Seria "X‑Men": wszystkie filmy po kolei

Komiksy o X-Menach należą do najbardziej rozpoznawalnych produktów słynnego wydawnictwa Marvel. Każdy szanujący się fan historyjek obrazkowych doskonale zna brutalne uniwersum Wolverine’a i innych wspomagających go mutantów.

Seria "X-Men": wszystkie filmy po kolei
Źródło zdjęć: © getty

Wydawana od 1963 roku seria komiksów do dziś posiada ogromną rzeszę sympatyków. Nic zatem dziwnego, że X-Meni doczekali się kilku pełnometrażowych produkcji filmowych. Te zgromadziły w kinach miliony widzów i zarobiły na siebie łącznie ponad 6 miliardów dolarów!

"X-Men"
Bohaterowie serii komiksów "X-Men" po raz pierwszy pojawili się na wielkim ekranie w roku 2000. Studio filmowe 20th Century Fox, zachęcone sukcesem animowanego serialu o losach potężnych mutantów, postanowiło w roku 1994 wykupić prawa do ekranizacji rysunkowego pierwowzoru. Przez blisko sześć lat producenci dwoili się i troili, by ich najnowsze dzieło zachwyciło widzów realizacją techniczną. Reżyserię pierwszej części serii, zatytułowanej po prostu „X-Men”, powierzono amerykańskiemu reżyserowi – Bryanowi Singerowi. Jak pokazała przyszłość, długie wyczekiwanie na ekranizację słynnego komiksu opłaciło się. Film zyskał wiele przychylnych recenzji i okazał się sporym sukcesem komercyjnym. „X-Men” to obraz wprowadzający widzów do komiksowego uniwersum. Akcja skupia się na Profesorze Xavierze i zrzeszonych u jego boku szlachetnych mutantach, którzy łączą swoje siły, by stanąć naprzeciw siejącemu zniszczenie wrogowi – Magneto. W rolach głównych pierwszych „X-Menów” wystąpili m.in. Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian
McKellen i Halle Berry.

"X-Men 2"
Spory sukces pierwszej części serii „X-Men” musiał w efekcie doprowadzić do powstania sequela. Za kamerą ponownie stanął Bryan Singer, w obsadzie znów znaleźli się Hugh Jackman (który doskonale odnalazł się we wcieleniu Wolverine’a), Halle Berry, Ian McKellen i Patrick Stewart, a widzowie oczekiwali powtórki emocjonującego filmowego widowiska. „X-Men 2” pojawił się na wielkim ekranie w roku 2003 i ponownie przyciągnął do kin wielu żądnych komiksowych przygód fanów. W drugiej odsłonie podopieczni Profesora Xaviera mierzą się z planującym likwidację wszystkich żyjących na ziemi mutantów Dr. Williamem Strykerem. Jego działania wspierane są przez władze, które nie zamierzają dłużej tolerować odmieńców. Aby przetrwać, X-Meni zmuszeni są zjednoczyć się ze swoim wrogiem – Magneto.

"X-Men: Ostatni bastion"
W roku 2006 do kin weszła trzecia część serii filmów o X-Menach. Produkcja oznaczona jako „Ostatni bastion” dopełnia trylogię ekranizacji o komiksowych mutantach. Tym razem reżyserią filmu zajął się Brett Ratner – twórca takich obrazów jak „Czerwony smok”, „Po zachodzie słońca”, czy chociażby serialu „Skazany na śmierć”. Poprzedni reżyser – Bryan Singer – zrezygnował z kontynuowania prac nad serią X-Men na rzecz produkcji „Superman: Powrót”. Zmianie nie uległa na szczęście główna obsada produkcji i na ekranie znów można było podziwiać popisy m.in. Hugh Jackmana. „X-Men: Ostatni bastion” prezentuje losy mutantów Profesora Xaviera, którzy w obliczu wynalezienia leku na mutację, stają przed ogromnym dylematem wyboru własnej przyszłości. Cały czas ogromne niebezpieczeństwo stanowi Magneto, tworzący armię, która staje do walki z Wolverine’em, Stormem i resztą ekipy.

"X-Men Geneza: Wolverine"
Zakończenie trylogii filmowej X-Men oczywiście nie oznaczało, że komiksowi mutanci już nigdy nie zagoszczą na wielkim ekranie. W roku 2009 do kin wszedł prequel słynnej serii – „X-Men Geneza: Wolverine” - w reżyserii Gavina Hooda. Jak sam tytuł wskazuje, produkcja skupia się głównie na postaci Wolverine’a i przedstawia jego losy sprzed przystąpienia do ekipy Profesora X. Główną rolę zagrał nie kto inny, jak sam Hugh Jackman, który był również producentem obrazu. Film zebrał mieszane recenzje i dziś zalicza się go raczej do słabszych produkcji spod znaku X-Menów.

"X-Men: Pierwsza klasa"
Kolejną produkcją o mutantach posiadających nadprzyrodzone moce jest „X-Men: Pierwsza klasa” z roku 2011. Reżyserią filmu zajął się Matthew Vaughn, a jednym z producentów został powracający do uniwersum X-Menów Bryan Singer. Akcja obrazu rozgrywa się w roku 1962. Fabuła koncentruje się głównie na relacjach między Profesorem Xavierem oraz Magneto, a także początkach formowania się Bractwa Mutantów. Twórcy zdecydowali się nadać serii nowego charakteru i zmienili między innymi obsadę produkcji. W tej znalazło się miejsce chociażby dla Michaela Fassbendera, Jamesa McAvoya, Jennifer Lawrence, Kevina Bacona oraz January Jones. Efekt? „X-Men: Pierwsza klasa” nadał serii zupełnie nowej jakości. Krytyka i widzowie docenili kreacje aktorskie, efekty specjalne, trzymający w napięciu scenariusz, a także lekki niewymuszony humor.

"Wolverine"
Zdecydowanie gorzej wypadł odbiór kolejnego filmu serii – „Wolverine” – w reżyserii Jamesa Mangolda. Akcja produkcji rozgrywa się już po wydarzeniach zaprezentowanych w „X-Men: Ostatni bastion”. Fabuła skupia się oczywiście na tytułowym bohaterze, który po śmierci Jean zaszywa się w samotności na Alasce. Los sprawia jednak, że trafia on do Japonii, gdzie spotyka się z człowiekiem, którego uratował w trakcie walk podczas II wojny światowej. Będący na łożu śmierci mężczyzna przekazuje tytułowemu bohaterowi pewien prezent. Okazuje się, że spotkanie w Japonii przysporzy Wolverine’owi wielu kłopotów. W postać słynnego mutanta ze szponami wcielił się ponownie Hugh Jackman. Choć film zarobił na siebie przeszło 400 milionów dolarów, nie zachwycił krytyków swoją formą. Głównym zarzutem wobec produkcji była łatwa do dostrzeżenia wtórność.

"X-Men: Przeszłość, która nadejdzie"
W roku 2014 na ekrany kin weszła najbardziej dochodowa ze wszystkich wyprodukowanych części serii. „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” zarobiła na siebie niemal 750 milionów dolarów, co lokuje ten obraz w setce produkcji z największym zyskiem. Nic dziwnego, że widzowie tłumnie wybrali się do kin na najnowszych X-Menów, skoro za ich reżyserię ponownie wziął się wspominany już kilkakrotnie Bryan Singer. Mając do dyspozycji aktorów z pierwszej trylogii, a także gwiazdy z „X-Men: Pierwsza klasa”, stworzył jeden z najbardziej spektakularnych filmów opartych na komiksowym pierwowzorze. Akcja „Przeszłości, która nadejdzie” rozgrywa się około 10 lat po wydarzeniach zaprezentowanych w filmie Matthew Vaughna. Świadomość Wolverine’a zostaje wysłana do czasów sprzed zagłady ludzkości i mutantów. Wszystko po to, by zapobiec przyszłym tragicznym wydarzeniom. Plan głównego bohatera ma jednak szansę powodzenia tylko wtedy, gdy powstrzyma on Mystique przed morderstwem naukowca Boliovara Traska. W rolach głównych prawdziwa
plejada gwiazd – Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, James McAvoy, Michael Fassbender, Ellen Page, Ian McKellen i Patrick Stewart.

W. Chentkiewicz

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)