5. Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty

Ponad 300 seansów, prezentujących filmy z 42 krajów świata, w tym około 100 polskich premier, a także liczne spotkania z reżyserami, koncerty i mistrzowskie lekcje kina złożą się na program 5. Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Festiwal odbędzie się w ostatniej dekadzie lipca w polskim i czeskim Cieszynie. O Grand Prix festiwalu rywalizować będzie 18 filmów.

Szczegóły programu rozpoczynającego się 21 lipca festiwalu jego organizatorzy przedstawili podczas czwartkowej, 14 lipca, konferencji prasowej w Katowicach.

5. Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty

15.07.2005 13:16

W ubiegłym roku wszystkie festiwalowe filmy obejrzało ponad 93 tysiące widzów. W tym roku frekwencja może być jeszcze wyższa.

Cieszyński festiwal, choć młody, zaliczany jest do najważniejszych imprez filmowych w Polsce. Największe emocje towarzyszą konkursowi, do którego w tym roku wybrano 18 nowych, nie pokazywanych wcześniej w Polsce filmów, zrealizowanych przez twórców kina autorskiego. Wiele z nich wzbudzało wcześniej kontrowersje i polemiki. Zwycięzcę wybierze publiczność, a wygrany film trafi do polskich kin.

Festiwal otworzy pokaz belgijsko-francuskiego filmu "Dziecko", który otrzymał Złotą Palmę na tegorocznym festiwalu w Cannes. Belgijscy reżyserzy filmu, Luc i Jean-Pierre Dardenne, spotkają się z cieszyńską publicznością.

31 lipca festiwal zamknie film Larsa von Triera "Manderlay", druga część amerykańskiej trylogii tego reżysera.

W sumie festiwalowa publiczność zobaczy 170 pełnometrażowych filmów fabularnych i 122 średnio- i krótkometrażowych z 42 krajów. Ponad dwie trzecie to produkcje europejskie. Około 100 tytułów będzie miało w Cieszynie swoje polskie premiery. Jedynym nowym polskim obrazem, pokazanym na festiwalu, będzie "Lekarz Drzew" Janusza Zaorskiego.

Projekcje podzielono na... cykle, z których każdy skupia wiele głośnych filmów znanych reżyserów. W cyklu "Panorama" znalazły się filmy pokazywane i nagradzane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a w cyklu przybliżającym mniej znane kinematografie widzowie - po raz pierwszy na taką skalę w Polsce - zobaczą wiele filmów z Indii. Bohaterem cyklu "Nocne szaleństwo" będzie w tym roku japoński reżyser Takashi Miike.

Ważną pozycją festiwalu będą retrospektywne pokazy filmów indywidualistów kina - Rainera Wernera Fassbindera, Gabora Bódy i Edwarda Żebrowskiego. Śląskim akcentem będzie cykl "Debiuty Szkoły Katowickiej". Po raz pierwszy publiczność wybierze również najlepsze filmy w konkursie polskich filmów dokumentalnych i animowanych.

Wydarzeniem imprezy będą mistrzowskie lekcje kina, które poprowadzi w Cieszynie Andrzej Wajda. Punktem wyjścia do rozmowy o klasyce kina i rozwoju języka filmowego będą mniej znane filmy reżysera, między innymi "Piłat i inni" oraz "Nastazja", a także klasyczne dzieła światowego kina.

W tym roku gośćmi festiwalu, obok Andrzeja Wajdy, będą między innymi Marcel Łoziński, Edward Żebrowski, Kazimierz Kutz, Magdalena Łazarkiewicz, Maciej Dejczer, Magdalena Piekorz i Maciej Pieprzyca, a z zagranicy między innymi Ilya Khrzhanovsky, Arvind Sinha, , CS Leigh, Filip Remunda i Vera Bódy.

Projekcje, koncerty i spotkania z reżyserami odbywać się będą nie tylko w kinach, teatrach i klubach polskiego i czeskiego Cieszyna, ale także pod gołym niebem. Część koncertów odbędzie się w cieszyńskim kościele.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)