Trwa ładowanie...
camerimage
30-10-2015 11:59

Camerimage: Madżid Madżidi i Vittorio Storaro laureatami nagrody specjalnej

Share
Camerimage: Madżid Madżidi i Vittorio Storaro laureatami nagrody specjalnejŹródło: East news
d1i1mbe

Od momentu powstania Festiwal Camerimage jest wydarzeniem dedykowanym językowi obrazu filmowego, w szczególności jego aspektom wizualnym wzbogacającym narrację fabularną. Festiwal nie mógł pozostać obojętny na współpracę, która wywiązuje się pomiędzy autorem zdjęć a reżyserem, jako że to dzięki ich twórczemu działania powstała ogromna ilość wybitnych obrazów filmowych.

Historia kina zna wiele wspaniałych duetów, wśród których znajdują się takie, które tworzyły w typowym tylko dla siebie stylu estetyczno-fabularnym, wpływając na przyszłe pokolenia filmowców. W trakcie dotychczasowych 22 edycji Festiwalu Camerimage nagrodziliśmy wiele par operatorsko-reżyserskich. Przyznając nagrodę dla duetu, braliśmy zwykle pod uwagę wieloletnią współpracę autora-zdjęć i reżysera, a także dziesiątki wyróżniających się fabularnie i estetycznie filmów. Zdarzało nam się również doceniać duety, które zrealizowały wspólnie zaledwie kilka projektów. Jednak zawsze głównym kryterium wyboru nagradzanego duetu była ocena wartości wizualnej stworzonych dzieł filmowych. W tym roku Nagrodę Camerimage dla Wybitnego Duetu Twórców Filmowych przyznajemy dwóm wybitnym artystom, reżyserowi Madżidowi Madżidiemu oraz autorowi zdjęć Vittorio Storaro, za wykreowanie niezwykle ważnego obrazu filmowego Muhammad: The Messenger of God. Jest to pierwsza część planowanej trylogii, opowiadającej historię życia proroka
Mahometa. Film pozwala poznać historię jego dzieciństwa, a także zrozumieć źródła religii muzułmańskiej i jej przesłanie, bazujące na tolerancji i umiłowaniu bliźniego. Rezultatem wieloletniej współpracy Madżidiego i Storaro jest film łączący w sobie epickie sekwencje walk z kameralnymi scenami zbliżającymi nas do sedna duchowości islamu poprzez pokazanie najważniejszych spraw w życiu bohatera oraz otaczających go ludzi.

Kadr z filmu "Muhammad: The Messenger of God"

d1i1mbe

Korzystając z tradycji oraz ikonografii islamu, a także inspirując się Koranem oraz wieloma źródłami historycznymi, Madżidi i Storaro odtworzyli niezwykle sugestywnie piękno i przepych Mekki VI wieku naszej ery. Zrealizowali tętniącą życiem opowieść o umiłowaniu drugiego człowieka, wyrozumiałości i miłości. Muhammad: The Messenger of God jest odważnym i wyrazistym głosem w niezwykle istotnej dziś sprawie. Stajemy bowiem wobec konieczności zrozumienia i znalezienia nici porozumienia z wyznawcami religii muzułmańskiej, która jest dla ludzi cywilizacji Zachodu niezrozumiała i groźna, bo postrzegana najczęściej przez pryzmat zagrożeń jakie niosą działania fundamentalistów religijnych. Film Madżidiego i Storaro pomaga zrozumieć, jak dalece są one odległe od istoty systemu wartości stworzonego przez Mahometa. Muhammad: The Messenger of God powstał nie po to by, dzielić, lecz żeby łączyć.

W ramach 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE odbędzie się pierwszy europejski pokaz Muhammad: The Messenger of God. Madżid Madżidi i Vittorio Storaro będą naszymi gośćmi honorowymi i spotkają się po projekcji z festiwalową publicznością. Zapraszamy do Bydgoszczy!

d1i1mbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i1mbe
d1i1mbe