39. Festiwal Filmowy w Gdyni od 15 września, 13 filmów w konkursie głównym

13 filmów, w tym sześć premier, znalazło się w konkursie głównym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. O Złote Lwy powalczą m.in. "Miasto' 44" w reż. Jana Komasy i "Obywatel" w reż. Jerzego Stuhra. Laureatem Platynowych Lwów został w tym roku Sylwester Chęciński.

39. Festiwal Filmowy w Gdyni od 15 września, 13 filmów w konkursie głównym
Źródło zdjęć: © Studio Munka-SFP

08.09.2014 11:37

Nazwisko laureata Platynowych Lwów, nagrody przyznawanej twórcy filmowemu za całokształt twórczości, ogłosił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk.

Sylwester Chęciński debiutował "Historią żółtej ciżemki" (1961). W 1967 roku zrealizował pierwszą część swojego słynnego tryptyku o rodzinie Kargulów i Pawlaków - "Sami swoi". W 1974 - "Nie ma mocnych", a w 1977 - "Kochaj albo rzuć". Nagroda zostanie wręczona na gali zamknięcia Festiwalu - 20 września.

Festiwal ma w tym roku nową nazwę: Festiwal Filmowy w Gdyni. "Nazwa festiwalu w ostatnich latach zmieniała się kilkakrotnie, ale obiecujemy że to już ostatni raz" - zapewnił Oleszczyk.

Festiwal ma też nowe logo zaprojektowane przez Marcina Władykę (trzy trójkąty symbolizujące żagle). Na nowo zaprojektowano także statuetkę Złotych, Srebrnych i Platynowych Lwów; autorem projektu jest Paweł Althamer.

Na otwarcie festiwalu pokazany zostanie "Potop Redivivus" - zrekonstruowany, na nowo zmontowany i skrócony film Jerzego Hoffmana.

W konkursie głównym pokazane zostaną: "Bogowie" (reż. Łukasz Palkowski), "Kebab i Horoskop" (reż. Grzegorz Jaroszuk), "Fotograf" (reż. Waldemar Krzystek), "Hardkor disko" (reż. Krzysztof Skonieczny), "Jack Strong" (reż. Władysław Pasikowski), "Jeziorak" (reż. Michał Otłowski), "Miasto' 44" (reż. Jan Komasa), "Obietnica" (reż. Anna Kazejak), "Obywatel" (reż. Jerzy Stuhr), "Pod Mocnym Aniołem" (reż. Wojciech Smarzowski), "Onirica - Psie Pole" (reż. Lech Majewski), "Sąsiady" (reż. Grzegorz Królikiewicz) i "Zbliżenia" (reż. Magdalena Piekorz).

Zdaniem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej Festiwal Filmowy w Gdyni udowodnił w swojej prawie 40-letniej historii rolę jaką odgrywa w popularyzacji polskich produkcji filmowych. "Ostatnie lata pokazały, że nagradzane na festiwalu filmy rzeczywiście cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród publiczności, a werdykty zapadające w części konkursowej są akceptowane społecznie. Wybierane są naprawdę najlepsze filmy" - uznała Omilanowska.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz poinformowała, że tegorocznym festiwalem w Gdyni instytut rozpocznie obchody 10-lecia swojego istnienia, a zakończy je podczas przyszłorocznego festiwalu.

"W tym roku odbędzie się kilkanaście spotkań ze środowiskiem filmowym, poświęconym problemom, które po 10 latach potrafimy już zdefiniować i być może niektóre z nich potrafimy rozwiązać" - mówiła. Spotkania dotyczyć mają, jak mówiła, m.in. kwestii dystrybucji filmowej, stosunków i relacji producenta z dystrybutorem, pozycji jednosalowych kin.

Dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk powołał w tym roku nową sekcję, przeznaczoną dla filmów z pogranicza gatunków, eksperymentalnych i poszukujących. W związku z tym festiwal zrezygnował w 2014 roku z sekcji Panorama. Lista filmów zakwalifikowanych do sekcji "Inne spojrzenie" to: "Arbiter uwagi" (reż. Jakub Polakowski), "Heavy Mental" (reż. Sebastian Buttny), "Małe stłuczki" (reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb) i "Polskie gówno" (reż. Grzegorz Jankowski).

Do Konkursu Młodego Kina 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni zakwalifikowało się 25 filmów, które powalczą o Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film, nagrodę specjalną oraz inne nagrody regulaminowe. Do Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni zakwalifikowanych zostało 12 filmów.

Sekcja "Skarby Kina Przedwojennego" ma z kolei przybliżyć widzom niedoceniane kino z˙okresu II Rzeczypospolitej, zapomnianych klasyków polskiego kina - w˙tym roku jest to twórca filmów dla dzieci Janusz Nasfeter.

Przewodniczącym jury konkursu głównego reżyser, pisarz i scenarzysta jest Ryszard Bugajski. W składzie jury znaleźli się także: Alexandru Baciu, Tom Davia, Maggie Lee, Grzegorz Łoszewski, Maria Sadowska, Omar Sangare, Olga Tokarczuk i Małgorzata Zajączkowska.

Szczegóły na stronie http://www.festiwalgdynia.pl/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)