Trwa ładowanie...

"Chłopi" zachwycają po światowej premierze w Toronto

Owacjami na stojąco publiczność prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto nagrodziła twórców filmu Chłopi po jego światowej premierze. "Przygotuj się na to, że zaprze ci dech w piersiach" – to pierwsze reakcje po pokazach animacji malarskiej w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Para ma już na swoim koncie słynnego Twojego Vincenta, który przyniósł im Europejską Nagrodę Filmową i nominacje do Złotego Globu i Oscara. Czy tym razem też mogą liczyć na nominację do najsłynniejszej nagrody świata kina? Znawcy branży nie ukrywają, że sukces w Toronto często otwiera drzwi do ścieżki oscarowej.

Materiał sponsorowany przez Next Film
 Źródło: materiały partnera
d4dovln
d4dovln

W światowej premierze udział wzięli twórcy filmu – DK Welchman, Hugh Welchman (wspólnie odpowiedzialni za reżyserię i scenariusz), obsada – Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk (ten sam, który wcielił się Vincenta van Gogha w Twoim Vincenie), Sonia Mietielica i Ewa Kasprzyk oraz L.U.C., który czuwał nad muzyką do filmu.

Larry Fried, krytyk serwisu Rotten Tomatoes, napisał na swoim Twitterze: "Chłopi są całkowicie urzekający. Jedno z największych osiągnięć animacji, jakie kiedykolwiek widziałem. Ogromny krok naprzód w stosunku do ,,Twojego Vincenta" pod niemal każdym względem i całkowicie wciągająca, epicka historia sama w sobie".

Brytyjski historyk Andrew Roberts napisał na Letterboxie: "Czasem zapominałem, że oglądam namalowane obrazy, to było tak niesamowite". Przywołał również dwa głośne filmy - Czarownica. Bajka ludowa z Nowej Anglii Roberta Eggersa i Dogville Larsa von Triera. "Oba te filmy opowiadają mroczną historię niezrozumianej kobiety oraz społeczności ze staroświeckimi wierzeniami.

"Owacje na stojąco dla filmu Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Dziesiątki tysięcy malowanych olejnie kadrów i ani jeden nie został zmarnowany. Przygotuj się na to, że zaprze ci dech w piersiach" – pisze autor M.J. O’Toole z Hammer to Nail.

d4dovln

Jedna z pierwszych recenzji ukazała się w portalu Lound and Clear. "Artyzm i surrealizm obrazów pojawia się w tym tygodniu na Toronto International Film Festival (...) Żaden inny film nie przyciąga wizualnego wrażenia w podobny sposób, a jedyne w swoim rodzaju tło i atmosfera pozwala spojrzeć na unikatową kulturę (...) Tego filmu łatwo się nie zapomina" – pisze recenzent Wesley Hunt.

"Toronto to na pewno bardzo ważny festiwal na premierę Chłopów. Na dodatek w bardzo prestiżowej sekcji Special Presentions. W tej sekcji swoją premierę miało bardzo wiele filmów, które potem były nominowane do Oscarów i odniosły wielki sukces w Stanach. Więc obecność w tej sekcji to dobry znak" – mówi DK Welchman.

Chłopi, podobnie jak Twój Vincent, powstali w technice animacji malarskiej. Jednak oba filmy znacznie się od siebie różnią. DK Welchman wyjaśnia: "Skala dwóch filmów jest nie do porównania. Twój Vincent to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. Chłopi to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy Twoim Vincencie tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, Chłopi stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej".

d4dovln

Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W Chłopach wzięła udział plejada polskich gwiazd, m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa. W głównej roli – Jagny − występuje Kamila Urzędowska.

Źródło: materiały partnera

"Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko "najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach", ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej" – wybór wyjaśnia Sean Bobbitt, producent filmu.

d4dovln

Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Artyści do tej pory poświęcili ponad 200 000 godzin pracy. Do malowania wykorzystano farby marki Cobra firmy Royal Talens. Farby te są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologiczne i zdrowsze dla malarzy. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

Materiał sponsorowany przez Next Film
d4dovln
d4dovln