WP

Emily Blunt - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Ceniona aktorka brytyjska młodego pokolenia, szerokiej publiczności znana najlepiej z występu u boku Meryl Streep i Anne Hathaway w głośnej komedii „Diabeł ubiera się u Prady”.

Urodziła się 23 lutego 1983 roku w Londynie, jako jedno z czwórki rodzeństwa. Jej ojciec jest adwokatem, mama - filologiem i nauczycielką, z pewnym doświadczeniem aktorskim na scenie i w telewizji. Wśród dziecięcych zajęć Emily znalazły się m.in. śpiew, gra na wiolonczeli i konna jazda. Jej pierwszą przymiarką do aktorstwa okazała się terapia, jaką musiała przejść z racji wady wymowy – w ramach ćwiczeń przezwyciężających jąkanie naśladowała różne akcenty i głosy.

W nieco późniejszym okresie zapisała się na lekcje aktorstwa i zaledwie po sześciu miesiącach zadebiutowała na scenie u boku samej Judi Dench w spektaklu „The Royal Family” w reżyserii Petera Halla (2001). Rok później pojawiła się roli tytułowej, szekspirowskiej bohaterki w inscenizacji „Romea i Julii”.

Na ekranie zadebiutowała w 2003 roku, jako córka głównej bohaterki w wojenno-historycznej produkcji akcji „Boudica” Billa Andersona. Dała się poznać telewizyjnej publiczności, pojawiając się w historycznym mini-serialu „Henryk VIII” i w ekranizacji kryminału „Śmierć na Nilu” Agathy Christie, a następnie zaliczyła swój przełomowy występ w filmie „Lato miłości” (2004) w reżyserii urodzonego w Polsce, ale działającego na zachodzie Pawła Pawlikowskiego. Duet z Natalie Press przyniósł obu aktorkom prestiżową nagrodę Evening Standard British Film Award dla Najbardziej Obiecujących Debiutantek, Blunt zgarnęła oprócz tego pierwszą nominację do BIFA i London Critics Circle Film Award.

Rok 2005 to szereg występów na małym ekranie: udział w historycznym serialu „Cesarstwo”, którego akcja osadzona była w starożytnym Rzymie, rola w kryminale „Dziwny przypadek Sherlocka Holmesa i Arthura Conan Doyle’a” oraz świetna, drugoplanowa kreacja w dramacie „Gideon’s Daughter” Stephena Poliakoffa. Co ciekawe, to właśnie wykreowana tu rola Natashy, a nie osławiony występ w ekranizacji bestsellerowej powieści „Diabeł ubiera się u Prady” przyniósł aktorce Złoty Glob w 2007 roku.

WP

Zanim jednak zaliczyła ów głośny debiut w Hollywood, grając chorobliwie ambitną i dość zołzowatą asystentkę Meryl Streep w ‘Pradzie’, zebrała dość pochlebne opinie za występ u boku Susan Sarandon i Sama Neilla w australijskim thrillerze „Modliszka” (2006). Niewątpliwie to jednak właśnie rola w filmie „Diabeł ubiera się u Prady” (2006) okazała się przełomowa dla międzynarodowej kariery aktorki, przynosząc jej statuetkę London Critics Circle Film Award, nominację do Złotego Globu, dwie nominacje do BAFTA i dwie do MTV Movie Awards.

Na kolejne, atrakcyjne propozycje nie musiała długo czekać. W 2007 roku pojawiła się w sumie aż w czterech produkcjach filmowych, wśród których znalazł się głośny, gwiazdorsko obsadzony dramat biograficzny „Wojna Charliego Winstona” Mike’a Nicholsa, z Tomem Hanksem, Julią Roberts, Amy Adams i Philipem Seymourem Hoffmanem.

Rok 2008 to komediowe role: w „Sunshine Cleaning” i „Wspaniałym Bucku Howardzie” z Johnem Malkovichem, natomiast 2009 – rola tytułowej królowej w historycznym romansie/dramacie „Młoda Wiktoria” (nominacja do BIFA i Satellite Award).

Najświeższe projekty filmowe z jej udziałem, to horror „Wilkołak” Joe Johnstona, z Anthonym Hopkinsem, Hugo Weavingiem i Benicio Del Toro, komediowe „Podróże Guliwera” Roba Lettermana i romans sci-fi „The Adjustment Bureau” z Mattem Damonem. Premiery wszystkich trzech filmów planowane są na 2010 rok.

Data urodzenia

23.02.1983

Miejsce urodzenia

Londyn, Wielka Brytania

Filmografia

Gnomeo i Julia (Julia (głos))

Muppety (Recepcjonistka Panny Piggy)

Połów szczęścia w Jemenie (Harriet Chetwode-Talbot)

Jeszcze dłuższe zaręczyny (Violet Barnes)

Siostra twojej siostry (Iris)

Looper - Pętla czasu (Sara)

Dziewczyna z pociągu

Łowca i Królowa Lodu (Freya)

Sicario (Kate Macy)

Drugie życie króla (Mike)

Na skraju jutra (Rita Vrataski)

Dziki Cel (Rose)

Tajemnice lasu (Żona Piekarza)

Great Buck Howard, The (Valerie Brennan)

Podróże Guliwera (2010) (Księżniczka Mary)

Gideon's Daughter (Natasha)

Młoda Wiktoria (młoda Victoria)

Ja Cię kocham, a Ty z nim (Ruthie Draper)

Wojna Charliego Wilsona (Jane Liddle)

Rozważni i romantyczni: Klub miłośników Jane Austen (Prudie)

Diabeł ubiera się u Prady (Emily)

Lato miłości (Tamsin)

Władcy umysłów (Elise Sellas)

Sunshine Cleaning (Norah Lorkowski)

Mroźny wiatr (Dziewczyna)

Wilkołak (Gwen Conliffe)

Modliszka (Mara)

WP
WP
WP