Bohdan Smoleń był prawdziwą legendą polskiego kabaretu. Jego żarty pozwalały chociaż na chwilę zapomnieć o szarej i przygnębiającej rzeczywistości PRL. Artysta zmarł w czwartek rano w wieku 69 lat. Jak zapamiętamy Bohdana Smolenia?
Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej oraz krakowskiej Akademii Rolniczej na Wydziale Zootechniki. Już w czasach studenckich zainteresował się działalnością artystyczną. W latach 1968-1977 występował w założonym przez siebie kabarecie Pod Budą, z którym otrzymał główną nagrodę Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w 1972 roku.
Jego osoba kojarzona już na zawsze będzie głównie z działalnością kabaretową. W całej swojej karierze Smoleń wystąpił również w kilku produkcjach filmowych. W dniu śmierci Bohdana Smolenia wspominamy jego wyjątkowe kreacje.
Występy w kabarecie TEY
Bohdan Smoleń zyskał popularność głównie za sprawą występów w kabarecie TEY. Wraz z Zenonem Laskowkiem stworzył jedyny w swoim rodzaju duet, który rozbawiał polską widownię do łez. Smoleń był członkiem formacji od 1978.
Prawdziwy mistrz estrady
Jako członek kabaretu TEY Smoleń dał się poznać jako prawdziwy mistrz estrady. Prowadzone między nim a Laskowikiem dialogi dla wielu osób są dziś wręcz obiektem kultu. Do historii przejdzie także wykonywana przez Smolenia piosenka „Smutasy, mazgaje”, która została zaprezentowana w kabaretowym programie „Z tyłu sklepu”. W latach 80. Nagrał także kilka humorystycznych utworów w duecie z Krzysztofem Krawczykiem.
"Kochankowie mojej mamy" (1985)
Bohdan Smoleń sporadycznie pojawiał się w polskich filmach. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w roku 1981 jako robotnik w obrazie „Filip z konopi”. Cztery lata później wcielił się w postać Stasia w obyczajowej produkcji Radosława Piwowarskiego „Kochankowie mojej mamy”.
"Pan Kleks w kosmosie" (1988)
Do najsłynniejszych filmowych wcieleń Bohdana Smolenia należy również uznać jego kreację Gubernatora Manuela Karmello de Bazara w „Panu Kleksie w kosmosie” Krzysztofa Gradowskiego z 1988 roku. W obrazie tym artysta wcielił się także w postać kierowcy Jarząbka. Oprócz tego Smoleń zagrał epizodyczną rolę Komola w „Cesarskim cięciu” Stanisława Moszuka (1987).
Twórca disco polo
Po rodzinnej tragedii z końca lat 80. (samobójstwo syna i żony) Bohdan Smoleń usunął się nieco w cień życia publicznego. Powrócił kilka lat później humorystycznymi piosenkami utrzymanymi w klimacie gatunku disco polo. Artysta wydał łącznie trzy albumy z muzyką tego typu.
"Świat według kiepskich"
Młodsi widzowie mogą kojarzyć Bohdana Smolenia głównie za sprawą serialu „Świat według Kiepskich”. Aktor wcielał się tam w rolę charyzmatycznego Listonosza Edzia, który raczył odwiedzanych mieszkańców kamienicy przy ul. Ćwiartki różnego rodzaju rymowanymi żartami. Oprócz tego Smoleń pojawił się epizodycznie w innych sitcomach – „Niani” i "13 posterunku".