Camerimage: Kino Państw Basenu Morza Bałtyckiego
Kontynuując wieloletnią tradycję przeglądów kina narodowego, z przyjemnością zapraszamy na Przegląd Kina Państw Basenu Morza Bałtyckiego, który wzbogaci program 23. edycji Festiwalu Camerimage. Przegląd jest naszym zdaniem obowiązkową pozycją w festiwalowym grafiku wszystkich miłośników kina europejskiego, ale mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie filmy z regionu bałtyckiego dotrą do publiczności z całego świata.
Do współorganizacji Przeglądu zaprosiliśmy stowarzyszenia autorów zdjęć filmowych z ośmiu państw bałtyckich – Danii, Szwecji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec i Polski. To one wskazały najciekawsze spośród rodzimych produkcji ostatnich lat, z których stworzyliśmy skład Przeglądu.
05.10.2015 11:08
W ramach tej sekcji festiwalowej będzie można zobaczyć:
"1944"
Reżyseria: Elmo Nüganen
Zdjęcia: Rein Kotov, Mart Taniel
Estonia, 2014
Ostatni rok II wojny światowej na estońskiej ziemi. Na granicy Europy i Rosji toczą się walki. Niektórzy zostali wcieleni do Armii Czerwonej, inni – do Waffen-SS. Siedemdziesiąt lat później twórcy filmu starają się ukazać nadzieje, dążenia i dramaty tych ludzi oraz ich najbliższych tak obiektywnie, jak to możliwe.
* "Escaping Riga"*
Reżyseria: Dāvis Sīmanis
Zdjęcia: Andrejs Rudzāts, Valdis Celmiņš, Dāvis Sīmanis
Łotwa, 2014
Fabularyzowany dokument o wyjątkowej przyjaźni pomiędzy radzieckim reżyserem Siergiejem Eisensteinem i brytyjskim filozofem sir Isaiahem Berlinem. Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak XX wiek ukształtował ludzkie życie i dlaczego marzenia przynoszą głębokie rozczarowania, sprawiając, że złudzenia pryskają jak bańki mydlane. Obserwując codzienne życie Berlina i Eisensteina, widzowie zapoznają się z czasami, w których Europa przechodziła nieodwracalne zmiany. Interpretacja elementów biograficznych i warstwy wizualnej filmu, nawiązującej do dawnych technik kinematograficznych, pozwala śledzić ewolucję bohaterów i dowiedzieć się, dlaczego po spotkaniu w 1945 r. Berlin odrzucił swoje dawne życie i zamknął się w arystokratycznej „złotej klatce”, a Eisenstein skończył jako złamany człowiek, który stracił wiarę w swoje wcześniejsze przekonania i reżim komunistyczny.
"Feniks"
Reżyseria: Christian Petzold
Zdjęcia: Hans Fromm
Polski dystrybutor: Aurora Films
Niemcy, 2014
Nelly Lenz, żydowska śpiewaczka, wychodzi cało z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ale jest oszpecona i poważnie ranna. Wraz z wierną przyjaciółką, Lene, wraca do tego, co pozostało z Berlina. Ma tylko jeden cel: odnaleźć w ruinach miasta swego męża, muzyka. Chce się dowiedzieć czy nadal ją kocha i czy to on wydał ją nazistom, jak twierdzi Lene…
"Peace to Us in Our Dreams"
Reżyseria: Sharunas Bartas
Zdjęcia: Eitvydas Doshkus
Litwa, 2014
Któregoś z letnich dni pewien mężczyzna wyjeżdża ze swoją obecną partnerką i córką na weekend do ich domu na wsi. Po śmierci matki szesnastolatka mieszka z ojcem, który nie poświęca jej wystarczająco dużo uwagi. Jest znużony rutyną w pracy i nie potrafi znaleźć w sobie siły, by żyć dalej. Jego nowa żona, skrzypaczka, nie odczuwa radości życia i nie może się zdecydować, co najbardziej się dla niej liczy: muzyka, miłość czy praca. Choć oboje się kochają, stosunki między nimi są napięte, a ich związek wisi na włosku.
"Pod Mocnym Aniołem"
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Zdjęcia: Tomasz Madejski
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
Polska, 2014
Tytuł filmu jest jednocześnie nazwą baru, w którym główny bohater filmu, Jerzy, zostaje po raz kolejny pokonany przez swój pociąg do alkoholu. Ten mniej więcej czterdziestoletni, utalentowany pisarz próbuje uwolnić się od nałogu, widząc sens życia w odwzajemnionej miłości do młodej kobiety, ale często też, niestety, zatraca się w nim całkowicie i pije na umór. Kiedy trafia na kurację odwykową, poznajemy barwną galerię innych alkoholików, którzy opowiadają o swoich dramatycznych zmaganiach z potworną, wyniszczającą chorobą. Opowieść o wzlotach i upadkach, zwątpieniach i nadziei, film chwilami szokująco naturalistyczny i wstrząsający, choć nie pozbawiony też akcentów humorystycznych.
"Quiet Roar, The"
Reżyseria: Henrik Hellström
Zdjęcia: Fredrik Wenzel
Szwecja, 2014
Marianne to 68-letnia, śmiertelnie chora kobieta. Przejęta strachem przed śmiercią trafia na terapię do pewnej kliniki, w której opiekunka Eva podaje jej psylocybinę (środek o właściwościach psychodelicznych) i zaleca medytację. W wyniku leczenia Marianne przenosi się do swojej podświadomości i staje oko w oko z sobą samą w wieku 25 lat oraz swoim byłym mężem.
"Silent Heart"
Reżyseria: Bille August
Zdjęcia: Dirk Brüel
Dania 2014
Trzy pokolenia pewnej rodziny spotykają się w czasie weekendu. Siostry Sanne i Heidi pogodziły się z życzeniem śmiertelnie chorej matki, która pragnie odejść, zanim jej stan się pogorszy. Wraz z upływem czasu jest im jednak coraz trudniej zaakceptować jej decyzję, a na światło dzienne wychodzą dawne spory. W 2012 r. Bille August nakręcił swój pierwszy od 25 lat film duński – Marie Krøyer. Stille hjerte to powrót do tematyki ludzkich problemów, znanej z nagrodzonego Złotą Palmą, Złotym Globem i Oscarem Pellego zwycięzcy (1987) oraz powstałych na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana Dobrych chęci (1991), które również zostały uhonorowane Złotą Palmą w Cannes.
"They Have Escaped"
Reżyseria: Jukka-Pekka Valkeapää
Zdjęcia: Pietari Peltola
Finlandia, 2014
W ośrodku dla trudnej młodzieży spotykają się dziewczyna i chłopiec. On został tu wysłany na pobyt przymusowy, ona mieszka w placówce na stałe i wciąż wpada w tarapaty – w jej sercu płonie ogień, chęć do życia, której nie sposób stłumić ani opanować. Chłopiec jest nią zauroczony. Sam jest cichy i ma problemy z wymową, lecz w jego wnętrzu również kryje się żar. Reguły, prawa, kary, słowem okowy nałożone przez wrogie otoczenie mogą zostać zrzucone. I tak też się stanie. Nastolatki kradną auto i odjeżdżają z ośrodka, wyruszając w podróż pełną niekończących się ucieczek.
23. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 14 do 21 listopada
Więcej na temat Bydgoszczy można znaleźć na www.visitbydgoszcz.pl