ycipk-12a8b3

"X-Men: Mroczna Phoenix": smutny koniec kultowej serii

Fatalne recenzje i zdecydowanie najmniejsza widownia spośród wszystkich filmów serii. Tak niestety kończy się historia mutantów na dużym ekranie. Historia, która rozpoczęła się dziewiętnaście lat temu, zmieniła oblicze Hollywood i powinna zakończyć się filmem "Logan".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sophie Turner jako Jean Grey/Mroczna Phoenix
Sophie Turner jako Jean Grey/Mroczna Phoenix (Materiały prasowe)
ycipk-12a8b3

Warto od razu zaznaczyć, że sukces pierwszego "X-Mena" z 2000 r. był początkiem nie tylko popularnego cyklu o mutantach, ale także otworzył drogę na duży ekran innym komiksowym bohaterom ze świata Marvela..

Obejrzyj: Uczestniczki "Projektu Lady" dekorują stół: "Jak na weselu w remizie"

ycipk-12a8b3

Sam Raimi, który przez kilka lat bezskutecznie starał się zgromadzić pieniądze na "Spider-Mana" (2002), dostał je od wytwórni dopiero po premierze "X-Mena". Bez sukcesu filmu o mutantach wydawnictwo Marvel nigdy nie otrzymałoby też kredytu z banku na samodzielną realizację wysokobudżetowych ekranizacji komiksu. Krótko mówiąc, gdyby "X-Men" nie powstał lub gdyby nie okazał się przebojem, to Robert Downey, Jr. nigdy nie zostałby Iron Manem, a filmy z cyklu "Avengers" nie zarabiałyby w kinach miliardów dolarów.

Miłośnicy filmów opartych na komiksach są zgodni, że choć serii o mutantach zdarzały się wpadki ("X-Men Geneza: Wolverine" albo "X-Men: Apocalypse"), to poziom przyzwoitości zawsze został zachowany. Jednak "Mroczną Phoenix" mało kto nazywa przyzwoitym filmem.

Materiały prasowe
Podziel się

Nuda, narracyjny chaos, brak emocji, brak humoru i, co dla wielu fanów jest najważniejsze, ignorowanie niektórych wydarzeń z poprzednich filmów. Bardzo to bulwersuje i dziwi. Pamiętamy przecież, że twórcy cyklu o mutantach poświęcali wcześniej wiele uwagi na uporządkowanie różnych fabularnych nieścisłości, które pojawiały się na przestrzeni prawie 20 lat.

ycipk-12a8b3

Powodów porażki filmu "X-Men: Mroczna Phoenix" jest bez wątpienia kilka. Osobiste problemy twórcy serii o mutantach Bryana Singera sprawiły, że został on całkowicie odsunięty od projektu. W trakcie kręcenie zdjęć wytwórnia 20th Century Fox, która zrealizowała wszystkie filmy cyklu, przestała praktycznie istnieć, została sprzedana i wchłonięta przez Disneya.

Tam też zapadła już decyzja o dokrętkach, zmianie zakończenia, przesunięciu daty premiery, a w świat poszedł komunikat, że nowy właściciel nie wiąże żadnych nadziei z filmami o mutantach. Przynajmniej w takiej formie jaką znamy. W tych okolicznościach "X-Men: Mroczna Phoenix" nie mógł stać się ani dobrym filmem, ani także dobrze się sprzedać.

kadr z filmu "X-Men" (2000)/mat. prasowe
Podziel się

I tak, podczas premierowego weekendu ostatnia część kultowej serii zarobiła w amerykańskich kinach 33 mln dol. Bardzo skromny to wynik, jak na taką markę. Wcześniej każdy z filmów cyklu był w stanie zebrać na starcie ponad 50 mln dol. A były też i takie, co w czasie trzech pierwszych dni wyświetlania zarabiały ponad 100 mln dol.

ycipk-12a8b3

Tymczasem wiele wskazuje na to, że "Mroczna Phoenix" stumilionowego pułapu w ogóle nie przekroczy. Finansowe straty będą więc bardzo duże. Ekranizacja komiksu kosztowała bowiem aż 200 mln dol. Pamiętajmy przy tym, że tylko część z wpływów ze sprzedaży biletów trafia do producentów filmu i wytwórni.

Poniżej prezentujemy wyniki finansowe, jakie osiągnęły filmy z serii "X-Men" w amerykańskich kinach (wpływy po uwzględnieniu inflacji). Zestawienie nie uwzględnia dwóch części "Deadpoola", które nie zawsze przypisywane są do uniwersum mutantów.

kadr z filmu "Logan" (2017)/Materiały prasowe
Podziel się

• "X-Men" (2000) – 262,9 mln dol. (8. rezultat w sezonie).

ycipk-12a8b3

• "X-Men 2" (2003) – 321,2 mln dol. (6. rezultat w sezonie).

• "X-Men: Ostatni bastion" (2006) – 322,4 mln dol. (4. rezultat w sezonie).

• "X-Men Geneza: Wolverine" (2009) – 217,3 mln dol. (13. rezultat w sezonie).

• "X-Men: Pierwsza klasa" (2011) – 163,8 mln dol. (17. rezultat w sezonie).

ycipk-12a8b3

• "Wolverine" (2013) – 152,2 mln dol. (22. rezultat w sezonie).

• "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" (2014) – 253,5 mln dol. (9. rezultat w sezonie).

• "X-Men: Apocalypse" (2016) – 160,5 mln dol. (17. rezultat w sezonie).

• "Logan: Wolverine" (2017) – 230,4 mln dol. (11. rezultat w sezonie).

Polub WP Film
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-12a8b3

ycipk-12a8b3
ycipk-12a8b3