Radosław Pazura
Radosław Pazura to polski aktor filmowy i telewizyjny, brat Cezarego Pazury, uznawany często za amanta polskiego ekranu. Z początku wiele wskazywało, że czeka go kariera sportowa - Radosław Pazura był zapalonym piłkarzem, jeszcze w liceum grając w lokalnym, trzecioligowym klubie Lechia Tomaszów Mazowiecki.
Pierwszy kontakt ze sceną przypadł na 2 klasę liceum, gdy z powodu choroby nie mógł brać udziału w treningach piłkarskich. Wtedy zaczął brać udział w przedstawieniach organizowanych przez działające przy szkole, amatorskie kółko teatralne. Grał wówczas w adaptacjach dramatów Stefana Żeromskiego, patrona szkoły, takich jak "Uciekła mi przepióreczka" czy "Generał Sułkowski". Ponadto odnosił sukcesy w konkursach recytatorskich, nawet na szczeblu wojewódzkim.
Po ukończeniu liceum dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak z przyczyn ekonomiczno-politycznych, przerwał naukę po pierwszym roku. Po półrocznym pobycie w Austrii wrócił do kraju, gdzie postanowił powtórnie podjąć naukę aktorstwa, tym razem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Jego ekranowym debiutem była gościnna rola fotografa, w serialu "Pogranicze w ogniu". Kolejnym ważnym punktem w karierze była niewielka rola studenta Rafała w filmie "Szczęśliwego Nowego Roku" w reżyserii Jacka Bromskiego. Rola była na tyle udana, że w niedługim czasie Radosław Pazura zagrał główną rolę w Filmie Juliusza Machulskiego "Szwadron"
Jeszcze w czasie studiów zagrał kilka ról, między innymi w takich filmach jak "Pożegnanie z Marią" Filipa Zylberta, "Nowe przygody Arsena Lupina" Alaina Nahuma, czy "Oczy niebieskie" Waldemara Szarka. Dzięki indywidualnemu tokowi nauczania, został magistrem sztuki po zaledwie 3 latach studiów.
Radosław Pazura zagrał w ponad 20 filmach, grając postacie pierwszo- i drugoplanowe, ponad 40 serialach, podkładał głosy w grach komputerowych oraz serialach i filmach z polskim dubbingiem.
Choć mniej znany od swojego brata, zbudował silną pozycję na rynku filmowym i telewizyjnym, opierając się w dużej mierze na występach gościnnych, epizodycznych oraz rolach serialowych. Jak sam twierdzi, nie jest zazdrosny o sukcesy Cezarego. Mnogość ról filmowych sprawiła, że Radosław Pazura ma bardzo niewielkie doświadczenie jako aktor teatralny. Do tej pory wystąpił tylko w jednym spektaklu, "Cud na Greenpoincie" wystawionym na deskach Teatru na Woli.
Do jego najbardziej znanych kreacji należą postaci Pawła Mayera z "Operacji Samum", prokuratora Nowickiego z serialu "Sfora" oraz opartego na jego podstawie filmu "Sfora: Bez litości", czy Johnny'ego z "Demonów wojny wg Goi" w reżyserii Władysława Pasikowskiego.
Serialowa spuścizna Radosława Pazury polaryzuje się tworząc dwa charakterystyczne nurty - szlachetnego i stojącego na straży prawa i porządku funkcjonariusza państwowego (np. "Sfora") oraz podstępnego mąciciela knującego intrygi przeciw głównym bohaterom (np. Peter w "M jak miłość" lub Louis w "Ranczo: Wilkowyje", filmie opartym na podstawie serialu "Ranczo")
W 2003 roku przeżył wypadek samochodowy, w którym zginął kierujący samochodem aktor i piosenkarz Waldemar Goszcz. Po długiej rehabilitacji i powrocie do zdrowia aktywnie zaangażował się w akcję "Krewniacy", propagującą honorowe krwiodawstwo.
W 2005 roku wspierał kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości uczestnicząc w serii koncertów "Wiosna Polaków"
Komentarze