Trwa ładowanie...
Andrzej Wajda
15-12-2009 11:58

Wajda: "Tatarak" może być lepiej odbierany za granicą

Wajda: "Tatarak" może być lepiej odbierany za granicąŹródło: AP
dk3hcef
dk3hcef

Andrzej Wajda, uhonorowany za "Tatarak" prestiżową Europejską Nagrodą Krytyków Prix FIPRESCI, uważa, że ten film może znaleźć "większą widownię i większe zrozumienie, akceptację" za granicą niż w Polsce.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie reżyser komentował werdykt Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, która w sobotę nagrodziła go podczas gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w niemieckim Bochum.

Nagroda Krytyków jest jedną z Europejskich Nagród Filmowych.

"Tatarak" jest "dziełem młodego ducha, którym Wajda odważnie, ale i ryzykownie, w bardzo osobisty sposób, otwiera nowe perspektywy dla europejskiego filmu autorskiego" - napisano w uzasadnieniu FIPRESCI.

dk3hcef

To kolejna ważna nagroda dla "Tataraku". Wcześniej, na tegorocznym Berlinale, Wajda otrzymał za ten film nagrodę im. Alfreda Bauera, przyznawaną reżyserom, "którzy wyznaczają nowe perspektywy sztuki filmowej".

"'Tatarak' jest bardzo szczególnym filmem. Ja rzadko kiedy robię takie filmy. Wszyscy raczej oczekują ode mnie filmów w rodzaju 'Katynia' czy 'Pana Tadeusza'. Cieszę się, że 'Tatarak' został zauważony" - powiedział Wajda na konferencji.

Jednocześnie przyznał: "Odnoszę wrażenie, że polska widownia nie bardzo lubi takie filmy - smutne, że tak krótko streszczę".

Melancholia, zaduma nad życiem, które tak szybko mija: to widz odnajdzie w "Tataraku" - mówił reżyser, który zadedykował ten film wybitnemu operatorowi, nieżyjącemu już Edwardowi Kłosińskiemu.

dk3hcef

Zobacz także:

**[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) [

HISTORYCZNE NIEWYPAŁY ]( http://film.wp.pl/finansowe-klapy-filmowe-6025284952892545g ) [

NIEROZBIERALNE POLSKIE AKTORKI ]( http://film.wp.pl/nierozbieralne-polskie-aktorki-6025284635869825g ) [

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( http://aleseriale.pl/gid,5162,img,204006,fototemat.html ) ** Producent "Tataraku" Michał Kwieciński zwrócił na konferencji uwagę, że ten film porusza widzów "także w krajach, co do których mogliśmy mieć wątpliwości, czy tam go zrozumieją".

dk3hcef

Jako przykład Kwieciński podał Indie. Opowiadał, że w listopadzie "Tatarak" był pokazywany na festiwalu filmowym w Kalkucie, gdzie zrobił wielkie wrażenie na publiczności. Na widowni w jednej sali zasiadło 5 tys. ludzi. "Oni wszyscy byli totalnie wstrząśnięci" - wspominał Kwieciński, który gościł na tamtym festiwalu. "Dyskusja, która po filmie miała miejsce - a w której wzięło udział 300 widzów, choć chciało 2 tysiące, ale aż tylu się nie zmieściło - trwała trzy i pół godziny" - opowiadał producent. "To było coś niezwykłego. (...) Hindusi odebrali 'Tatarak' jako dzieło wstrząsające, doskonale zrozumieli jego przesłanie" - powiedział Kwieciński.

Producent poinformował, że "Tatarak" został sprzedany do 54 krajów, z których 25 postanowiło wprowadzić go do kin; w przypadku pozostałych zaplanowano emisję telewizyjną. Andrzej Wajda zapowiedział z kolei, że w lutym "Tatarak" otworzy przegląd jego filmów w paryskiej Kinotece.

Znany krytyk filmowy prof. Andrzej Werner, który wziął udział w poniedziałkowej konferencji, podkreślił, że nagrodę FIPRESCI należy traktować jako wyjątkowo cenną, gdyż członkowie federacji to cenieni krytycy, dla których celem jest "obrona wartości sztuki filmowej".

dk3hcef

Podczas sobotniej gali Europejskich Nagród Filmowych w Bochum uhonorowany został także inny wybitny polski twórca - reżyser Marcel Łoziński. Za film pt. "Poste Restante" Łoziński zdobył Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Ten 14-minutowy dokument jest historią adresowanego do Pana Boga listu, który wpłynął do Wydziału Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach.

Zobacz także:

**[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) [

HISTORYCZNE NIEWYPAŁY ]( http://film.wp.pl/finansowe-klapy-filmowe-6025284952892545g ) [

NIEROZBIERALNE POLSKIE AKTORKI ]( http://film.wp.pl/nierozbieralne-polskie-aktorki-6025284635869825g ) [

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( http://aleseriale.pl/gid,5162,img,204006,fototemat.html ) **

dk3hcef
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk3hcef