Trwa ładowanie...

„Dziewczyna z pociągu”: kobiety i tajemnice [RECENZJA DVD]

Kobiecy thriller trzymający w napięciu aż do finałowego odkrycia wszystkich kart czy nieudolna ekranizacja bestsellerowej powieści? "Dziewczyna z pociągu" ze świetną Emily Blunt rozbudza nadzieje, ale wielowątkowa narracja i rozdrobnienie nie pomaga przykuć uwagi widza.

„Dziewczyna z pociągu”: kobiety i tajemnice [RECENZJA DVD]Źródło: Materiały prasowe
d1ksj6w
d1ksj6w

Rachel (Emily Blunt)
jest rozwódką z problemem alkoholowym, która dzień w dzień podróżuje do pracy koleją, obserwując po drodze dom byłego męża, jego drugiej żony i dziecka. Kobieta wyraźnie nie potrafi się pozbierać po rozstaniu i desperacko stara się zbliżyć do ludzi, którzy za wszelką cenę chcą jej unikać. Dostrzegają w jej zachowaniu szaleństwo i obsesję. Nic więc dziwnego, że Rachel staje się pierwszą podejrzaną, gdy dochodzi do tajemniczego zniknięcia opiekunki, która zajmowała się dzieckiem jej eksmałżonka.

Anna Serdiukow pisała w swojej recenzji (czytaj więcej tutaj), że "niewiele powstało filmowych thrillerów, w których prym wiodą kobiety. I choć „Dziewczyna z pociągu” zawiera błędy fabularne i konstrukcyjne, to należy docenić ten film za wspaniałą żeńską rolę główną."

„Dziewczyna z pociągu” jako ekranizacja bestsellerowej powieści Pauli Hawkins boryka się z istotnym problemem związanym z rozłożeniem nacisku na trzy główne bohaterki. Oprócz Rachel w centrum wydarzeń znajduje się jeszcze Anna (Rebecca Ferguson)
, druga żona Toma (Justin Theroux ) i opiekująca się ich dzieckiem Megan (Haley Bennett). Losy trzech kobiet są ze sobą nierozerwalnie powiązane i chociaż scenarzystka przekonuje w jednym z materiałów dodatkowych na DVD, że starała się zachować model potrójne narracji, to na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się Rachel.

d1ksj6w

Kobieta zniszczona zagadkową przeszłością, nałogami i obsesją. Świetne aktorstwo i charakteryzacja Emily Blunt to mocna strona „Dziewczyny z pociągu”, która w ogólnym rozrachunku cierpi z powodu adaptacyjnej niekonsekwencji. Scenariusz serwuje widzom retrospekcje i wątki z życia trzech różnych postaci, co w ostateczności prowadzi do odkrywczego finału, ale po drodze bardzo łatwo jest stracić zainteresowanie. Oglądając film, ma się nieodparte wrażenie, że taka formuła musi się sprawdzać o wiele lepiej na kartach powieści. Koniec końców scenarzystka nie znalazła więc złotego środka między wiernym przeniesieniem książkowej fabuły a autorskim przedstawieniem intrygującej historii, która wyszła spod pióra Hawkins.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jako kobiecy thriller „Dziewczyna z pociągu” sprawdza się miejscami znakomicie, prezentując losy trzech różnych kobiet i poświęcając wiele uwagi na nakreślenie ich charakterów i motywacji. Historia bogata w zwroty akcji i nieliniową narrację również potrafi pozytywnie zaskoczyć, niestety tak jak czytamy w recenzji wersji kinowej: „z czasem przestaje interesować nas wielowątkowa fabuła, sieć powiązań, swoiste śledztwo, które prowadzi Rachel. Nie jest ważne również to, co jest iluzją a co rzeczywistością.” A szkoda, bo po takim materiale źródłowym można było się spodziewać czegoś znacznie lepszego.

Wydanie DVD:

„Dziewczyna z pociągu” w książkowym wydaniu DVD zawiera angielską oraz polską ścieżkę dźwiękową (lektor Dolby Digital 5.1), a także polskie napisy. Oprócz filmu na płycie pojawiły się dwa krótkie reportaże, zawierające wywiady z odtwórczyniami głównych ról, scenarzystką i autorką powieści. Ponadto można obejrzeć kilkadziesiąt minut wyciętych lub niewykorzystanych scen.

Ocena: 5/10
Jakub Zagalski
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d1ksj6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj