Trwa ładowanie...
16-04-2007 12:07

32. Opolskie Konfrontacje Teatralne

32. Opolskie Konfrontacje Teatralne
dvtul6g
dvtul6g

Na scenie opolskiego teatru im. Jana Kochanowskiego rozpoczęły się w sobotę 32. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka polska 2007". Przez najbliższy tydzień jury i publiczność obejrzą sześć spektakli konkursowych. Werdykt poznamy w nocy z piątku na sobotę.

Dzięki "Konfrontacjom" Opole jest nie tylko stolicą polskiej piosenki, ale także ważnym miejscem na teatralnej mapie Polski - mówił otwierając imprezę marszałek Opolszczyzny Józef Sebesta.

Na otwarcie festiwalu gospodarze - opolski teatr im. Jana Kochanowskiego przygotowali spektakl "30 sekund" Juliusza Słowackiego w reżyserii Bogny Podbielskiej. W konkursie zobaczymy także inny dramat Słowackiego - "Balladynę" w reżyserii Krystyny Meissner, który pokaże wrocławski Teatr Współczesny.

Oprócz tego o Grand Prix i pozostałe nagrody ubiegać się będą inscenizacje z Teatru Powszechnego z Warszawy - "Gwałtu, co się dzieje" Aleksandra Fredry, z Narodowego Starego Teatru z Krakowa - "Odprawa posłów greckich", a także "Moralność" wg Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu zespołu teatru Bogusławskiego z Kalisza oraz "Dzień dobry państwu - Witkacy" na podstawie "Bezimiennego dzieła", z zakopiańskiego teatru im. Witkiewicza.

Wśród imprez towarzyszących zaplanowano m.in. pokazy spektakli rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym cyklu widzowie obejrzą m.in. "Novemberi ej" - czyli "Noc listopadową" Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu studentów budapeszteńskiej Akademii Teatru i Filmu.

O podziale nagród tegorocznych konfrontacji zdecyduje jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Szum, Jacek Kopciński, Piotr Kruszczyński i Andrzej Witkowski. Przewodniczącym jury jest Maciej Prus. Werdykt zostanie ogłoszony po ostatnim przedstawieniu konkursowym - około północy.

dvtul6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvtul6g