sukces filmu był w dużej mierze zasługą fenomenalnego Johnny’ego Deppa oraz jego kreacji Kapitana Jacka Sparrowa. To właśnie ta postać odpowiada w głównej mierze za warstwę humorystyczną obrazu. Oprócz Deppa w „Piratach z Karaibów: Klątwie Czarnej Perły” zagrali m.in. Orlando Bloom, Keira Knightley i Geoffrey Rush.
Akcja filmu rozgrywa się w XVIII wieku. Statek Kapitana Jacka Sparrowa zostaje skradziony przez niejakiego Barbossę. Ten sam człowiek atakuje następnie Port Royal oraz porywa córkę gubernatora – Elizabeth Swann. Sparrow zawiązuje pakt z dawnym przyjacielem kobiety – Willem Turnerem. Obaj panowie mają zamiar dogonić statek Barbossy i uwolnić schwytaną Swann. Za bohaterami wyrusza natomiast narzeczony porwanej. Rozpoczyna się niezwykle widowiskowa i pełna pasji walka, która przyniesie wiele nieoczekiwanych rozstrzygnięć.

"Przygody barona Munchausena"
Na koniec zestawienia najlepszych komedii przygodowych wszechczasów przypominamy znakomity obraz Terry’ego Gilliama – „Przygody barona Munchausena”. Ta nagrodzona trzema statuetkami BAFTA produkcja to oparta na powieści Gottfrieda Augusta Bürgera historia trupy teatralnej wystawiającej na gruzach teatru tytułową sztukę. W pewnym momencie na scenie pojawia się główny bohater spektaklu. Dzielny heros namawia widzów do tego, by zaczęli walczyć z okupującymi miasto Turkami. Ku pokrzepieniu serc opowiada on kilka swoich fantastycznych przygód. W rolach głównych John Neville, Eric Idle oraz Robin Williams.

W. Chentkiewicz

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d99spy7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d99spy7
d99spy7