Trwa ładowanie...
roman polański
19-11-2010 13:32

Wystawa o Polańskim w Muzeum Filmu w Poczdamie

Wystawa o Polańskim w Muzeum Filmu w PoczdamieŹródło: AFP
dlmtuji
dlmtuji

Wystawę poświęconą *Romanowi Polańskiemu otwarto w czwartek wieczorem w Muzeum Filmu w Poczdamie. Ukazuje ona przede wszystkim dorobek Polańskiego, jako aktora i reżysera, nie pominięto jednak głośnych wydarzeń z jego prywatnego życia.*

Ekspozycję, zatytułowaną "Roman Polański. Aktor i Reżyser", oparto na wystawie pokazanej wiosną tego roku w muzeum filmowym w Duesseldorfie i przygotowanej wspólnie z tamtejszym Instytutem Polskim oraz łódzkim Muzeum Kinematografii. Zgromadzono na niej fotosy, dokumenty, scenariusze, rekwizyty i fragmenty filmów.

Ze zborów poczdamskiego muzeum pochodzą plakaty oraz rekwizyty z planów dwóch filmów, nad którymi Polański pracował w studiu Babelsberg pod Poczdamem: "Autor Widmo" oraz "Pianista". Ukoronowaniem wystawy są scenariusze i scenopisy filmów Polańskiego, udostępnione przez paryską Cinematheque Francaise.

"Ukazujemy Polańskiego przede wszystkim, jako człowieka zaangażowanego w swoją pracę, który uczestniczy w każdym etapie powstawania filmu i jak wszystko sam kontroluje" - powiedział jeden z kuratorów wystawy Matthias Knopp z muzeum filmowego w Duesseldorfie.

dlmtuji

Autorzy ekspozycji nie pominęli też trudnych aspektów z prywatnego życia 77-letniego reżysera, w tym okoliczności jego aresztowania w zeszłym roku w Szwajcarii w związku z oskarżeniem o gwałt na 13-latce przed 30 laty w USA. W końcowej części wystawy ustawiono słup ogłoszeniowy z nagłówkami gazet dotyczącymi tej sprawy.

Wystawę w poczdamskim Muzeum Filmu można oglądać do 15 maja.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

Zobacz także:

dlmtuji

**[

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) * *[

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *[

TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD ]( http://film.wp.pl/nowa-generacja-najlepszych-polskich-aktorow-6025279244911745g ) * *[

JAK DZIŚ WYGLĄDA KEVIN Z "CUDOWNYCH LAT"? ]( http://aleseriale.pl/gid,7111,img,243835,fototemat.html )**

dlmtuji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmtuji