Westworld dba o szczegóły. Pięć ciekawostek, które fani powinni znać

Westworld to produkcja, która przyciąga przed telewizory nie tylko z powodu wciągającej fabuły i skomplikowanych relacji między postaciami, ale również dużej dbałości o szczegóły. Nie wszystkie ciekawe momenty da się wyłapać na pierwszy rzut oka.

Westworld dba o szczegóły. Pięć ciekawostek, które fani powinni znać
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | HBO

03.07.2018 | aktual.: 11.07.2018 12:53

Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek na temat produkcji oraz smaczków, które mogły ci umknąć podczas pierwszego seansu. Jeśli masz ochotę przypomnieć sobie o tym zaskakującym serialu lub nie było okazji, by go obejrzeć, teraz możesz nadrobić zaległości. Skorzystaj z darmowego miesiąca na HBO GO i ciesz się tym oraz innymi niesamowitymi serialami.

Obraz
© Materiały prasowe

Świat Dzikiego Zachodu 45 lat wcześniej

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale pomysł ogromnego parku rozrywki stylizowanego na Dziki Zachód powstał o wiele wcześniej niż serial, bo w 1973 roku. Polski tytuł produkcji to Świat Dzikiego Zachodu i przedstawia podobną fabułę, mamy ogromny park rozrywki obsługiwany przez androidy, dwóch przyjaciół płacących grube pieniądze za rozrywkę oferowaną przez twórców, tajemniczego człowieka w czerni (który w przypadku filmu nie jest gościem a jednym z hostów). Podobnie jak w serialu, w pewnym momencie zaczynają się również problemy z obsługą androidów.

Nie tylko westernowe klimaty

Świat Dzikiego Zachodu pokazuje również, że Westworld nie jest jedynym parkiem rozrywki w rękach korporacji. Goście mieli do wyboru między innymi park stylizowany na Imperium Rzymskie, pełen przepychu, hucznych zabaw oraz walk na arenie, a także wersję średniowieczną, w której goście mogli stoczyć prawdziwe rycerskie pojedynki. Zgodnie z serialem istnieją natomiast dwa inne miejsca i choć to mało prawdopodobne, być może zobaczymy urywki z tamtych miejsc.

Obraz
© Materiały prasowe

Jurajski Dziki Zachód

Co ciekawe, reżyser filmu sprzed 45 lat, Michael Crichton, jest również autorem książki o innym parku rozrywki, w którym główne "atrakcje" wymknęły się spod kontroli – chodzi o Park Jurajski. Producenci serialu podczas produkcji konsultowali się nawet ze Stevenem Spielbergiem. Widać również pewne zbieżności i inspiracje z filmami takimi jak chociażby Łowca Androidów, Ex Machina czy Humans.

Przyszłość gier komputerowych

Świat, w którym odwiedzający może robić to, na co ma ochotę, a postacie hostów nie mogą zrobić mu krzywdy, przypomina nieco grę komputerową. Nic w tym dziwnego, twórcy otwarcie przyznają, że inspirowały ich produkcje takie jak Skyrim, Red Dead Redemption i BioShock Infinite. W gruncie rzeczy każdy z gości jest graczem, co widać po ich zachowaniu, jedni podążają wytyczonymi przez twórców ścieżkami, inni tworzą własne narracje.

Obraz
© Materiały prasowe

Oryginalna ścieżka dźwiękowa

Zapewne każdy widz kojarzy charakterystyczną ścieżkę dźwiękową serialu, która przywodzi na myśl klasyczne melodie rodem z saloonu. Stanowią one covery rockowych kawałków, dla przykładu spokojna ścieżka dźwiękowa z pierwszego odcinka to w rzeczywistości Black Hole Sun zespołu Soundgarden. Oczywiście w trakcie trwania serialu znajdziemy również inne współczesne hity, takie jak choćby Heart-Shaped Box, oraz te nieco starsze, np. House of the Rising Sun. Twórcy serialu twierdzą, że zabieg jest celowy, by widz przez cały czas pamiętał, że wszystko co dzieje się w parku to zaaranżowana przez twórców narracja, a nie rzeczywistość.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)