Będzie film o Matce Teresie. "Zbuntowana, niemal punkowa postać"
Noomi Rapace zagra Matkę Teresę w nowym filmie biograficznym o legendarnej katolickiej świętej. Wyreżyseruje go Teona Strugar Mitevska, która powiedziała: "Utożsamiam się z nią jako kobieta i widzę w niej wiele z siebie".
Szwedzka aktorka Noomi Rapace (44 lata) zagra w filmie "Mother", który skupi się na siedmiu kluczowych dniach w życiu Matki Teresy. Jak donosi "The Hollywood Reporter", film będzie skupiał się na decyzji Matki Teresy o opuszczeniu klasztoru Loreto Entally w Kalkucie w Indiach i założeniu własnego zakonu. "Mother" będzie anglojęzycznym debiutem Teony Strugar Mitevskiej. Reżyserka powiedziała, że utożsamia się z katolicką świętą.
Mitevska, która wyreżyserowała film "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" z 2019 r., powiedziała: "Bez wątpienia utożsamiam się z nią jako kobieta i widzę w niej wiele z siebie". Noomi Rapace jest w jej odczuciu idealna do roli Matki Teresy, która w filmie zostanie przedstawiona jako "zbuntowana, niemal punkowa postać walcząca ze strukturami Kościoła Katolickiego".
Mitevska, która pochodzi z Macedonii, gdzie urodziła się Matka Teresa, stwierdziła, że "dorastała w atmosferze mitu o Matce Teresie", ale "jako egzystencjalistka" nie była zbytnio zainteresowana tą postacią religijną, dopóki nie nakręciła filmu dokumentalnego o jej życiu dla lokalnej telewizji.
Noomi Rapace - kim jest?
Noomi Rapace zyskała sławę w 2009 r. dzięki roli hakerki komputerowej Lisbeth Salander w filmie "Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". Rozgłos zyskała także dzięki roli Madam Simzy Heron w filmie "Sherlock Holmes: Gra cieni" z 2011 r. Aktorka wystąpiła ostatnio w roli astronautki w serialu "Constellation" na platformie Apple TV+.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieznany list Diany. Po wizycie w klasztorze Matki Teresy
Matka Teresa z Kalkuty - kim jest?
Matka Teresa z Kalkuty żyła w latach 1910-1997. To postać, która budzi nie tylko podziw, lecz także liczne kontrowersje. Przeciwnicy wprost nazywają ją przywódczynią sekty, a osoby bardzo religijne dostrzegają w niej prawdziwą świętą.
Matka Teresa od 1948 r. do śmierci prowadziła hospicja dla umierających, ubogich, chorych i sierot. Założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłosierdzia. W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, a rok później najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe – order Bharat Ratna – za pracę humanitarną. Kontrowersje wybuchły wokół zarządzania funduszami Zgromadzenia, niechęci do konwencjonalnych zasad leczenia oraz traktowania podopiecznych i zakonnic ze Zgromadzenia. Niektóre z nich wyznały po latach, że były izolowane od świata, zakazywano im jakiegokolwiek dotyku, golono głowy, a prysznic był uznawany za zbędny luksus.
Matka Teresa broniła też kapłana Donalda McGuire'a, który był oskarżony o seksualne molestowanie dzieci, jednak dzięki interwencji zakonnicy udało mu się uniknąć więzienia. Dekadę później jednak do niego trafił, gdyż wszystkie zarzuty się potwierdziły.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: