Trwa ładowanie...

Nakręciła najlepszy film roku. Zagraniczne jury było zachwycone

Agnieszka Holland otrzymała prestiżową nagrodę Czeskiego Lwa za reżyserię "Szarlatana". Czesi uznali go także za najlepszy film roku i wyróżnili w trzech innych kategoriach.
Share
Agnieszka Holland
Agnieszka HollandŹródło: AKPA
d1br7g3

Czeskie Lwy to prestiżowe nagrody przyznawane co roku przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną (CFTA). O nominację mogą się ubiegać filmy wyprodukowane lub współprodukowane przez czeską kinematografię. Takie warunki spełniał "Szarlatan" Agnieszki Holland, okrzyknięty najlepszym filmem roku.

Polka zgarnęła statuetkę za reżyserię, CFTA doceniła także autorów zdjęć, dźwięku i Ivana Trojana (najlepszy aktor), który odegrał tytułową rolę Jana Mikolaska .

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu CFTA wybrała "Szarlatana", by reprezentował Czechy w oscarowym konkursie na najlepszy film nieanglojęzyczny. Skąd taki wybór? "Szarlatan" to kolejne, po "Gorejącym krzewie", spojrzenie Holland na historię naszych południowych sąsiadów.

d1br7g3

"Szarlatan" - zwiastun

Film opowiada prawdziwą historię Jana Mikoláška. Niezwykłego uzdrowiciela, który stał się jednym z najbardziej znanych ludzi w Czechosłowacji.

- Zawsze interesowałam się uzdrawianiem. Fakt, że ktoś jest w stanie zagłębić się w ciało i duszę innej osoby, i odkrywa, co w nich jest... Mikolásek był niewiarygodnie inteligentny i intuicyjny, ale także racjonalny. Diagnozował ludzi i pomagał im za pomocą ziół – mówiła Holland przed premierą.

d1br7g3

Oscarowe nominacje poznamy w połowie marca, a 93. gala z rozdaniem amerykańskich nagród filmowych odbędzie się 26 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1br7g3

Podziel się opinią

Share
d1br7g3
d1br7g3