TOP: Najlepsze filmy wszech czasów według Hollywood
11.07.2014 | aktual.: 22.03.2017 11:57
Kto w lepszy sposób może wybrać zestawienie najznakomitszych produkcji w historii kina jeśli nie ludzie, którzy za nie odpowiadają? Zdobywcy Oscarów, szefowie największych studiów filmowych, a także najważniejsze osobistości w świecie telewizji – to właśnie oni postanowili sporządzić zestawienie najlepszych filmów w historii kina. Czy ich wybór jest słuszny? Zapraszamy do dyskusji.
Kto lepiej może wybrać najlepszą produkcję w historii kina jeśli nie ludzie, którzy za nie odpowiadają?
Zdobywcy Oscarów, szefowie największych studiów filmowych, a także najważniejsze osobistości w świecie telewizji zostali poproszeni przez amerykański magazyn Hollywood Reporter o wzięcie udziału w plebiscycie na najlepszą produkcję w dziejach.
Grube ryby z fabryki snów wytypowały 100 najznamienitszych filmów – dzisiaj prezentujemy pierwszą dziesiątkę tego prestiżowego rankingu. Oczywiście, jak można było się domyślić, ich wybór okazał się dość przewidywalny.
10. ''Lista Schindlera'', reż. Steven Spielberg, 1993 r.
"Lista Schindlera" to opowieść o człowieku, który nie był obojętny, ocalił setki istnień ludzkich w najczarniejszym rozdziale naszej historii.
Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią, wręcz niewolniczą siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung, czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki.
"Lista Schindlera" uważana jest często za największy kinowy triumf Stevena Spielberga.
9. ''2001: Odyseja kosmiczna'', reż. Stanley Kubrick , 1968 r.
Fabuła powstałej pod koniec lat 60. „2001: Odyseji kosmicznej” przenosi widzów do początku XXI wieku. Prowadzone na Księżycu wykopaliska ujawniają istnienie tajemniczego monolitu emitującego sygnał kierowany w stronę Jowisza.
Na pokładzie wysłanego tam statku badawczego Discovery dochodzi do poważnej awarii. Część załogi ginie. David Bowman, jedyny ocalały astronauta, wyrusza na spotkanie krążącego po orbicie ogromnego monolitu, przypominającego obiekt znaleziony na Księżycu...
8.''E.T.'', reż. Steven Spielberg, 1982 r.
“E.T.” opowiada o przyjaźni między Elliotem, a małym kosmitą, który pragnie wrócić na rodzinną planetę.
W 1982 roku obraz Spielberga na całym świecie zarobił 756 mln dolarów, inkasując rok później aż cztery Oscary.
7. ''Ojciec chrzestny 2'', reż. Francis Ford Coppola, 1974 r.
Francis Ford Coppola kontynuuje trylogię "Ojca chrzestnego", ponownie współpracując z pisarzem Mario Puzo i ukazując losy dwóch pokoleń rodu Corleone w bezwzględnym dążeniu do władzy. Reżyser podzielił swój film na dwie części.
W pierwszej, stanowiącej swoisty prequel, przedstawił losy młodego Don Vito, bezbłędnie zagranego przez Roberta De Niro, który za swą kreację otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.
Druga część, będąca kontynuacją oryginału, ukazuje przejmowanie przez Michaela (Al Pacino)
władzy w mafijnej rodzinie. Ponownie gromadząc na planie wielu znakomitych aktorów, którzy przyczynili się do sukcesu pierwszego "Ojca chrzestnego", Coppola stworzył bez wątpienia najlepszy sequel w dziejach kina.
Film otrzymał jedenaście nominacji do Oscara i zdobył sześć statuetek, w tym za "Najlepszy film roku 1974".
6. ''Casablanca'', reż. Michael Curtis, 1942 r.
Akcja "Casablanki" toczy się w Maroku podczas II wojny światowej.
Do Maroka przyjeżdża poszukiwany przez hitlerowców opozycjonista i ofiara obozu koncentracyjnego, Victor Laszlo. Gdy kolaborujące władze dowiadują się o jego przybyciu, życie mężczyzny znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Pomóc może mu tylko Rick - ale ten nie ma ku temu żadnego powodu. Po pierwsze nie chce mieszać się w politykę, po drugie - żoną Laszlo jest dawna i cały czas prawdziwa miłość Ricka - piękna Ilsa. Rick staje przed boleśnie trudnym wyborem...
W 1942 roku obraz Curtisa został uhonorowany trzema Oskarami: za reżyserię, scenariusz oraz najlepszy film.
5. ''Pulp Fiction'', reż. Quentin Tarantino, 1994 r.
"Pulp Fiction" to zdaniem wielu krytyków najważniejszy obraz w karierze Quentina Tarantino – mistrza mieszania stylów i zabawy konwencją.
Scenariusz filmu opowiada kilka epizodów z życia przestępczego półświatka jednego z dużych amerykańskich miast.
Historie głównych bohaterów w niesamowity sposób ocierają się o siebie tworząc wybuchowy, komediowo-sensacyjny koktajl, którym można zajadać się bez końca.
4. ''Skazani na Shawshank'', reż. Frank Darabont, 1994 r.
Niesłusznie oskarżony o zamordowanie żony bankier zostaje skazany na dożywocie w więzieniu Shawshank. Jego dotychczasowe życie momentalnie legnie w gruzach, a na domiar złego trafia on pod kuratelę despotycznego kierownika więzienia...
"Skazani na Shawshank" przedstawia bardzo ciężkie realia życia w kierowanym twardymi zasadami zakładzie karnym, będąc jednocześnie wzruszającą opowieścią o męskiej przyjaźni.
Obraz Franka Darabonta to adaptacja prozy Stephena Kinga.
3. ''Obywatel Kane'', reż. Orson Welles, 1941 r.
„Obywatel Kane” z 1941 roku to wyjątkowo nowatorski debiut mającego wówczas 25 lat Orsona Wellesa, w tamtym czasie dobrze już znanego ze swoich dokonań teatralnych i radiowych (w tym słynnego słuchowiska "Wojna światów").
Charles Foster Kane, magnat prasowy i potężny milioner, umiera w wieku 76 lat. Przed śmiercią wypowiada jedno tajemnicze słowo: „różyczka”. Pewien dziennikarz postanawia dowiedzieć się, co ono oznacza. Spotyka się z osobami, które znały milionera. Z ich wypowiedzi tworzy obraz człowieka inteligentnego, ale także tajemniczego i skomplikowanego.
2. ''Czarnoksiężnik z Oz'', reż. Victor Fleming, 1939 r.
„Czarnoksiężnik z Oz” uznawany jest za jeden z najbardziej oddziałujących na wyobraźnię produkcji w historii kina.
Dzieło Fleminga to adaptacja powieści dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma. Obraz ten, zaliczany do kina familijnego, jest jednocześnie znakomitym musicalem fantastyczno-przygodowym.
Porwana przez szalejące tornado 12-letnia Dorotka, pies Toto oraz jej dom żeglują ponad tęczą do urzekającej, surrealistycznej krainy Oz. Dziewczynka wraz z nowymi przyjaciółmi musi odnaleźć tajemniczego czarnoksiężnika i poznać jego sekret, aby móc wrócić do domu…
1. ''Ojciec chrzestny'', reż. Francis Ford Coppola, 1972 r.
Pierwsza część trylogii nakręconej przez Francisa Forda Coppolę na podstawie bestsellerowej powieści Mario Puzo. "Ojciec Chrzestny" to szczery, brutalny i poruszający portret sycylijskiej rodziny, która desperacko stara się zachować swoje wpływy w pełnej korupcji, oszustw i zdrady powojennej Ameryce.
Znakomity film z wielkimi kreacjami Ala Pacino, Jamesa Caana i Roberta Duvalla otrzymał dziesięć nominacji do Oskara i zdobył trzy statuetki, w tym dla najlepszego filmu roku. (ls/gk)