Trwa ładowanie...

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego w konkursie Festiwalu w Cannes!

Sensacyjna wiadomość z Cannes. Paweł Pawlikowski będzie walczył o Złotą Palmę. Polska od 16 lat nie miała filmu w konkursie prestiżowego festiwalu. Spośród polskich twórców złoty laur otrzymali tylko Andrzej Wajda i Roman Polański.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego w konkursie Festiwalu w Cannes!Źródło: East News
dk1ds3b
dk1ds3b

-* Wielka radość. Ostatnio tak się cieszyliśmy, kiedy dostaliśmy nominację do Oscara. Mieliśmy świadomość, że powstaje piękny, mądry i ważny film. Przed chwilą usłyszałem, że selekcjonerzy obejrzeli 1900 filmów, tym większa radość, że "Zimna wojna" znalazła się w prestiżowym konkursie. Nie mam wątpliwości, że ten film na to zasługuje* - komentuje na gorąco dla Wirtualnej Polski Piotr Dzięcioł, szef firmy Opus Film, która wyprodukowała film Pawła Pawlikowskiego. - To zupełnie inny film niż "Ida". Opowiada historię miłosną dwójki Polaków, nie powinno być najmniejszych kontrowersji związanych z odbiorem tego filmu. Widziało go już kilka osób, m.in. dyrekcja PISF, wszyscy opowiadają się o nim w superlatywach - dodaje producent.

Czy rzeczywiście film nie wywoła kontrowersji? Prawica przeklęła Pawlikowskiego za "Idę", która nie prowokowała do aż tak wielkiej burzy, która rozpętała się wokół nagrodzonego Oscarem filmu. Nie brakuje głosów, że reżyser znowu włoży kij w mrowisko polskich sporów o tożsamość.

Akcja "Zimnej wojny" rozgrywa się na przełomie lat 50. i 60. XX w., na styku stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle ma rozegrać się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Co ciekawe, twórcy zapowiadają, że jednym z głównych bohaterów ma być… muzyka, w której usłyszymy tony polskiego folku, jazzu i piosenek paryskich barów minionego wieku.

W obsadzie świetni polscy aktorzy: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza oraz Borys Szyc. Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale także - wraz z Piotrem Borkowskim i nieżyjącym już Januszem Głowackim - współautorem scenariusza. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, nominowany do Oscara za zdjęcia do “Idy”.

dk1ds3b

"Zimna wojna" będzie walczyć o najbardziej prestiżową europejską nagrodę z takimi twórcami jak Jean-Luc Godard, David Robert Mitchell, Kore-Eda Hirokazu. Festiwal odbędzie się w dn. 8-19 maja.

Poniżej pełna lista filmów walczących o Złotą Palmę.

KONKURS GŁÓWNY

"At War", Stéphane Brizé
"Dogman", Matteo Garrone
"The Picture Book", Jean-Luc Godard
"Asako I & II", Ryusuke Hamaguchi
"Sorry Angel", Christophe Honoré
"Girls of the Sun", Eva Husson
"Ash Is Purest White", Jia Zhang-Ke
"Shoplifters", Kore-Eda Hirokazu
"Capernaum", Nadine Labaki
"Burning", Lee Chang-Dong
"Black Klasman", Spike Lee
"Under the Silver Lake", David Robert Mitchell
"Three Faces", Jafar Panahi
"Zimna wojna", Pawel Pawlikowski
"Lazzaro Felice", Alice Rohrwacher
"Yomeddine", A.B Shawky
"Summer", Kirill Serebrennikov

FILM OTWARCIA

"Wszyscy wiedzą", reż. Asghar Farhadi

dk1ds3b

SPECJALNE POKAZY

"Dead Souls", reż. Wang Bing
"10 Years In Thailand", reż: Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol, Apichatpong Weerasethakul
"Pope Francis – A Man Of His Word", reż. Wim Wenders
"To the Four Winds", Michel Toesca
"La Traversee", Romain Goupil
"Le Grand Cirque Mystique", Carlo Diegues

POKAZY O PÓŁNOCY

"Arctic", reż. Joe Penna
"The Spy Gone North", Yoon Jong-Bing

POZA KONKURSEM

"Le Grand Bain", reż. Gilles Lellouche
"Solo: Gwiezdne Wojny - historie", reż. Ron Howard

dk1ds3b

UN CERTAIN REGARD

"Border", Ali Abbasi
"Sofia", Meyem BenmBarek
"Little Tickles", Andréa Bescond & Eric Métayer
"Long Days Journey Into Night", Bi Gan
"Manto", Nandita Das
"Sextape", Antoine Desrosières
"Girl", Lukas Dhont
"Angel Face", Vanessa Filho
"Euphoria", Valeria Golino
"Friend", Wanuri Kahiu
"My Favorite Fabric", Gaya Jiji
"The Harvesters", Etienne Kallos
"In My Room", Ulrich Köhler
"The Angel", Luis Ortega
"The Gentle Indifference of the World", Adilkhan Yerzhanov

Prawa do dystrybucji dwóch filmów, które będą pokazane na tegorocznym festiwalu "Wszyscy wiedzą" Asghara Farhadiego i "Under the Silver Lake" Davida Roberta Mitchella, ma firma Gutek FIlm.

Zobacz nasze podsumowanie Cannes 2017:

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dk1ds3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk1ds3b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj