Bohdan Smoleń – takiego go zapamiętamy

Bohdan Smoleń – takiego go zapamiętamy
Źródło zdjęć: © Forum

Bohdan Smoleń był prawdziwą legendą polskiego kabaretu. Jego żarty pozwalały chociaż na chwilę zapomnieć o szarej i przygnębiającej rzeczywistości PRL. Artysta zmarł w czwartek rano w wieku 69 lat. Jak zapamiętamy Bohdana Smolenia?

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej oraz krakowskiej Akademii Rolniczej na Wydziale Zootechniki. Już w czasach studenckich zainteresował się działalnością artystyczną. W latach 1968-1977 występował w założonym przez siebie kabarecie Pod Budą, z którym otrzymał główną nagrodę Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w 1972 roku.

Jego osoba kojarzona już na zawsze będzie głównie z działalnością kabaretową. W całej swojej karierze Smoleń wystąpił również w kilku produkcjach filmowych. W dniu śmierci Bohdana Smolenia wspominamy jego wyjątkowe kreacje.

1 / 6

Występy w kabarecie TEY

Obraz
© East News

Bohdan Smoleń zyskał popularność głównie za sprawą występów w kabarecie TEY. Wraz z Zenonem Laskowkiem stworzył jedyny w swoim rodzaju duet, który rozbawiał polską widownię do łez. Smoleń był członkiem formacji od 1978.

2 / 6

Prawdziwy mistrz estrady

Obraz
© PAP

Jako członek kabaretu TEY Smoleń dał się poznać jako prawdziwy mistrz estrady. Prowadzone między nim a Laskowikiem dialogi dla wielu osób są dziś wręcz obiektem kultu. Do historii przejdzie także wykonywana przez Smolenia piosenka „Smutasy, mazgaje”, która została zaprezentowana w kabaretowym programie „Z tyłu sklepu”. W latach 80. Nagrał także kilka humorystycznych utworów w duecie z Krzysztofem Krawczykiem.

3 / 6

"Kochankowie mojej mamy" (1985)

Obraz
© Materiały prasowe

Bohdan Smoleń sporadycznie pojawiał się w polskich filmach. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w roku 1981 jako robotnik w obrazie „Filip z konopi”. Cztery lata później wcielił się w postać Stasia w obyczajowej produkcji Radosława Piwowarskiego „Kochankowie mojej mamy”.

4 / 6

"Pan Kleks w kosmosie" (1988)

Obraz
© East News

Do najsłynniejszych filmowych wcieleń Bohdana Smolenia należy również uznać jego kreację Gubernatora Manuela Karmello de Bazara w „Panu Kleksie w kosmosie” Krzysztofa Gradowskiego z 1988 roku. W obrazie tym artysta wcielił się także w postać kierowcy Jarząbka. Oprócz tego Smoleń zagrał epizodyczną rolę Komola w „Cesarskim cięciu” Stanisława Moszuka (1987).

5 / 6

Twórca disco polo

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Ja Fryta

Po rodzinnej tragedii z końca lat 80. (samobójstwo syna i żony) Bohdan Smoleń usunął się nieco w cień życia publicznego. Powrócił kilka lat później humorystycznymi piosenkami utrzymanymi w klimacie gatunku disco polo. Artysta wydał łącznie trzy albumy z muzyką tego typu.

6 / 6

"Świat według kiepskich"

Obraz
© Materiały prasowe

Młodsi widzowie mogą kojarzyć Bohdana Smolenia głównie za sprawą serialu „Świat według Kiepskich”. Aktor wcielał się tam w rolę charyzmatycznego Listonosza Edzia, który raczył odwiedzanych mieszkańców kamienicy przy ul. Ćwiartki różnego rodzaju rymowanymi żartami. Oprócz tego Smoleń pojawił się epizodycznie w innych sitcomach – „Niani” i "13 posterunku".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)