Wstrząsający film z prawdziwą zbrodnią w tle. Dostępny już online
"Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna została obsypana nagrodami. Ponad pół roku temu film pokazano na festiwalu filmowym w Gdyni, teraz będzie dostępny na jednej ze streamingowych platform.
Seans "Dziewczyny z igłą" to nic przyjemnego - to mocny, wstrząsający film o kobiecie, której życie przypomina czarno-białe piekło. Magnus von Horn komentował, że film wziął się z ogromnego lęku. Wywołała go prawdziwa historia Dagmar Overby - duńskiej seryjnej morderczyni, której przypisuje się zabójstwa aż 25 noworodków od 1913 do 1920 roku. Nic dziwnego, że po pierwszych seansach filmu można było usłyszeć wśród widzów: "muszę ochłonąć".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na te filmy czekamy. Szykują się prawdziwe hity
"Dziewczyna z igłą" do obejrzenia online
Nominowany do Oscara, Złotego Globu i Złotej Palmy film, będący polsko-duńsko-szwedzką koprodukcją będzie od 11 kwietnia dostępny na TVP VOD. Użytkownicy będą mogli obejrzeć film za "za pojedynczą opłatą i na określony czas", jak podaje TVP.
Film Magnusa von Horna opowiada Karoline (Victoria Carmen Sonne) - dziewczynie ze skrajnej biedy, która próbuje łączyć koniec z końcem w powojennej Kopenhadze (czasy I wojny światowej). Pracuje jako szwaczka, wynajmuje obskurne klitki i jest przekonana, że jej mąż zginął na wojnie. Nawiązuje romans z majętnym zarządcą szwalni, sądząc, że od tej pory złapała pana Boga za nogi. Po seksie w obskurnej alejce zachodzi w ciążę z szefem, który niedługo później bierze ją sobie za żonę. Gdy wyobraża sobie życie w dobrym domu, gdzie pieniędzy nie brakuje, nagle bajka się kończy i zostaje z rosnącym brzuchem. Karoline próbuje się go pozbyć... to jednak nie koniec historii.
"Dziewczyna z igłą" była nominowana do Oscarów jako duński kandydat w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". Polacy jednak mieli w tej produkcji swój ważny udział. Za zdjęcia odpowiadał Michał Dymek, za scenografię Jagna Dobesz, kostiumy Małgorzata Fudala, a za montaż Agnieszka Glińska. Zdjęcia kręcono m.in. w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Łodzi oraz we Wrocławiu.
Produkcja otrzymała Srebrne Lwy i 10 nagród indywidualnych na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 11 statuetek Polskich Nagród Filmowych Orły 2025, w tym za najlepszy film, role kobiece, reżyserię i zdjęcia.
"Polskie Emmy" rozdane. Kto wygrał w plebiscycie Top Seriale 2025? Nowe "Studio", które trochę dzieli, trochę bawi, a na pewno przyprawia o ciarki żenady. Fenomenalne "Dojrzewanie", o którym nie da się zapomnieć i grube miliony na "The Electric State". O tym w nowym Clickbaicie. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: