27. WFF: Mnóstwo filmów, wiele konkursów i trzy imprezy towarzyszące

Blisko 130 pełnometrażowych filmów z całego świata, a ponadto 90 filmów krótkometrażowych znalazło się w programie 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Impreza, na którą przyjazd zapowiedziało kilkuset zagranicznych gości, potrwa od 7 do 16 października. Patronat medialny nad festiwalem objęła Wirtualna Polska.

W programie 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się premierowe filmy z 59 krajów świata. Pokazy odbędą się w Multikinie w Złotych Tarasach oraz w warszawskiej Kinotece. Festiwal otworzy brytyjski thriller polityczno-szpiegowski "Ósma strona" w reż. Davida Hare'a, a na gali zakończenia wyświetlony zostanie film Davida Cronenberga, "Niebezpieczna metoda".

27. WFF: Mnóstwo filmów, wiele konkursów i trzy imprezy towarzyszące
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

"Tak premierowej międzynarodowej imprezy filmowej jeszcze w Polsce nie było. Ponad połowa filmów w naszym głównym konkursie to premiery międzynarodowe i światowe. Tegoroczny program będzie bardzo bogaty" - powiedział dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Stefan Laudyn.

Na festiwalu będzie 5 sekcji konkursowych: Konkurs Międzynarodowy - dla filmów fabularnych z całego świata, Konkurs 1-2 - dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata, Konkurs Wolny Duch - dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych z całego świata, Konkurs Filmów Dokumentalnych - dla pełnometrażowych (powyżej 60 min.) filmów dokumentalnych z całego świata i Konkurs Filmów Krótkometrażowych - dla filmów krótkometrażowych ze świata.

W głównym konkursie - Konkursie Międzynarodowym - zostanie pokazanych 20 filmów w tym dwa polskie - "Róża" Wojciecha Smarzowskiego i "Wymyk" Grega Zglińskiego.

"Ogromnie się cieszę, że mamy w tym konkursie dwa wspaniałe polskie filmy. Z wielką przyjemnością będę patrzył jak te produkcje będą rywalizowały z filmami z całego świata. To są dwa naprawdę znakomite obrazy" - mówił w środę Laudyn.

Oprócz konkursów, przybyli na festiwal widzowie będą mogli uczestniczyć także w trzech imprezach towarzyszących: otwartych warsztatach montażowych – "Sztuka montażu", warsztatach dla twórców filmów krótkometrażowych "Shorts Warszawa" oraz warsztatach dziennikarskich skierowanych do młodych krytyków filmowych "FIPRESCI Warsaw Project – The Talent Press 2011".

Otwarte warsztaty montażowe – SZTUKA MONTAŻU (12 października 2011)
Spotkanie dla osób, które chcą się dowiedzieć na czym polega montaż filmów. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z procesem montażu, jego wpływem na ostateczny kształt dzieła filmowego oraz rolą montażysty jako współtwórcy filmu. Warsztaty są fascynujące i cieszą się dużym powodzeniem. Profesjonaliści wiedzą, że film powstaje trzy razy: najpierw w formie scenariusza, potem na planie filmowym, a na końcu w montażowni; i że ten ostatni etap często bywa decydujący... Warsztaty organizuje Polskie Stowarzyszenie Montażystów. Poprowadzą je wybitni polscy montażyści Bartosz Pietras i Adam Torczyński, współpracujący przy filmie "Sala samobójców" w reż. Jana Komasy. Bartosz Pietras - montażysta "Sali samobójców", Adam Torczyński - animacja 3D (Reżyser Animacji, Vfx/3d Supervisor, Oświetlenie/Rendering, Efekty 3d VFX, Kompozycja) w "Sali samobójców". Warsztaty są inspirującą prezentacją, pokazującą, jak z nakręconego materiału filmowego powstaje to, co potem oglądamy na ekranie. Wszystkich zainteresowanych
zapraszamy w środę 12 października w godzinach 11.00-13.00 do KINOTEKI - sala nr 3.

SHORTS WARSZAWA - warsztaty dla twórców filmów krótkometrażowych
Warsztaty odbędą się w dniach 12-13 października (środa i czwartek) 2011 roku. Podczas dwudniowych zajęć polscy i zagraniczni eksperci przekażą uczestnikom wiedzę m.in. o tym jak funkcjonować na międzynarodowym rynku filmowym; gdzie i po co wysyłać krótkie filmy; jak planować strategię promocyjną i festiwalową swoich filmów; jakie znaczenie mają festiwale w rozwoju kariery zawodowej. Poszczególne zajęcia poprowadzą: Christa Saredi (jury Konkursu Międzynarodowego 27. WFF), Anne Parent (jury Konkursu Krótkometrażowego 27.WFF), Alessandro Marcionni (Locarno Film Festival), Izabela Kiszka (PISF), Anna Wydra (Other Films). Warsztaty przeznaczone są dla młodych polskich filmowców, którzy zrealizowali swoje pierwsze krótkometrażówki. W warsztatach weźmie udział 70 uczestników.

FIPRESCI Warsaw Project – The Talent Press 2011
Od sześciu lat Warszawska Fundacja Filmowa we współpracy z Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych FIPRESCI organizuje warsztaty dziennikarskie skierowane do młodych krytyków filmowych z Europy Środkowo-Wschodniej. W przedsięwzięciu biorą udział dziennikarze, którzy znajdują się na początku swojej drogi zawodowej, ale posiadają już w swoim dorobku publikacje z zakresu sztuki filmowej. Młodzi dziennikarze będą pod opieką najwyższej klasy profesjonalistów - krytyków filmowych współpracujących z czołowymi magazynami filmowymi na świecie. Wybrane osoby będą uczestniczyć w wykładach oraz pracować na różnych polach dziennikarstwa filmowego — pisanie wywiadów, recenzji, raportów i relacji z 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (7-16 października, 2011) oraz 7 edycji Targów CentEast (14-16 października 2011).

Pełny program festiwalu, a także szczegółowe informacje na temat sekcji, konkursów i nagród, informacje o biletach i wyświetlanych filmach znaleźć można na oficjalnej stronie festiwalu.

Patronat medialny nad 27. Warszawskim Festiwalem Filmowym objęła Wirtualna Polska.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Jak dziś wygląda Pippi Langstrump? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Stare, ale jare. 40-stki jak 20-stki ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**


**[

To jest najlepszy polski film wszech czasów? ]( http://film.wp.pl/10-najlepszych-polskich-filmow-wszech-czasow-6025273245967489g )**


różawarszawski festiwal filmowywymyk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)