Trwa ładowanie...

Berlinale dobiegło końca. Roman Polański najlepszym reżyserem

Berlinale dobiegło końca. Roman Polański najlepszym reżyseremŹródło: Forum Film
d18x689
d18x689

Wielka gala rozdania nagród w Berlinale Palast dobiegła końca. Znamy już laureatów 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Berlinie. Jedną z głównych nagród, Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera otrzymał Roman Polański za swój najnowszy film "Autor Widmo".

"TO BYŁA GORĄCA NOC" - RELACJA Z GALI"TO BYŁA GORĄCA NOC" - RELACJA Z GALI

Jaki film nakręcił Roman Polański? W wyniku niespodziewanego szumu medialnego wokół jego osoby, trudno stwierdzić to definitywnie. Jeśli pokusić się o interpretację "Autora widmo" w kontekście bieżących wydarzeń, otrzymamy intrygujący apel o powściągliwość osądów. Jednak już w oderwaniu od przymusowego aresztu domowego i oskarżeń o pedofilię, jego film staje się przede wszystkim zgrabnie skonstruowanym thrillerem politycznym, których wokół nie brakuje. I tylko jeden element sugeruje, by zwrócić się ku filmowi Polańskiego właśnie, aniżeli pokochać, dajmy na to, "International" Toma Tykwera. Autorska perspektywa.

Złotym Niedźwiedziem został uhonorowany film "Bal" ("Miód") w reżyserii Turka Semitha Kaplanoglu. Bohaterem filmu jest Yusufa, sześciolatek zawieszony pomiędzy światem realnym a wyobrażonym. Silne emocje wywołane przez pierwsze szkole doświadczenia nakładają się na trudną sytuację w domu. Sytuacja życiowa zmusiła ojca chłopca do podróży. Czas mija lecz rodzic nie wraca. Ciepła, można powiedzieć humanistyczna opowieść o młodziutkim i delikatnym chłopcu dorastającym w Anatolskiej wiosce, poruszała tak krytyków, jak i zwykłych widzów.

d18x689

**

Nagrody Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę męską otrzymali ex aequo Grigorij Dobrygin i Siergiej Puskepalis. Zagrali oni w rosyjskim filmie "How I ended this summer" ("Kak ja prowioł lieto") w reżyserii Aleksieja Popogriebskiego. Film został zdobył również wyróżnienie za zdjęcia.

Najlepszą aktorką została uznana Shinobu Terajima. Japonka otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za występ w japońskim filmie pt. "Caterpillar" w reż. Koji Wakamatsu.

d18x689

Oto lista laureatów najważniejszych nagród:

Złoty Niedźwiedź - "Bal" ("Miód"), reż. Semith Kaplanogl

Srebrny Niedźwiedź - Grand Prix Jury - "Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier" ("If I want To Whistle, I Whistle"), reż. Florian Serban

Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszego Reżysera - Roman Polański za film "Autor Widmo"

Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy Scenariusz - Wang Quand'an i Na Jin za "Tuan Yuan"

Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszej Aktorki - Shinobu Terajima za rolę w filmie "Caterpillar"

d18x689

Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszego Aktora - ex aequo Grigori Dobygin i Sergei Puskepalis za role w filmie "Kak ya provel etim letom"

Srebrny Niedźwiedź za Najlepsze Zdjęcia - Pavel Kostomarov za film "Kak ya provel etim letom"

Nagroda im. Alfreda Bauera - "Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier", reż. Florian Serban

Złoty Niedźwiedź dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego - Handelse Vid Bank, reż. Ruben Ostlund

Srebrny Niedźwiedź Jury - "Hayerida", reż. Shai Miedzinski

Najlepszy Debiut- "Sebbe", reż. Babak Najafi

d18x689
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18x689