Trwa ładowanie...

Agnieszka Holland na Festiwalu Filmów Niezwykłych

Share
Agnieszka Holland na Festiwalu Filmów Niezwykłych
Źródło: AKPA
d41p2vw

Agnieszka Holland będzie główną bohaterką tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Niezwykłych, który w poniedziałek rozpocznie się w Sandomierzu, a zakończy w następną sobotę w Kielcach. Na początku kwietnia impreza odbędzie się w Poznaniu i Koninie.

Miłośnicy "niezwykłego kina" we wszystkich festiwalowych miastach będą mieli okazję spotkać się z wybitną reżyserką i obejrzeć jej filmy, m.in.: "Plac Waszyngtona", "Europa, Europa", "Trzeci cud", "Julia wraca do domu", "Całkowite zaćmienie" i najnowszy obraz "Kopia mistrza".

Widzowie zobaczą też film "Dybuk", zrealizowany w 1937 roku przez Michała Waszyńskiego w języku jidysz i spektakl telewizyjny w reżyserii Holland pod tym samym tytułem, oba na podstawie sztuki Szymona Anskiego - "Dybuk, czyli na pograniczu dwóch światów".

d41p2vw

W ramach drugiego cyklu, zatytułowanego "Filmy niezwykłe na pograniczu kultur" widzowie zobaczą m.in. "Kupca weneckiego" Michaela Radforda, "Białą Masajkę" Hermine Huntgeburth, "Głową w mur" w reżyserii Faith Akin i "Exils", którego reżyserem jest Tony Gatlif.

W ramach spotkania "Kino niezwykłego ucznia" młodzież obejrzy "Człowieka wózków" Mariusza Malca. "Kino niezwykłego malucha" to pokaz dla przedszkolaków i uczniów klas I-III, zorganizowany w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, na którym dzieci obejrzą pilotażowe odcinki najnowszej serii bajek "Miś Fantazy". Natomiast przedstawiciele oświaty spotkają się ze znawcami kina na seminarium "Sztuka filmowa kontra sztuka masowa: w trosce o wychowanie kreatywnego widza".

Według organizatorki FFN Katarzyny Kubackiej celem festiwalu jest próba przypomnienia, że kino to również przestrzeń otwarta dla sztuki, nie tylko przestrzeń banalnej rozrywki. Festiwal Filmów Niezwykłych jest świętem kina i widzów refleksyjnych, promocją idei "kina bez popcornu". Kubacka powiedziała PAP, że będąc z wykształcenia i zamiłowania nauczycielką z przerażeniem patrzy na to, że młodzież jest zasypywana filmami kiepskiej jakości.

Festiwal Filmów Niezwykłych organizowany jest od 2004 roku w Kielcach oraz Sandomierzu. W tym roku po raz pierwszy impreza przekroczy granice województw i gościć będzie również w dwóch wielkopolskich miastach: w Poznaniu i w Koninie. "Reżyserami niezwykłymi" poprzednich edycji byli Jan Jakub Kolski i Lech Majewski.

d41p2vw

Pomysłodawcami festiwalu są autorka programu Akademii Filmowej "Otwórz oczy!" dla młodzieży szkolnej Katarzyna Kubacka i pochodzący z Kielc reżyser, autor nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych Mariusz Malec. Organizatorami FFN są "Camfilm", urzędy miasta w Kielcach i Sandomierzu oraz Kieleckie Centrum Kultury. Partnerami są: Polski Instytut Sztuki Filmowej i Filmoteka Narodowa - Sieć Kin Studyjnych.

d41p2vw

Podziel się opinią

Share
d41p2vw
d41p2vw