Trwa ładowanie...
dawg0i9

Wpadka w arcydziele. Widziałeś ten film milion razy i na pewno nie zauważyłeś

"Lot nad kukułczym gniazdem" po dziś dzień uznaje się za jeden z najwybitniejszych filmów wszech czasów. Cóż, nawet najlepszym zdarzają się potknięcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet "Lot nad kukułczym gniazdem" nie ustrzegł się wpadek
Nawet "Lot nad kukułczym gniazdem" nie ustrzegł się wpadek (Materiały prasowe)
dawg0i9

"Lot nad kukułczym gniazdem" w reżyserii Miloša Formana wszedł na ekrany 19 listopada 1975 r. i z miejsca rzucił na kolana zarówno widzów, jak i recenzentów.

Scenariusz oparto na powieści Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w 1962 r. Jack Nicholson wcielił się w McMurphy'ego, rzezimieszka skazanego za gwałt. Aby uniknąć obozu pracy symuluje on chorobę psychiczną i trafia na oddział siostry Ratched. Między nimi zaczyna toczyć się rozgrywka o wolność, godność, prawo do normalności i radości.

Roger Ebert, jeden z największych amerykańskich krytyków, pisał, że film Formana "jest tak dobry na tylu poziomach, że pojawia się pokusa wybaczenia mu słabszych momentów".

dawg0i9

ZOBACZ TEŻ: 36-krotny zdobywca Oscara, którego nie zna prawie nikt

Owych słabszych momentów jest tu jak na lekarstwo. Należy do nich wpadka w słynnej scenie gry w koszykówkę. W momencie, kiedy McMurphy krzyczy do Martiniego, aby podał mu piłkę, za jego plecami widać operatora, ekipę i stojaki od oświetlenia.

    Materiały prasowe
(Materiały prasowe, Fot: Materiały prasowe)

Jednak ten drobiazg nie wpłynął na odbiór wśród widzów. "Lot nad kukułczym gniazdem" okazał się trzecim najlepiej zarabiającym filmem roku. W samych Stanach i Kanadzie zarobił 109 mln dol. To kolosalny sukces, zważywszy, że budżet "Lotu" wynosił zaledwie 3 mln dol.

Podczas 48. ceremonii wręczenia Oscarów "Lot nad kukułczym gniazdem" zgarnął aż 5 statuetek w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor (Jack Nicholson), najlepsza aktorka (Louise Fletcher), najlepsza reżyseria (Miloš Forman) i najlepszy scenariusza adaptowany.

dawg0i9

Film Formana znajduje się na 18. miejscu listy 250 najlepszych produkcji wszech czasów serwisu IMDb.

   Getty Images
(Getty Images)
dawg0i9

Podziel się opinią

Share
dawg0i9
dawg0i9