Abelard Giza
Abelard Giza to satyryk, reżyser oraz scenarzysta filmowy. Szerszej publiczności znany głównie z działalności w kabarecie “Limo”.
01.01.2011 | aktual.: 30.04.2019 09:41
Abelard Giza – życiorys
Abelard Giza urodził się 15 września 1980 roku w Gdańsku. Zamiłowanie do sztuki pod różnymi postaciami wyniósł z domu – dziadkiem Gizy jest znany polski malarz oraz profesor gdańskiej ASP Hugon Lasecki.
Ze względu na obco brzmiące imię i nazwisko oraz nietypową urodę od najmłodszych lat był obiektem drwin. Imię Abelard nadał Gizie dziadek na cześć francuskiego teologa i myśliciela Pierre’a Abélarda.
Komik posiada kierunkowe wykształcenie filmowe. Żona Abelarda Gizy to fotografka Daria Zarówna-Giza. Para ma dwie córki i mieszka w Pruszczu Gdańskim.
Aberald Giza – filmy
Karierę w przemyśle filmowym Aberald Giza rozpoczął od założenia Grupy Impact, która zrzeszała twórców z okolic Trójmiasta. W skład grupy, oprócz Gizy, wchodzili: Marcin Brach, Michał Giorew, Dawid Napierała.
Filmowym debiutem Abelard Gizy była amatorska produkcja z 2003 roku o tytule “Wożonko”. Film opowiada historię kilku młodych dresiarzy, którzy chcąc zarobić pieniądze na wakacje, wpadają na pomysł porwania dziecka i wymuszenia okupu. Giza był odpowiedzialny za reżyserię, scenariusz, zdjęcia, produkcję oraz montaż.
Za swój następny film Abelard Giza otrzymał w 2005 roku OFFskara (Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego). Zrealizowany wspólnie z Grupą Impact “Towar” to historia trzech przyjaciół, którzy zajmują się handlem ludźmi.
W tym samym roku Giza wyreżyserował niezależny, krótkometrażowy film pod tytułem “Demo”.
W roku 2007 Abelard Giza ponownie został scenarzystą i reżyserem na potrzeby produkcji “W stepie szerokim”. Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków i otrzymał 3 nagrody: wyróżnienie na 32 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę za Najlepszy Niezależny Film Fabularny na Barejadzie 2007 w Jeleniej Górze oraz Nagrodę “Gazety Wyborczej” dla Abelarda Gizy, w kategorii “film i mutlimedia”.
Kolejna produkcja Grupy Impact i Aberalda Gizy “Swing” (2013) opowiada historię Marka (w tej roli Kacper Ruciński), który próbując uratować związek ze swoją dziewczyną Lucyną, namawia ją do wypróbowania swingu.
Abelard Giza w 2018 roku napisał scenariusz do pełnego błyskotliwego humoru komediodramatu “Juliusz”. W rolach głównych wystąpili: Wojciech Mecwaldowski, Jan Peszek oraz Maciej Stuhr.
Aberald Giza – kabaret i stand-up
W 1999 roku Abelard Giza rozpoczął działalność w kabarecie “Limo”, którego był założycielem. Gdańszczanin przez 15 lat występował u boku Ewa Błachnio, Wojciecha Tremiszewskiego oraz Szymona Jachimka. Kabaret “Limo” Abelarda Gizy w latach swojej świetności odnosił niemałe sukcesy. Jego członkowie trzykrotnie zdobyli pierwsze miejsce na ogólnopolskim festiwalu grup kabaretowych “PaKA” (w roku 2001, 2004 oraz 2006). “Limo” cechuje absurdalny humor, ich skecze obfitują w liczne nawiązania do bieżących wydarzeń z Polski i świata.
Abelard Giza artystycznie związany był również z grupą teatralną Muflasz oraz teatrem Wybrzeżak w Gdańsku.
Wielką popularnością cieszą się również występy solowe Abelarda Gizy, które mają formę stand-upu. Komik lubi na scenie poruszać tematy tabu, często żartuje z polityków czy z religii katolickiej. Dzięki stand-upowi Aberald Giza zyskał nową, młodszą publiczność.
Aberald Giza – ciekawostki
- Aberald Giza nie ogranicza się do pisania scenariuszy, jest również autorem wielu tekstów satyrycznych do magazynu “Chichot”.
- W marcu 2013 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę finansową na Telewizję Polską za wyemitowanie skeczu Aberalda Gizy, w którym komik, żartując z papieża, przekroczył granicę swobody wypowiedzi.
- Za młodu Aberald Giza chciał zostać rycerzem strzegącym mitycznego Świętego Graala.
- W roku 2018 komik wkroczył na rynek wydawniczy. Książka Aberald Gizy nosi tytuł “Łapy precz od żartów”, a jej współautorem jest Jacek Stramik.
- Wszyscy twórcy filmu “Swing”, łącznie z Abelardem Gizą, nie otrzymali honorariów, ponieważ cały budżet został przeznaczony na produkcję oraz postprodukcję.