38 .FPFF: 15 najlepszych filmów, jakie zobaczymy w Gdyni
Ruszył 38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Tegoroczna edycja zapowiada się naprawdę wyjątkowo. W tym roku w Konkursie Głównym rywalizuje ze sobą 15 filmów.
- To filmy, które można pokazać widzom w każdym miejscu na świecie. Jednocześnie wszystkie razem stanowią świetną wizytówkę polskiego kina i pokazują, że mamy udany rok. Widać po nich, że nasi twórcy mówią wieloma głosami, budują własne światy, sięgają po różnorodne sposoby narracji. Ale jedno jest chyba najważniejsze: to tuzin filmów spełnionych artystycznie.
Zapraszamy do zapoznania się z listą kandydatów do "Złotych Lwów"! Wśród nich m.in. filmy Małgorzaty Szumowskiej, Macieja Pieprzycy i Ryszarda Bugajskiego.
38. festiwal filmowy w Gdyni potrwa do 14 września.
38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zapowiada się naprawdę wyjątkowo. W tym roku w Konkursie Głównym będzie można zobaczyć aż 15 produkcji. Nowe pokolenia artystów stanie w szranki z uznanymi mistrzami kinematografii.
Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze obrazy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Część filmów została już oficjalnie zaprezentowana w polskich kinach (np. "**" czy "Płynące wieżowce").
Czy rzeczywiście zobaczymy najlepsze polskie filmy roku? O tym będziemy mogli przekonać się w dniach 9-14 września. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z listą kandydatów do !
''Bejbi blues''
reż. Kasia Rosłaniec
17-letnia Natalia (Magdalena Berus) urodziła dziecko. Ale to wcale nie była „wpadka”. Natalia ciążę zaplanowała. Razem ze swoim chłopakiem Kubą (Nikodem Rozbicki) próbują podołać obowiązkom rodziców, choć sami jeszcze na dobre do nich nie dorośli.
Natalia chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Przecież wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku?
Może odpowiedź kryje się w tym, co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania...
''Bilet na Księżyc''
reż. Jacek Bromski
Lipiec 1969 roku. Adam zostaje powołany do Ludowego Wojska Polskiego i jak na chłopaka z Rzeszowszczyzny przystało,* przydzielony do służby w Marynarce Wojennej* w formacji łodzi podwodnych. Wraz z bratem Antonim wyruszają do jednostki wojskowej w Świnoujściu.
Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają znajomych Antoniego - byłą dziewczynę, kumpli z wojska, zawierają nowe znajomości. Według zamysłu starszego brata, podróż ma "przygotować" młodzieńca do trudnego życia w jednostce, m.in. doprowadzić do inicjacji seksualnej Adama, aby ten nie stał się pośmiewiskiem w wojsku.
Perypetie chłopców toczą się na tle znamiennych, relacjonowanych i omawianych w PRL-owskiej konwencji w radiu i telewizji, bieżących wydarzeń historycznych końca lat 60.
''Chce się żyć''
reż. Maciej Pieprzyca
Oparta na prawdziwych wydarzeniach, wzruszająca historia Mateusza (w tej roli Dawid Ogrodnik), który wbrew poważnej chorobie podejmuje poruszającą walkę o godność i szczęście. Po kilkunastu latach* z „roślinki” zmienia się w pełnosprawnego, inteligentnego człowieka*.
Film, pomimo smutnych i wzruszających momentów, jest bardzo optymistyczny.Pokazuje, że dzięki determinacji i chęci do życia* jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, niż można przypuszczać.* W opowieści pełnej ciepła i humoru przywodzącej na myśl francuski hit "Nietykalni" i oscarowe arcydzieło "Moja lewa stopa” występuje* grono znakomitych aktorów.*
''Drogówka''
reż. Wojciech Smarzowski
Fabuła filmu opowiada o wydarzeniach rozgrywających się na przestrzeni jednego tygodnia. Grupa bohaterów to siedmiu kolegów, których łączą praca w policji i wspólne pasje.
Film to wyrazisty portret Warszawy, utrzymany w charakterystycznym dla reżysera surowym, niemal turpistycznym stylu. Scenariusz opowiada również o pasji do szybkich samochodów i... kobiet.
"Drogówka" to także współczesna przypowieść o kondycji polskiego społeczeństwa i korupcji, która wedle słów Wojciecha Smarzowskiego rozpoczyna się na tylnym siedzeniu radiowozu, a kończy w... Brukseli.
''Dziewczyna z szafy''
reż. Bodo Kox
Debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego, Bodo Koxa, oparty na jednym z najlepiej ocenionych polskich scenariuszy ostatnich lat.
To opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w "80 milionach" Piotr Głowacki)
, jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski w zaskakującej kreacji na miarę Dustina Hoffmana w "Rain Manie") i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (debiutująca na wielkim ekranie Magdalena Różańska).
Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.
''Ida''
Akcja filmu rozgrywa się w 1968 roku. Bohaterką filmu jest polska zakonnica odkrywająca, że jest Żydówką, którą w dzieciństwie ochrzczono, aby ocalić ją z Holocaustu.
Informacje o jej pochodzeniu podsuwa jej Służba Bezpieczeństwa, która stara się nakłonić mniszkę do współpracy.
Kobieta na własną rękę próbuje poznać los swoich prawdziwych rodziców. Odkrywa, że w 1942 roku zostali zamordowani przez Polaków w trakcie pogromu...
''Imagine''
reż. Andrzej Jakimowski
Do renomowanej kliniki okulistycznej w Lizbonie przybywa Ian, nowy instruktor orientacji przestrzennej.
Mężczyzna ma prowadzić zajęcia dla niewidomych pacjentów. Jego niekonwencjonalne metody budzą jednak wątpliwości personelu kliniki. Ian nie przywiązuje wielkiej wagi do postrzegania zmysłowego.
Jego zdaniem to umysł i wyobraźnia pozwalają sprawnie poruszać się w przestrzeni i prowadzić aktywne życie.
''Miłość''
reż. Sławomir Fabicki
Film "Miłość" to historia skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia.
Maria odnosi sukcesy zawodowe, Tomek również spełnia się w swojej pracy. Wspólnie urządzają mieszkanie, spodziewają się dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku. Maria jednak zataja pewne wstrząsające wydarzenie, które zmienia nie tylko ją, ale także ich związek.
* Miłość tych dwojga zostaje poddana długotrwałej próbie.*
''Nieulotne''
reż. Jacek Borcuch
* Pulsująca emocjami historia miłościMichała (Jakub Gierszał)
i Kariny (Magdalena Berus)
, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski letni romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie*, które na zawsze odmieni życie bohaterów.
Obraz stanowi współczesną próbę przyjrzenia się kondycji ludzkiej w skali mikro. Oczami młodych ludzi obserwujemy* powolny rozkład ich pozornie uporządkowanego świata*.
Widz zostaje postawiony w sytuacji emocjonalnie zależnej od losu bohaterów - nienachalnie, po prostu, w oparciu o współodczuwanie, chęć zrozumienia.
Ostatnie piętro
reż. Tadeusz Król
Psychologiczny thriller. Bohaterem jest mieszkający w prowincjonalnym miasteczku kapitan Wojska Polskiego (Janusz Chabior). Pewnego dnia natrafia on na coś, co zmienia całe jego dotychczasowe życie. Mężczyzna bardzo kocha swoją rodzinę i wierzy, że musi stanąć w jej obronie. Jednak aby to zrobić, będzie musiał złamać wszystkie wojskowe regulaminy.
Kapitan – dbający o zdrowe fizyczne, miłośnik polskiej kuchni i patriota, od początku zdobywa sympatię widza. W filmie pojawia się coraz więcej dziwnych zbiegów okoliczności, które doprowadzają bohatera do psychicznego wyczerpania.
Widz zostaje wciągnięty w opowieść, która z minuty na minutę wywołuje coraz większe emocje.
''Papusza''
Nowy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, twórców takich dzieł jak "Nikifor" czy "Plac Zbawiciela". "Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze.
To również historia spotkania wielkich poetów. Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany „Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima.
„Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciła polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.
''Płynące wieżowce''
reż. Tomasz Wasilewski
Główny bohater - Kuba (Mateusz Banasiuk) to młody chłopak, który mieszka razem z matką (Katarzyna Herman) i swoją dziewczyną, Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Z pozoru życie Kuby wydaje się jasne i poukładane. Mieszka z ukochaną, studiuje na AWF-ie. Trenuje pływanie, jest jednym z najlepiej zapowiadających się zawodników i głównych faworytów do udziału w zbliżających się zawodach. Poza tym prowadzi normalne życie, jak jego rówieśnicy.
Na jednej z imprez poznaje Michała (Bartosz Gelner).* Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź.* Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację mężczyzną.
Przerażony uczuciami, które się w nim budzą, nie potrafi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji. Jego, wydawałoby się, stały i silny związek z Sylwią wyraźnie komplikuje się…
''Psie pole''
reż. Lech Majewski
Głównym bohaterem filmu jest Adam, który niedawno cudem przeżył wypadek samochodowy, w którym stracił ukochaną Basię i przyjaciela Kamila.
Bohater nie radzi sobie z nową rzeczywistością i ucieka… w sen. Wykorzystuje do tego każdą okazję, zasypia nawet w pracy, gdzieś na stercie odzieży w kącie magazynu. Sen jest dla niego lekarstwem na przeżywany ból i rozbicie po tragedii. W objęciach Morfeusza Adam może rozmawiać z bliskimi.
Rzeczywistość tłamsi bohatera wydarzeniami, które spadają na Polskę niczym egipskie plagi. Katastrofa lotnicza samolotu prezydenckiego, pogrzeb najważniejszych osób w państwie utrudniony przez wybuch islandzkiego wulkanu. Uwięziony w swej samotności, dowiaduje się od ciotki o polanie Heideggera, na którą z mrocznego lasu śmierci powracają do życia umarli.
''Układ zamknięty''
reż. Ryszard Bugajski
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy wskutek zmowy skorumpowanych urzędników - prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor). Wspólnicy zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.
''W imię...''
reż. Małgośka Szumowska
Historia niemożliwej miłości księdza osadzona w realiach katolickiej społeczności. Poruszająca opowieść o człowieku* uwikłanym w intymny dramat.* Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie.
Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.