Trwa ładowanie...
d3dcemj

Alicia Silverstone

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d3dcemj

Amerykańska aktorka i modelka, światową popularność i uwagę szerokiej publiczności zdobyła dzięki występom w teledyskach grupy Aerosmith („Crazy”, „Cryin’”, „Amazing”). Urodziła się 4 października 1976 roku w San Francisco w USA. Już w wieku 6 lat wystąpiła w kilku reklamach TV, za sprawą ojca, który zaniósł zdjęcia uroczej dziewczynki do odpowiednich ludzi. W 1988 roku zagrała w epizodzie w znanym serialu „Cudowne lata” i od tej pory zdecydowała, że chce zostać aktorką, dlatego niedługo potem zaczęła uczęszczać na lekcje i warsztaty aktorskie.

W 1993 roku zagrała główną rolę w filmie „Zauroczenie”, gdzie wykreowała postać młodej „lolitki” obsesyjnie zakochanej w starszym od siebie mężczyźnie. Choć film nie odniósł sukcesu ani komercyjnego, ani artystycznego, to Alicia zdobyła za rolę w nim dwie nagrody MTV – Najlepszy Czarny Charakter oraz Przełomowa Rola. Niektórzy przypuszczają, że nagrodzona została raczej za udział w popularnej „trylogii” teledysków Aerosmith, niż za rolę w „Zauroczeniu”, występy w tych pierwszych i nagła popularność atrakcyjnej nastolatki zbiegły się bowiem ze sobą w czasie.

Była wielką gwiazdą dla nastoletniej publiczności MTV, jednak sukces na większą skalę wciąż omijał ją z daleka. Zmieniło się to w 1995 roku, dzięki roli Cher komedii „Clueless” w reżyserii Amy Heckerling, będącej uwspółcześnioną wersją „Emmy” Jane Austin. Za rolę otrzymała dwie kolejne nagrody MTV oraz Amerykańską Nagrodę Komediową dla Najlepszej Aktorki.

W 1997 roku zagrała Batgirl w „Batmanie i Robinie” oraz wystąpiła w filmie „Nadbagaż” z Benicio Del Toro i Christopherem Walkenem.. Niestety, nie były to występy szczególnie udane (Złota Malina za rolę Batgirl), a nagły przyrost wagi młodej aktorki naraził ją na przykre ataki ze strony prasy (w rodzaju „Fatgirl”, czy „Buttgirl”). Występu w „Atomowym amancie” (1999), ponownie z Walkenem, również nie można niestety zaliczyć do sukcesów. Za takowy uznać można jednak pierwszą Szekspirowską rolę Silverstone w musicalowych „Straconych zachodach miłości” (2000) w reżyserii Kennetha Branagha, gdzie aktorka wystąpiła w roli Księżniczki i gdzie miała okazję pochwalić się swoimi zdolnościami wokalnymi.

Jako weganka o stanowczych przekonaniach dotyczących obrony praw zwierząt, zaczęła wykorzystywać swoją sławę w celu ich propagowania. Użyczyła m.in. swojego głosu głównej bohaterce animowanego serialu TV „Aparatka” (2001-2003), o bardzo silnych akcentach społecznych, którego była też współproducentką. Za „rolę” tę nominowana była do Emmy. W 2002 roku wystąpiła w mało znaczącej komedii „Kasjerzy czy kasiarze?” oraz w satyrycznej „Globalnej herezji”, zaliczyła jednak udany występ na Broadwayu, w scenicznej wersji głośnego „Absolwenta”, gdzie zagrała m.in. obok Kathleen Turner.

W 2003 roku Silverstone rozpoczęła współpracę ze znanym producentem TV Warrenem Starem („Seks w wielkim mieście”, „Melrose Place”), który postarał się z tej znanej i lubianej, ale nieco zapomnianej aktorki zrobić gwiazdę, zatrudniając ją do głównej roli w serialu „Mów mi swatka”. Nie odniósł on wielkiego sukcesu komercyjnego, ale przyniósł aktorce jedyną nominację do Złotego Globu.

Aktorka częściej i ze szczęśliwszym skutkiem zaczęła jednak występować na dużym ekranie. W 2004 roku pojawiła się w produkcji „Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie”, a w 2005 – w „Salonie piękności”, obok Andie MacDowell. Ostatnio zagrała w dwóch większych produkcjach: „Alex Rider: Misja Stormbreaker” z Mickey Rourke’iem oraz w horrorze „Moscow Zero” z Valem Kilerem i Vincentem Gallo (oba w 2006).W 2008 roku zagrała w obrazie "Bad Mother's Hanbook", a w 2011 w "Vamps" oraz "Butter".

Mężem aktorki jest Christopher Jarecki (od 11.06.2005), mają syna Beara Blu (ur. 05.05.2011).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dcemj
d3dcemj
d3dcemj
d3dcemj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj