Nazwali Putina nazistą i mordercą. Rosyjska kreskówka zablokowana. Reżyser ukrywa się w Izraelu
Rosyjska kreskówka "Masjanja", w której w ostatnim odcinku pojawia się temat wojny w Ukrainie, została zablokowana w Rosji. Zdaniem Roskomnadzoru film "dyskredytuje siły zbrojne Federacji Rosyjskiej". Jego autor, Oleg Kuwajew, ukrywa się poza krajem.
Animacja "Masjanja" Olega Kuwajewa, emitowana obecnie w sieci, a dawniej także w rosyjskiej i niemieckiej telewizji, znalazła się na celowniku rosyjskiej cenzury (bo tym de facto zajmuje się Roskomnadzor) za sprawą ostatniego odcinka. Jego akcja rozgrywa się w dniu rosyjskiego ataku na Ukrainę, czyli 24 lutego, a tytułowa bohaterka, mieszkająca w Petersburgu Masjanja i jej przyjaciel, starają się ukryć przed swoim ukraińskim znajomym informacje o rosyjskiej inwazji.
W satyrycznej kreskówce pokazywane są obrazy zniszczonych ukraińskich miast, mowa jest o tysiącach zabitych i milionach uchodźców, a bohaterowie nazywają Władimira Putina "szalonym carem", "führerem" i "mordercą". W ostatniej scenie Masjanja odwiedza nawet prezydenta Rosji, nazywa go "nazistą" i przypisuje mu śmierć tysięcy niewinnych ludzi. Na koniec wręcza mu samurajski miecz, by popełnił harakiri. Jak twierdzi, będzie to "jedyna dobra decyzja w jego życiu".
Dramatyczne wydarzenia w Buczy. Egzekucje cywilów przez Rosjan
Ten odcinek, który jawnie stoi w sprzeczności z oficjalną propagandą Kremla na temat "operacji specjalnej w Ukrainie", można już obejrzeć wyłącznie w serwisie YouTube.
Roskomnadzor zablokował oryginalną stronę serialu, na której jej autor Oleg Kuwajew zamieszczał nowe odcinki. Jak uzasadniał swoją decyzję organ kontroli mediów, serial Kuwajewa "dyskredytuje siły zbrojne Federacji Rosyjskiej".
Sam reżyser w rozmowie z zagranicznymi mediami, m.in. z BBC, tłumaczył, że celowo poruszył temat wojny w Ukrainie, by uświadomić rodakom prawdę na temat tej zbrodni. Zastanawiał się, dlaczego Rosjanie są "ślepi na prawdę".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W wywiadzie dla portalu BuzzFeed Oleg Kuwajew przyznał zaś, że przebywa poza Rosją. Ukrywa się w Izraelu.
Więcej informacji na temat bieżącej sytuacji w Ukrainie znajdziesz na live blogu Wiadomości WP.
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.
WP Film na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski