Trwa ładowanie...
d1ywhd8
Aktualności

Camerimage to nie tylko autorzy zdjęć

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Camerimage to nie tylko autorzy zdjęć
(East news)
d1ywhd8

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE nie polega wyłącznie na oglądaniu wspaniałych filmów oraz uczestniczeniu w fantastycznych warsztatach, wykładach, wystawach czy seminariach. To również miejsce, w którym możecie spotkać profesjonalistów branży filmowej z całego świata. Prawdopodobnie to właśnie oni wyreżyserowali, zmontowali lub zagrali w Waszych ulubionych filmach, lub mają potencjał takie dzieła tworzyć dla przyszłych pokoleń. Camerimage to przede wszystkim święto autorów zdjęć filmowych, ale także celebracja artystów, którzy poświęcili swoje kariery na rozwój szeroko rozumianej sztuki wizualnej. Chcielibyśmy Wam zaprezentować kilku z nich, którzy będą z nami w tym roku w Bydgoszczy.

Phil Abraham
Phil Abraham to twórca wszechstronny. Jest wprawdzie również autorem zdjęć, ale na Camerimage przyjeżdża jako reżyser (odcinka pilotażowego serialu Daredevil, który startuje w First Look - Konkursie Pilotów Seriali) oraz juror (Konkursu Wideoklipów). Pracował przy dziesiątkach seriali, między innymi przy tak legendarnych jak Rodzina Soprano oraz Mad Men.

Šarūnas Bartas
Najbardziej znany twórca litewskiego kina, laureat wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień, autor takich filmów jak Wolność, Wizje Europy czy Euroazjata. W 2011 roku Festiwal Camerimage zorganizował retrospektywę jego filmów. W trakcie 23. edycji Šarūnas Bartas pokaże publiczności swój najnowszy film Peace to Us in Our Dreams.

Paul Bettany
Brytyjski aktor, który pierwsze sukcesy święcił wraz z Obłędnym rycerzemBriana Helgelanda oraz Panem i władcą: Na krańcu świataPetera Weira, którego produkcję wspomagała Fundacja Tumult, organizator Camerimage. Paul Bettany to także jeden z kluczowych aktorów Marvel Cinematic Universe, jednakże przyjeżdża na Camerimage jako debiutujący reżyser - jego Shelter startuje w Konkursie Debiutów Reżyserskich.

Magdalena Boczarska
Polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, o której widzowie kinowi usłyszeli między innymi dzięki przebojowym komediom Testosteron i LejdisAndrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego. Największe uznanie przyniosła jej rola w RóżyczceJana Kidawy-Błońskiego. Magdalena Boczarska przyjeżdża na Festiwal Camerimage, by zasiąść w jury Konkursu Etiud Studenckich.

Michael Hoffman
Amerykański reżyser filmowy, który tworzy już od ponad trzydziestu lat. Michael Hoffman ma na swoim koncie takie filmy jak W pogoni za szczęściem, Szczęśliwy dzień, Ostatnia stacja oraz Czas przemian. Ten ostatni pokaże festiwalowej publiczności wraz z autorem zdjęć Oliverem Stapletonem. Obejmie także funkcję Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego Camerimage 2015.

Giovanni Ribisi
Amerykański aktor, który ma na swoim koncie takie produkcje jak Szeregowiec RyanStevena Spielberga, NieboToma Tykwera, AvatarJamesa Camerona czy serial Przyjaciele. Giovanni Ribisi to wielki miłośnik sztuki filmowej, z tego względu zasiądzie w Jury Konkursu Głównego Camerimage 2015. Publiczności festiwalowej zaprezentuje także swój najnowszy film - Meadowland w reżyserii Reed Morano, startujący w Konkursie Debiutów Reżyserskich.

Michael Tronick
Amerykański montażysta filmowy, który w trakcie swojej owocnej kariery pracował między innymi nad Szybkim jak błyskawicaTony'ego Scotta, Zapachem kobietyMartina Bresta, Mr. & Mrs. SmithDouga Limana oraz 33 Patricii Riggen, który startuje w Konkursie Głównym Camerimage 2015. Michael Tronick zasiądzie także w jury Konkursu Debiutów Operatorskich.

Jerzy Skolimowski
Jeden z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów w historii polskiego kina, twórca takich obrazów jak Rysopis, Start, Fucha, Wrzask, Cztery noce z Anną oraz Essential Killing. Laureat Nagrody Camerimage za Całokształt Twórczości dla Reżysera. Jego najnowszy film, 11 minut, zrealizowane w koprodukcji z Fundacją Tumult, organizatorem Camerimage, jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara®. Jerzy Skolimowski osobiście pokaże ten film festiwalowej publiczności.

Robert Więckiewicz
Znany polski aktor, którego można oglądać na ekranach już od ponad dwudziestu lat. Robert Więckiewicz ma w swoim dorobku między innymi RóżyczkęJana Kidawy-Błońskiego, WymykGrega Zglińskiego, W ciemnościAgnieszki Holland czy Wałęsę. Człowieka z nadzieiAndrzeja Wajdy. Na Camerimage 2015 pokaże festiwalowej publiczności Pod Mocnym Aniołem Wojciecha Smarzowskiego.

Na Festiwalu Camerimage spotkacie setki twórców z całego świata, którzy bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami oraz ogromną wiedzą, pozwalając zrozumieć sedno tzw. "magii kina". Pamiętajcie o tym, gdy będziecie planować swój pobyt w Bydgoszczy. Być może to jedyna szansa, by spotkać się ze swoimi idolami i porozmawiać o filmach, które Was fascynują!

*Przypominamy, że laureatami Nagród Specjalnych Camerimage 2015 zostali: * Chris Menges - Nagroda za Całokształt Twórczości
Walter Murch - Nagroda dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną
Marcel Łoziński - Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym
Madżid Madżidi i Vittorio Storaro - Nagroda dla Wybitnego Duetu Twórców Filmowych
Martin Coppen - Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów
Eve Stewart - Nagroda dla Scenografki ze Szczególną Wrażliwością Wizualną
Sandy Powell - Nagroda dla Kostiumografki ze Szczególną Wrażliwością Wizualną
Frank Spotnitz - Nagroda dla Producenta Telewizyjnego ze Szczególną Wrażliwością Wizualną

d1ywhd8

Podziel się opinią

Share

d1ywhd8

d1ywhd8