Nasi zachodni sąsiedzi kręcą około 200 filmów rocznie – oczywiście część z nich poziomem nie odbiega od produkcji Uwe Bolla. Wśród nich są jednak prawdziwe perełki, które każdego konesera rzucą na kolana. Oto nasz subiektywny ranking 10 najlepszych niemieckich produkcji. Klasyczne i zupełnie nowe. RFN-owsie i te nakręcone już po upadku Muru
''Okręt'', 1981
Film "Das Boot" opowiada historię jednego z U-Bootów i jego załogi. Tygodnie spędzone pod wodą, w strachu, klaustrofobii, w monotonii rejsu, w walce i zagrożeniu.
Epopeja Petersena w szczególny sposób ukazuje ludzi, marynarzy, ich charaktery i osobowości w obliczu niebezpiecznej misji, kiedy wiedzą, że tylko niektórzy z nich powrócą. Na uwagę zasługuje również fenomenalna ścieżka dźwiękowa.
** [
BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* * [
KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) **
''Biegnij Lola biegnij'', 1998
Jeden z najsłynniejszych filmów Toma Tykwera, nominowany do wielu nagród na światowych festiwalach. Uwagę zwrócił genialny montaż i ścieżka dźwiękowa.
Berlin. Dzisiaj. Pewien letni dzień, w którym 20 minut decyduje o miłości, życiu i śmierci. Lola i Manni to zakochani w sobie dwudziestolatkowie. Manni rozwozi pieniądze działającego na czarno handlarza samochodów.
Ale dzisiaj coś się nie udaje: gdy wpada na kontrolerów biletów w metrze, gubi torbę, w której jest sto tysięcy marek. Za 20 minut jego szef przyjedzie po pieniądze. Co robić? Jeśli nie znajdzie pieniędzy, zginie. Lola wytęża umysł: 20 minut na zdobycie stu tysięcy marek. 20 minut aby uratować życie Manniego...
''Upadek'', 2004
Ostatnie dni życia wodza III Rzeszy, Adolfa Hiltera, w zdobywanym przez wojska radzieckie Berlinie.
Kwiecień 1945 roku. Na ulicach chaos. Hitler (Bruno Ganz) wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy.
Wśród "świty" wodza znajdują się m.in. minister propagandy Joseph Goebbels z rodziną oraz Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera, której wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich 12 dni życia wodza upadającej III Rzeszy.
** [
ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) **
''Fałszerze'', 2007
"Die Fälscher" to pierwsza produkcja niemiecko-austriacka, która zdobyła Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Berlin, rok 1936. Salomon „Sally” Sorowitsch” (Karl Markovics) wśród oszustów nie ma sobie równych. Wkrótce jednak szczęście przestaje mu sprzyjać.
Trafia za kratki, a wraz z rozpoczęciem wojny – do obozu koncentracyjnego. Kiedy jednak wieści o jego umiejętnościach trafiają do wysokich rangą oficerów Wermachtu, Salomonowi przedstawiona zostaje propozycja dokonania największego w dziejach oszustwa – wydrukowania ogromnej sumy fałszywych pieniędzy zagranicznych walut.
** [
KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) **
''Good bye, Lenin!'', 2003
Ciepła, wzruszająca komedia o tym, jak powodowany miłością do matki syn postanowił przenieść góry. A wszystko po to, by utrzymać ją w przekonaniu, że Lenin ostatecznie zwyciężył!
Film zdobył nagrodę dla najlepszego obrazu europejskiego na festiwalu filmowym w Berlinie.
Październik 1989 roku nie był najlepszym momentem na to, by zapaść w śpiączkę. Zwłaszcza, jeżeli mieszkało się we Wschodnich Niemczech. Jeszcze gorszym pomysłem było obudzić się już po zburzeniu Muru Berlińskiego. Zwłaszcza, jeżeli było się zagorzałą działaczką głęboko wierzącą w to, iż nie ma na tej ziemi lepszego ustroju, niż socjalistyczny.
Wszystko to jednak spotkało matkę Alexa. Rzeczywistości nie da się zmienić. Można jednak wykreować inną...
''Życie na podsłuchu'', 2006
Film opisuje przerażającą, paranoiczną i czasami śmieszną historię systemu kontroli obywateli we wschodnich Niemczech.
We wczesnych latach 80-tych znany dramaturg Georg Dreyman ( Sebastian Koch) wraz ze swoją partnerką - Christa Maria Sieland - popularną aktorką tworzyli parę intelektualistów – gwiazd w socjalistycznym państwie. Jednak ich poglądy i styl życia nie zawsze zgadzały się z doktryną partii.
Christa spodobała się Ministrowi Kultury i rozkazał agentowi Stasi (Ulrich Mühe) obserwować i podsłuchiwać parę jednak ich życie zaczęło coraz go coraz bardziej fascynować i wciągać...
** [
ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) **
''M - morderca'', 1931
Pierwszy dźwiękowy film w karierze Fritza Langa i jeden z ostatnich zaliczanych do nurtu niemieckiego kina ekspresjonistycznego.
Fenomenalny Peter Lorre wciela się w postać mordercy-pedofila. Kiedy śledztwo policji nie przynosi rezultatów, do akcji wkraczają inni przestępcy i ludzie z półświatka, którzy za punkt honoru stawiają sobie schwytanie i osądzenie potwora.
** [
BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* * [
KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) **
''Aguirre, gniew boży'', 1973
Dramat historyczny w reżyserii Wernera Herzoga.
Akcja rozgrywa się w 1560 roku w peruwiańskiej dżungli. Jego bohaterami są Hiszpanie starający się dotrzeć do mitycznego Eldorado – czyli krainy złota. Najważniejszy z konkwistadorów, owładnięty żądzą bogactw popada w obłęd i terroryzuje całą wyprawę.
Na planie filmu doszło do niewyobrażalnej scysji (jednej z wielu w historii ich znajomości) między reżyserem, a Klausem Kinskim, który w napadzie furii chciał opuścić plan filmowy. Herzog straszył ekipę samobójstwem, jeśli aktor by się tego dopuścił...
''Niebo nad Berlinem'', 1987
Dwa anioły wędrują po fascynującym i inspirującym mieście, jakim jest powojenny Berlin. Same są niewidzialne dla ludzi (oprócz dzieci), potrafią jednak nie tylko śledzić ich losy, ale też słyszeć myśli.
Nieustająco niosą pomoc wszystkim samotnym, smutnym, zbłąkanym duszom. Aż w końcu anioł Damiel (Bruno Ganz) spotyka cyrkową akrobatkę Marion i zakochuje się w niej do tego stopnia, że postanawia zrezygnować z nieśmiertelności i zostać zwykłym człowiekiem. Jego przewodnikiem po świecie śmiertelnych będzie były anioł, a obecnie aktor filmowy Peter Falk...
** [
ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) **
''Metropolis'', 1927
Jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina i modelowy, obok m.in. "Gabinetu doktora Caligari", przedstawiciel niemieckiego ekspresjonizmu.
Futurystyczna wizja świata przyszłości, autorstwa specjalistów z wytwórni UFA, nawet dzisiaj wprawia w podziw i zdumienie.
W 1995 roku film Fritza Langa został umieszczony na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.
** [
BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )**