Trwa ładowanie...

"Zgoda": miłość w czasach zarazy [RECENZJA]

Choć dysponował ograniczonymi środkami i zaledwie 22 dniami zdjęciowymi, Maciejowi Sobieszczańskiemu udało się nakręcić niezwykle sugestywny dramat historyczny. Jednak co ważniejsze, jego wizja jest inna od wszystkiego, co do tej pory oferowało polskie kino.

"Zgoda": miłość w czasach zarazy [RECENZJA]Źródło: Materiały prasowe
d4hm4b1
d4hm4b1

Nagrodzony w konkursie Script Pro scenariusz Małgorzaty Sobieszczańskiej to historia miłosnego trójkąta rozgrywająca się w tytułowej "Zgodzie" - obozie założonym przez UB. Wśród osadzonych znajduje się Edwin (Jakub Gierszał), młody niemiecki dezerter i Anna (Zofia Wichłacz), w której chłopak skrycie się podkochuje. Do pracy w polskim oflagu zgłasza się na ochotnika Franek (Julian Świeżewski), przedwojenny przyjaciel Edwina, zamierzający uratować dziewczynę. Potworne okoliczności spotkania i nieprzewidziany splot wydarzeń doprowadzają do finału, z którego żaden z bohaterów nie ma szans wyjść bez szwanku.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Historia jak historia - dramatów o "miłości w czasach zarazy" nakręcono na pęczki. Pierwszy przykład z brzegu to "Róża" Wojciecha Smarzowskiego. Co przede wszystkim wyróżnia "Zgodę" na tle polskich produkcji tego typu, to awangardowa strona formalna, na pierwszy rzut oka zupełnie nieprzystająca do problematyki filmu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wielka w tym zasługa kapitalnych zdjęć Walentego Wasjanowicza, przywodzących na myśl "Syna Szawła" László Nemesa, i ryzykownej decyzji, aby każdą scenę kręcić na jednym ujęciu. Decyzji dodajmy podyktowanej kwestiami budżetowymi i napiętym harmonogramem. Również z tych względów zrezygnowano z wątków pobocznych, okrojono dialogi i zredukowano dekoracje do niezbędnego minimum.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W ten sposób twórcy osiągnęli porażający efekt - z jednej strony wizja obozu i losu ofiar szokuje skrajnym naturalizmem, z drugiej zaś jest bezlitośnie formalna. W kontekście niektórych scen bywa to aż trudne do zniesienia.

d4hm4b1

Mimo kilku scenariuszowych niedociągnięć i mało wyrazistych postaci "Zgoda" to z pewnością jeden z jaśniejszych punktów na mapie tegorocznego festiwalu w Gdyni. Złote Lwy za zdjęcia nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.

Ocena: 7/10
Zobacz zwiastun filmu "Zgoda":
d4hm4b1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hm4b1