"Zabij mnie, glino" odnowione

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Zabij mnie, glino" odnowione
WP

15 października w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu *"Zabij mnie, glino". Gośćmi wydarzenia będą twórcy, w tym scenarzysta i reżyser Jacek Bromski oraz aktorzy Piotr Machalica, Marek Barbasiewicz i Jadwiga Jankowska-Cieślak.*

Duże pieniądze i szybkie samochody, strzelaniny i pościgi, twardzi mężczyźni i piękne kobiety - to właśnie "Zabij mnie, glino", polska odpowiedź na amerykańskie kino gatunkowe. Niebezpieczny i inteligentny przestępca (Bogusław Linda) kontra skuteczny, acz nieco zmęczony życiem i pracą stróż prawa (Piotr Machalica). Bezwzględny bandyta ucieka z milicyjnego konwoju. Jego plany obejmują odzyskanie łupu z ostatniego napadu i zemstę na milicjancie, który wsadził go za kratki.

Zaczyna się pojedynek obu mężczyzn, zakończony - niczym w klasycznym westernie - widowiskową strzelaniną.

WP

Po premierze kinowego debiutu Jacka Bromskiego, niemal ćwierć wieku temu, pisano, że reżyser "wzniósł się ponad polskie błoto", realizując "amerykański film produkcji polskiej", z bandytą "na miarę naszych oczekiwań i aspiracji". Film stał się zapowiedzią tzw. nurtu bandyckiego kina lat 90, a Bogusławowi Lindzie pozwolił stworzyć pierwszą pozycję w jego galerii ekranowych twardzieli.

"Zabij mnie, glino" to jeden z 26 polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo w 2012 roku w ramach projektu KinoRP. Część z nich, m.in. "Panny z Wilka" i "Szwadron", w cyklu "Czysta klasyka" pokazano na tegorocznym FPFF w Gdyni. Niebawem odbędą się premiery "Doliny Issy" i "Człowieka z żelaza".

Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP