Phil Collins

Phil Collins to angielski piosenkarz, kompozytor i aktor. Rozpoznawalność zdobył jako wokalista i perkusista rockowego zespołu Genesis, a także poprzez wieloletnią działalność solową. Oprócz tego probówał swoich sił w przemyśle filmowym, występując w takich produkcjach jak “Buster”, “Hook”, “Spryciarz” czy “Policjanci z Miami”. Muzyk zdobył wiele wyróżnień, między innymi Oscara i kilka nagród Grammy.

Phil Collins
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Phil Collins - życiorys

Philip David Charles Collins przyszedł na świat 30 stycznia 1951 roku w Londynie. Muzyk był jednym z trójki dzieci dziecięcej agentki teatralnej i agenta ubezpieczeniowego. Już od wczesnej młodości przejawiał zainteresowanie muzyką, a pierwszą perkusję dla dzieci dostał na Boże Narodzenie, gdy skończył pięć lat. W młodości Phil Collins ćwiczył grę na perkusji przy muzyce nadawanej w radiu i telewizji, a jego pierwszy koncert przed publicznością miał miejsce w wieku 11 lat. Jednocześnie jego matka zadbała o to, aby muzyk miał przygotowanie aktorskie.

W wieku zaledwie sześciu lat Phil Collins pojawiał się już w reklamach telewizyjnych, a profesjonalną naukę pod tym kątem rozpoczął jako nastolatek. Zagrał kilka epizodycznych ról w produkcjach dziecięcych i muzycznych, między innymi w musicalu “Oliver!” i filmie Beatlesów “Noc po ciężkim dniu”. Będąc uczniem Chiswick Community School, Phil Collins uznał jednak, że to muzyka jest jego największą pasją i to jej się poświęcił w kolejnych latach. Swój pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał jako perkusista grupy Flaming Youth, jednak zespół nie odnosił większych sukcesów i wkrótce zdecydowano o jego rozwiązaniu.

Phil Collins - muzyka

Po rozpadzie Flaming Youth Phil Collins pracował jako muzyk sesyjny i planował spróbować swoich sił w ramach zespołu Yes, jednak ostatecznie nie stawił się na przesłuchanie. Wkrótce zainteresowało go jednak ogłoszenie grupy Genesis, która szukała wtedy dobrego perkusisty. Collins na tyle oczarował dotychczasowych członków zespołu, że niedługo potem, wraz z gitarzystą Stevem Hackettem, dołączył do jego składu na stałe. W latach 1971-1974 Genesis w składzie Peter Gabriel, Tony Banks, Mike Rutherford, Phil Collins i Steve Hackett nagrało pięć płyt, które dziś przez wielu uznawane są za klasykę rocka progresywnego.

W marcu 1975 roku Peter Gabriel ogłosił swoje odejście z Genesis, a pozostała czwórka, nie przejmując się krytyką mediów, wciąż pracowała nad nową płytą i szukała nowego wokalisty. Po przesłuchaniu kilku kandydatów i coraz większej frustracji członków zespołu, sprawy w swoje ręce ostatecznie wziął właśnie Phil. Lata 80. to również początek wielkiej kariery Phila Collinsa jako artysty solowego. W 1981 roku wokalista zadebiutował jako solista z bardzo osobistą płytą “Face Value”. Płyta zawierała hit “In The Air Tonight” i odniosła sukces, tak samo jak jego późniejsze albumy. Wraz z sukcesem przyszło uznanie od krytyków, dlatego Phil Collins otrzymał w sumie otrzymał statuetek Grammy, z czego aż trzy w 1986 roku za album “No Jacked Required”.

Pochłonięty solową karierą Phil Collins nieustannie godził aktywności z macierzystą formacją, z którą nagrał w kolejnych latach jeszcze cztery płyty. Zajął się także produkcją nagrań innych wykonawców i nagrywał między innymi z Fridą, członkinią zespołu ABBA, oraz Philipem Bayleyem. W 1993 roku, po wielu sukcesach i byciu na szczycie list przebojów, jego nowy solowy album “Both Sides” przeszedł bez echa. Podobnie stało się z jego kolejnymi aktywnościami na dużym ekranie. Niedługo potem Phil Collins, wyraźnie sfrustrowany spadającą popularnością swoich aktywności w mediach, postanowił odejść z Genesis i skupić się wyłącznie na występach solowych. Spadek formy udało mu się przezwyciężyć dopiero pod koniec lat 90.

Wydana w 1998 roku składanka “Hits”, zawierająca między innymi cover “True Colours” z repertuaru Cindy Lauper, okazała się strzałem w dziesiątkę. W następnym roku muzyk otrzymał Oscara za piosenkę “You’ll Be In My Heart” z animowanego filmu “Tarzan”.

2000 rok to kolejne wyróżnienia dla Collinsa, który dostał wtedy Złoty Glob, Grammy i American Music Awards za ten sam utwór. Na fali popularności muzyk spróbował raz jeszcze powrócić do łask publiczności płytą “Testify” z 2002 roku, jednak ostatecznie mu się to nie udało, a album okazał się komercyjną porażką. W kolejnych latach muzyk głównie koncertował i pojawił się ze swoim show także w Polsce.

Phil Collins - filmy i seriale

W ciągu wieloletniej kariery w show biznesie Phil Collins próbował również swoich sił jako aktor. W jego filmografii znajdziemy zarówno filmy kinowe, jak i obrazy wyprodukowane na potrzeby telewizji. W 1964 roku muzyk pojawił się gościnnie w filmie fabularnym “Noc po ciężkim dniu”, a kilkanaście miesięcy później można go było zobaczyć w epizodycznej roli w serialu “R3”. W 1967 roku Phil Collins zagrał w filmie “Calamity the Cow”, a w kolejnych latach pojawił się też w serialach “Policjanci z Miami” i “The Two Ronnies”.

W 1968 roku Phil Collins wziął udział w nagraniach do filmu familijnego “Chitty Chitty Bang Bang”, jednak scena z nim nie znalazła się w ostatecznej wersji obrazu. Niewiele ponad 20 lat później muzyk zagrał Bustera Edwardsa w filmie fabularnym “Buster”, do którego stworzył także ścieżkę dźwiękową. Dwie piosenki Philla Collinsa z tej kompilacji zdobyły szczyt amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Pozostałe role Philla Collinsa obejmują takie produkcje jak “Hook”, “Spryciarz” czy “And the Brand Played On”. W 1995 i 2003 roku muzyk spróbował też swoich sił w dubbingu, w obrazach “Balto” oraz “Księga dżungli 2”.

Phil Collins - życie prywatne

Phil Collins urodził się w Chiswick w angielskim hrabstwie Middlesex. W 1975 roku muzyk poślubił Kanadyjkę Andreę Bertorelli, którą poznał jeszcze w klasie dramatycznej w Londynie. Para ma wspólnie syna, Simona Collinsa, a także wychowywali Joely Collins, dziś aktorkę i córkę żony z poprzedniego małżeństwa. Phil Collins i Andrea Bertorelii rozwiedli się w 1980 roku. W latach 1984-1996 muzyk był związany z Jill Tavelman, z którą ma córkę Lily Collins.

W 1999 roku, po rozpadzie poprzedniego związku, Phil Collins ożenił się z Orianne Cevey. Phil Collins i Orianne Cevey mają wspólnie dwóch synów, Nicholasa i Matthew. Mieszkali w Szwajcarii. W marcu 2006 roku para ogłosiła swoją separację, jednak utrzymują poprawne stosunki ze względu na dzieci.

Muzyk wielokronie angażował się w akcje społeczne, między innymi działał jako obrońca praw zwierząt. W 2000 roku w wyborach w Wielkiej Brytanii popierał Partię Konserwatywną. Phil Collins ma 168 centymetrów wzrostu i w 2019 roku skończył 68 lat.

Phil Collins

Miejsce urodzeniaLondyn
Data urodzenia1951-01-30T00:00:00.000Z
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)