Trwa ładowanie...

Creed II: Rodzinne porachunki [RECENZJA BLU-RAY]

"Rocky IV" był dla Dolpha Lundgrena początkiem hollywoodzkiej kariery. "Creed II" okazał się wzruszającym podsumowaniem jego obecności w bokserskim uniwersum Sylvestra Stallone'a.

Creed II: Rodzinne porachunki [RECENZJA BLU-RAY]Źródło: Materiały prasowe
d47avho
d47avho

Choć w tytule filmu, na okładce i pierwszym planie pojawia się postać grana przez Michaela B. Jordana, to nie ma wątpliwości, że "Creed II" nie miałby racji bytu bez Ivana Drago. Dawny rywal Rocky'ego wraca po ponad 30 latach, by dokonać zemsty rękami swojego syna. Potężnie zbudowany, bezgranicznie posłuszny ojcu Viktor jest narzędziem, które ma zmiażdżyć młodego podopiecznego Balboy.

Gwoli przypomnienia, w "Rocky IV" Ivan Drago zabił na ringu Apollo Creeda, stając się radzieckim bohaterem narodowym. Chwałę odebrał mu później sam Rocky, który winił się za śmierć przyjaciela. W końcu to on miał walczyć z Ivanem i to on w porę nie przerwał walki Apolla.

Dolph Lundgren i Florian Munteanu jako Ivan i Viktor Drago w "Creed II" Materiały prasowe
Dolph Lundgren i Florian Munteanu jako Ivan i Viktor Drago w "Creed II" Źródło: Materiały prasowe

30 lat później Ivan, zapomniany przez wszystkich, trenuje syna w spartańskich warunkach na Ukrainie, by ostatecznie rzucić wyzwanie synowi Apolla i przywrócić nazwisku Drago należytą chwałę.

d47avho

Jak pisaliśmy w recenzji kinowej, w "Creed II" nie wszystko zagrało tak, jak należy. Drugi akt pozostawia wiele do życzenia, ale finałowy pojedynek rekompensuje wcześniejsze niedociągnięcia. Doskonale sprawdza się także cały wątek Ivana Drago. To, w jaki sposób reżyser buduje opowieść wokół jego dramatu i przeplata z historią rodzinną Adonisa i Rocky'ego.

Wydanie Blu-Ray zawiera ponad 40 min. materiałów dodatkowych, w których wiele miejsca poświęcono właśnie postaci Ivana Drago i jego synowi Viktorowi. Dolph Lundgren pełni nawet rolę narratora w 15-minutowym reportażu, który podsumowuje długą historię serii "Rocky" i podkreśla znaczenie granej przez niego postaci. I o ile w "Rocky IV" był on czarnym charakterem, tak w "Creed II" podział na złych i dobrych nie jest już tak oczywisty. Ta przemiana Drago, pokazanie go w zupełnie nowej rzeczywistości to jedna z najmocniejszych stron filmu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W dodatkowych nagraniach pojawiły się także ciekawe materiały poświęcone damskiej części obsady oraz przybliżono sylwetkę Floriana Munteanu. Rumuńsko-niemieckiego boksera, który okazał się idealnym materiałem na filmowego syna Dolpha Lundgrena. Dodatki uzupełnia 10-minutowa sekcja ze scenami, które zostały wycięte z ostatecznej wersji filmu.

d47avho

"Creed II" jest pod wieloma względami gorszy od pierwszej części, ale dla samego wątku Ivana Drago warto zdecydować się na seans. Wydanie Blu-Ray to pozycja obowiązkowa dla fanów "Rocky'ego", bo zawarte w dodatkach wspomnienia Dolpha Lundgrena i wypowiedzi Stallone'a to sentymentalna podróż do przeszłości i dowód, że "Rocky" to coś więcej niż przebojowa seria o bokserskich pojedynkach.

Ocena wydania Blu-Ray: 8/10

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Dane techniczne:
Czas trwania filmu: 130 min.
Wersje językowe filmu: polska, angielska, rosyjska, węgierska, turecka, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos TrueHD
Napisy: słoweńskie, estońskie, łotewskie, tajskie, koreańskie, angielskie, polskie, węgierskie, rosyjskie, arabskie, tureckie, bułgarskie, chorwackie, czeskie, portugalskie, hebrajskie, kantońskie, islandzkie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Dodatki: "Sceny niewykorzystane; Ojcowie i synowie; Rola Viktora Drago; Kobiety w filmie Creed II; Spuścizna Rocky'ego" (łącznie ok. 45 min.)

Obejrzyj: Marcin Margielewski: szejkowie kupują, nie podrywają. Opisał, co od nich usłyszał

d47avho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47avho