Trwa ładowanie...
jane campion

Cannes 2014: Jane Campion przewodniczącą jury na MFF w Cannes

Share
Cannes 2014: Jane Campion przewodniczącą jury na MFF w Cannes
Źródło: ONS.pl
d42rtsn

Nowozelandka <a href="http://film.wp.pl/jane-campion-6032114267231361c">Jane Campion</a> będzie przewodniczącą jury na tegorocznym 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes - ogłosili we wtorek organizatorzy. Autorka <a href="http://film.wp.pl/fortepian-6027627998561409c">"Fortepianu"</a> to jedyna jak dotąd reżyserka nagrodzona canneńską Złotą Palmą.

"Zostać wybraną na przewodniczącą jury (MFF w Cannes) to dla mnie wielki zaszczyt. Szczerze mówiąc, już nie mogę się doczekać" - napisała Campion w oświadczeniu. "Cannes to miejsce mityczne i zaskakujące, w którym objawiają się aktorzy, filmy znajdują producentów i budowane są kariery. Wiem o tym dobrze, sama tego doświadczyłam" - dodała.

"Miałam okazję obserwować ten festiwal z wielu stron i mój podziw dla tej królowej wszystkich festiwali tylko wzrósł. Festiwal w Cannes potrafi łączyć i celebrować powab przemysłu filmowego, jego gwiazdy, przyjęcia, plaże, biznesową stronę tej branży, jednocześnie utrzymując pełną powagę w kwestii sztuki oraz wspaniałości nowego kina światowego" - podkreśliła reżyserka.

Dyrektor festiwalu Thierry Fremaux powiedział: "Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że Jane Campion przyjęła nasze zaproszenie. Jest ona jednym z filmowców, którzy ucieleśniają ideę, że tworząc filmy, można pozostać artystą, a mimo to przemawiać do światowej publiczności".

d42rtsn

W ostatnich latach nad pracami canneńskiego jury pieczę sprawowali głównie mężczyźni, m.in. Robert De Niro, Tim Burton czy włoski aktor i reżyser Nanni Moretti. W ubiegłym roku był to Steven Spielberg; Campion kierowała wówczas pracami jury oceniającego produkcje krótkometrażowe.

W 1993 roku Campion zdobyła główną nagrodę festiwalu, Złotą Palmę, za dramat obyczajowy "Fortepian" z udziałem m.in. Holly Hunter, Harveya Keitela i 11-letniej wówczas Anny Paquin, która za swoją rolę została uhonorowana Oscarem.

Jako jedyny filmowiec w historii Cannes Campion została na tym festiwalu nagrodzona dwukrotnie - w 1986 roku reżyserka otrzymała Złotą Palmę za swój debiutancki film krótkometrażowy "Peel".

Znana z poetyckiego stylu filmowego nowozelandzka reżyserka, określana niekiedy jako twórczyni kina feministycznego, ma na koncie kilkanaście filmów, w tym nominowany do Złotej Palmy biograficzny melodramat "Jaśniejsza od gwiazd" o miłości Fanny Browne i angielskiego poety Johna Keatsa, a w ostatnim czasie także przychylnie przyjęty przez krytyków i widzów miniserial telewizyjny "Tajemnice Laketop".

Campion nie będzie pierwszą kobietą kierującą canneńskim jury. W 1997 roku przewodniczyła mu Isabelle Adjani, w 2011 roku - muza Ingmara Bergmana, aktorka i reżyserka Liv Ullmann, a w 2009 roku - Isabelle Huppert.

Tegoroczny festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja. (PAP)

d42rtsn

Podziel się opinią

Share
d42rtsn
d42rtsn