Trwa ładowanie...
Wojciech Chentkiewicz
13-09-2016 10:52

Beata Fido – kim jest odtwórczyni głównej roli w filmie „Smoleńsk”?

Beata Fido to w ostatnich dniach jedno z najgłośniejszych aktorskich nazwisk w naszym kraju. Główna rola dziennikarki Niny w „Smoleńsku” Antoniego Krauzego przyniosła tej nieznanej dotąd artystce ogromny rozgłos. Kim ta naprawdę jest Beata Fido? Jak wygląda jej dotychczasowy dorobek aktorski? W jakich produkcjach mogliśmy ją wcześniej oglądać?

Beata Fido – kim jest odtwórczyni głównej roli w filmie „Smoleńsk”?Źródło: Materiały prasowe
d3f2hh8
d3f2hh8

Beata Fido jeszcze kilka tygodni temu była nikomu nieznaną aktorką. Występ w „Smoleńsku” Antoniego Krauzego sprawił jednak, że o odtwórczyni roli dziennikarki Niny zrobiło się niezwykle głośno. Gorącą atmosferę wokół Fido podkręcały dodatkowo sensacyjne doniesienia o mianowaniu ją asystentką europosła Prawa i Sprawiedliwości – Karola Karskiego. Kim tak naprawdę jest Beata Fido? Postanowiliśmy przyjrzeć się jej dotychczasowej karierze i sprawdzić, w jakich produkcjach mogliśmy oglądać ją w przeszłości.

Beata Fido - biogram

Beata Fido urodziła się w listopada 1967 roku w Krakowie. W wieku 23 lat ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego. Po uzyskaniu dyplomu aktorka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie próbowała swoich sił w różnych teatrach. Fido związała się m.in. z grupą Bowman Esemble oraz Teatrem Jeffa Danielsa. Debiutowała w roku 1991 rolą Anastasii w sztuce „The Best Western” w reżyserii Russela Mutha. Pięć lat później otrzymała nagrodę Theater Excellence Award w kategorii „Best Actress in a Lead Role” za rolę Sety Tomasian w przedstawieniu „Beast on the Moon”.

Beata Fido powróciła do Polski w roku 2000. Przez długi czas wcielała się w epizodyczne role drugoplanowe w popularnych polskich serialach. Widzowie mogli ją zobaczyć m.in. w „Klanie”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Plebanii”, „Na wspólnej” oraz „Kryminalnych”. Na wielkim ekranie Fido zadebiutowała rolą Siostry Maksencji w filmie „Karol – człowiek, który został papieżem” Giacomo Battiato. Aktorka wystąpiła też w produkcji Rafała Wieczyńskiego – „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W późniejszych latach Beata Fido pojawiała się epizodycznie w takich serialach jak „Rodzinka.pl”, „Czas „Komisarz Alex”, „Ojciec Mateusz” oraz „Lekarze”. Przed rolą w „Smoleńsku” zdołała także otrzymać angaż w „Matce Teresie od kotów” Pawła Sali.

„Smoleńsk” był bez wątpienia pierwszym tak ogromnym wyzwaniem w karierze Beaty Fido. Czy rola cynicznej dziennikarki otworzy przed nią nowe możliwości i sprawi, że aktorkę częściej będziemy widzieć na ekranie? O tym przekonamy się niebawem.

d3f2hh8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f2hh8